Monstera dziurkowana ‘Variegata’ – kosztowna, modna i poszukiwana

Okazała monstera deliciosa ‘Variegata’ należy do roślin pożądanych przez osoby, hołdujące wnętrzarskiemu stylowi urban jungle. Moda na domową dżunglę wiąże się ze wzrastającą świadomością mieszkańców miast, jak ważny dla ich zdrowia i jakości życia jest kontakt z naturą. Przestały wystarczać ukwiecone balkony i kwiaty w doniczkach na parapetach okien. Najnowszy styl urban jungle wprowadził do wnętrza bujną tropikalną roślinność, która pięknie harmonizuje z naturalnymi elementami wyposażenia mieszkań. Przebywanie w domowej dżungli oznacza również możliwość relaksu w zdrowym otoczeniu. Wśród egzotycznych roślin, uprawianych w pomieszczeniach, poczesne miejsce zajmuje okazała monstera deliciosa ‘Variegata’, wyróżniająca się olbrzymimi dłoniastymi liśćmi, z charakterystycznymi wcięciami i białymi przebarwieniami. Roślina osiąga zawrotne ceny, co jednak nie zraża pasjonatów do jej zakupu.

Co wpływa na wysokie ceny oryginalnej odmiany?

Z pewnością na cenę wpływa chęć posiadania najpopularniejszego w ostatnich latach pnącza, które przyciągnie uwagę wszystkich mieszkańców i gości. Warto podkreślić, że uzyskanie odmiany o efektownym wybarwieniu jest bardzo trudne, co także tłumaczy wysoką cenę rośliny. Modne wnętrze oznacza, że upragnione egzemplarze tropikalnych roślin często decydujemy się sprowadzić z odległych miejsc na świecie, co wymaga opłacenia przesyłki i uzyskania zezwolenia fitosanitarnego. Bardzo drogie są okazy, które osiągnęły spore rozmiary. Tańsze rośliny oferują niektóre centra ogrodnicze.

Ile kosztuje monstera dziurkowana ‘Variegata’?

  • W sprzedaży dostępne są nieukorzenione sadzonki, pobrane z rośliny matecznej. Cena sadzonek uzależniona jest od miejsca, z którego zostały pobrane. Za sadzonki pędowe, przeznaczone do samodzielnego ukorzenienia (nie zawsze udanego) zapłacimy od 49 zł do 239 zł. Sadzonkę stanowi pojedynczy liść, z powietrznym korzeniem i oczkiem, z którego rozwiną się młode listki. Za sadzonki szczytowe, ze stożkiem wzrostu, zapłacimy od 89 zł do 339 zł.
  • Ukorzenione sadzonki dostępne są za około 180 zł – 1000 zł/sztukę.
  • Dojrzałe pnącza są tym droższe, im wyżej dorosły, np. okaz o wysokości 200 cm kosztuje około 8000 zł. Dostępne są także egzemplarze za około 3000 zł – 5700 zł/sztukę.
  • Monstera dziurkowana ‘Variegata’ bywa dostępna w niższych cenach w internetowych i lokalnych sklepach oraz centrach ogrodniczych. Za rośliny, o wysokości 1 m, zapłacimy w takim miejscu około 259 zł/szt.

Monstera deliciosa – opis gatunku

Monsterę dziurkowaną w stanie dzikim można podziwiać w tropikalnych lasach Meksyku i Panamy. Wywiera głębokie wrażenie, podobnie jak i inne rośliny z rodziny obrazkowatych (Aracea), do których również przynależy. Tropikalne pnącze rozsławiła uroda wielkich liści, o średnicy około 60 cm, dzięki którym monstera stała się pożądaną rośliną domową. Jako epifit, pnący się po innych roślinach, wytwarza długie korzenie powietrzne, dzięki którym pobiera z powietrza wodę i składniki, potrzebne do przemiany materii.

Monastera deliciosa jest pnączem, dorastającym do 10 m – 20 m wysokości. Tworzy skórzaste olbrzymie ulistnienie, z wcięciami i otworami w blaszce liściowej, o dłoniastym kształcie. Charakterystyczne dziurki obecne są tylko na starszym pnączu. Młode liście monstery nie mają wcięć i są gładkie. Efektowne kwiatostany, z dużym białym liściem podsadkowym (spathą), przypominają okazałe kolby kukurydzy, o 30 cm długości. Pojawiają się w 2 - 6 roku życia rośliny. Pachnące dojrzałe jagody są jadalne.  Ich bananowo - ananasowemu smakowi, z kwaśnawym posmakiem, pnącze zawdzięcza swoją nazwę – deliciosa – ‘zachwycająca’. Poza owocami cała roślina jest trująca.

