Kominek z płaszczem wodnym - co to jest ?

Kominek z płaszczem wodnym to niezwykle praktyczne i nowoczesne rozwiązanie. Tego rodzaju wkład kominkowy różni się budową od zwykłych kominków, ponieważ posiada podwójne ściany, między którymi przepływa woda. W wyniku generowanego ciepła dochodzi do jej podgrzania. Następnie nagrzana woda za pomocą rur dociera do grzejników w poszczególnych pomieszczeniach. Oprócz ogrzewania pomieszczeń kominek z płaszczem wodnym może służyć także do uzyskania ciepłej wody użytkowej. Co więcej, system ten jest niezwykle wszechstronny i nadaje się do połączenia z kotłami gazowymi, pompami ciepła i kolektorami słonecznymi.

kominek w układzie zamkniętym
Montaż kominka z płaszczem wodnym krok po kroku

Wybór wkładu kominkowego - na co zwrócić uwagę?

Kluczową kwestią, o której należy pamiętać podczas wyboru kominka z płaszczem wodnym, jest moc wkładu, która powinna być dopasowana do wielkości ogrzewanej powierzchni. Przyjmuje się, że do ogrzania pomieszczenia o powierzchni 10 m2 i wysokości 2,5 metra potrzeba mocy cieplnej o wartości 1 kW.

Duże znaczenie ma również bilans cieplny kominka, który wskazuje ile ciepła uzyskanego w procesie spalania, zostanie przekazane do pomieszczenia przez szybę, ile przez korpus wkładu, a ile na ogrzanie wody.

Istotny jest także wybór szyby. Kominki z płaszczem wodnym emitują dużą ilość ciepła przez szybę, co może powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia, w którym umieszczony jest kominek. Dlatego też np. w małym salonie najlepiej sprawdzi się model z potrójnym przeszkleniem.

Ważna jest także funkcja, jaką ma pełnić kominek - czy ma on służyć tylko i wyłącznie do ogrzewania domu, czy zapewniać również ciepłą wodę. Należy także uwzględnić częstotliwość użytkowania kominka. Jeśli zamierzamy używać go codziennie, warto uzupełnić instalację o duży zbiornik buforowy, w którym gromadzona będzie gorąca woda.

Ponadto ważna jest także izolacja termiczna domu, która przekłada się na zapotrzebowanie cieplne. W przypadku nowo budowanych domów, które muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące energooszczędności, to zapotrzebowanie będzie zdecydowanie niższe niż w starszych domach.

Zależność od tak wielu czynników, sprawia, że wybór kominka najlepiej jest skonsultować doświadczonym specjalistą lub projektantem, który pomoże dobrać odpowiednie parametry urządzenia.

Dodatkowe rozwiązania

Korzystanie z kominka z płaszczem wodnym może być bardzo proste. Obecnie producenci oferują wiele nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko ułatwiają użytkowanie samego kominka, ale również sterowanie całym system grzewczym, wykorzystującym generowane przez niego ciepło. Do dyspozycji użytkowników są między innymi: sterowniki, termostaty, systemy automatycznego rozpalania drewna, system czyszczenia komory spalania czy możliwość połączenia kominka z siecią wi-fi.

kominek w układzie otwartym
Montaż kominka z płaszczem wodnym krok po kroku

Jak zamontować kominek z płaszczem wodnym?

Instalację kominka z płaszczem wodnym najlepiej jest przeprowadzić na etapie budowy domu. Co prawda instalacja tego rodzaju systemu jest możliwa również w już istniejących domach, jednak jest nieco trudniejsza i wiąże się z większą ilością prac.

Rodzaj kominka z płaszczem wodnym

Decydując się na montaż kominka z płaszczem wodnym, warto wiedzieć, że do wyboru mamy dwa rodzaje instalacji:

  • kominek w układzie zamkniętym - tego rodzaju wkład może działać z piecem gazowym, ale musi być wyposażony w system zabezpieczenia termicznego. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż wężownicy schładzającej, która nie dopuszcza do nadmiernego wzrostu temperatury i ciśnienia w systemie. W awaryjnej sytuacji otwarty zostaje zawór zabezpieczenia termicznego, który wpuszcza zimną wodę do wężownicy. Dzięki temu jej miedziane rury wypełnione zimną wodą schładzają gorącą wodę znajdującą się we wkładzie. Na koniec woda z wężownicy odprowadzana jest do kanalizacji. Dlatego też w miejsce kominka trzeba doprowadzić dwie dodatkowe rury - do dostarczania bieżącej wody i odprowadzania tej zużytej. W układzie zamkniętym należy zadbać o system regulujący temperaturę powrotu, ponieważ temperatura wody doprowadzanej do wkładu nie powinna być niższa niż 55 stopni. Zbyt zimna woda, będzie prowadzić do powstawania w kominku pary oraz związków siarki, co może być powodem korozji niskotemperaturowej.
  • kominek w układzie otwartym - w tym rodzaju kominka istnieje możliwość połączenia z kotłem na paliwo stałe. Aby układ otwarty mógł działać, niezbędna jest pompa wodna oraz pojemnik zbiorczy częściowo wypełniony wodą. Zadaniem naczynia wzbiorczego jest regulacja ciśnienia wody, poprzez powietrze docierające przez otwór. W sytuacji zagotowania wody w obiegu jej nadmiar trafia właśnie do naczynia wzbiorczego, co ogranicza wzrost ciśnienia.

Odpowiednie miejsce

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest montaż kominka w salonie lub w otwartej przestrzeni między kuchnią a pokojem dziennym. Takie usytuowanie pozwala na ogrzanie dużej powierzchni. Oprócz tego, miejsce montażu kominka powinno spełniać pewne wymogi techniczne. Pierwszym z nich jest komin. W razie jego braku można zastosować konstrukcję z rur. Istotne są również odpowiednie warunki, które pozwolą połączyć kominek z innymi instalacjami, takimi jak rury od wylotu spalin, system centralnego ogrzewania czy przewody do czujników i przepustnicy.

Zabudowa kominka

Kominek z płaszczem wodnym należy umieścić na specjalnej podstawie lub podmurówce i wypoziomować. Następnie możemy przystąpić do obudowy kominka, którą można wykonać z różnych materiałów - mogą to być pustaki, cegły lub konstrukcja z płyt gipsowo kartonowych. Wnętrze obudowy musi posiadać zabezpieczenie termiczne w postaci specjalnych płyt. Każda płyta izolacyjna powinna zostać solidnie przymocowana i uszczelniona na łączeniach aluminiową taśmą. Planując obudowę kominka, należy pamiętać o zachowaniu około 10 cm odstępu od ścian bocznych i tyłu wkładu. Z przodu, wokół drzwi wystarczająca będzie odległość max. 5 mm. Zaleca się także, aby w przypadku kominków z płaszczem wodnym