Kolekcjonerską odmianę Monastera deliciosa ‘Variegata’ wyróżniają białe plamy, pojawiające się na ciemnozielonym ulistnieniu. Niektóre okazy tworzą białe liście, z zielonymi plamami. Pstre wybarwienie liści, a czasem nawet pędów, jest efektem tzw. wariegacji – genetycznej mutacji, odpowiadającej za białe przebarwienia na liściach. Brak chlorofilu w przebarwionych częściach rośliny skutkuje upośledzeniem fotosyntezy, dlatego doniczkę z domową ‘Variegatę’ zaleca się umieścić na lekko zacienionym stanowisku, co ułatwi roślinie pochłanianie życiodajnego światła. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy monstery dziurawej?

Zachwycająca ‘Variegata’ – wymagania uprawowe

Uprawa i pielęgnacja tropikalnego pnącza

Uprawa monstery dziurkowanej ‘Variegata’ nie jest trudna. Jest mało wymagającą rośliną, dobrze znoszącą stałą temperaturę powietrza, panującą w mieszkaniu. Doniczkę ustawiamy w miejscu zacisznym i półcienistym – odpowiednim dla tropikalnej rośliny, która źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Pamiętajmy, że pnącze osiągnie spore rozmiary - w pomieszczeniu może dorosnąć do około 3 m -5 m, więc musimy zapewnić roślinie mocną podporę, wokół której będzie mogła się owijać. Monstera dobrze rozwija się w próchnicznym, przepuszczalnym i dostatecznie wilgotnym podłożu, o odczynie pH gleby obojętnym do lekko kwaśnego.

Monstera dziurkowana w doniczce, dlaczego monstery są takie drogie, skąd pochodzą monstery
Jak szybko rośnie monstera dziurkowana i jaką doniczkę wybrać dla monstery, jak często podlewać monsterę

Pielęgnacja pnącza polega na regularnym podlewaniu rośliny. Monstera deliciosa ‘Variegata’ nie toleruje zbyt mokrej ziemi, dlatego podlewamy ją raz w tygodniu, odstałą wodą, po przeschnięciu górnej warstwy podłoża. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej. W okresie lata i podwyższonej temperatury podlewamy roślinę częściej – 2 razy w tygodniu. Natomiast od listopada do kwietnia wystarczy ją podlewać co 3 tygodnie.

Dwa razy w miesiącu, od marca do października, zasilamy żarłoczną ‘Variegatę’ nawozami dla roślin zielonych. Okazałe liście pnącza zraszamy, używając jedynie odstałej miękkiej wody. Zabieg umożliwia oczyszczenie liści z kurzu i przysłuży się również powietrznym korzeniom, pobierającym wilgoć z powietrza. Nie zaleca się zraszać młodych liści. Uprawa Monstera deliciosa ‘Variegata’ ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, bowiem efektowne pnącze oczyszcza powietrze, zapewniając mieszkańcom odpoczynek w zdrowym otoczeniu.

Zielono-biała ‘Variegata’ – rozmnażanie i przesadzanie rośliny

Samodzielne rozmnażanie rośliny jest bardzo łatwe. Sadzonkujemy odcinki pędów wierzchołkowych, wraz z korzeniami powietrznymi, pozyskane z dojrzałej rośliny.  Najlepiej przystąpić do pobrania sadzonek na wiosnę. Ukorzeniamy je w ciepłym podłożu, przepuszczalnym i przewiewnym, na które składa się torf i piasek oraz warstwa drenażu. Warto dodać aktywny węgiel, by wyeliminować choroby grzybowe i zapobiec zagniwaniu korzeni. Ukorzenione sadzonki należy sadzić kolejno do coraz większych doniczek. W pomieszczeniu utrzymujemy temperaturę powietrza na poziomie 20 – 22 stopni Celsjusza. Rośliny zasilamy nawozami dla roślin zielonych.

Młode okazy ‘Variegata’ przesadzamy każdego roku, umieszczając roślinę w nowej doniczce, większej o jeden rozmiar. Dojrzałe monstery przesadzamy raz na 3 – 4 lata. Każdego roku wystarczy pnączom wymienić na świeżą górną warstwę gleby. Jeśli obawiamy się, że nasza piękność zbytnio wyrośnie, użyjmy w czasie przesadzania tylko niewiele większego pojemnika. W dużej donicy monstera ‘Variegata’ osiągnie duże rozmiary.

Uwaga! Powietrznych korzeni, które mogą osiągnąć imponująca długość, nie należy przycinać!

Roślina jest trująca, więc musimy pamiętać o bezpiecznym zachowaniu, zwłaszcza wówczas, gdy w pomieszczeniu przebywają dzieci lub zwierzęta.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny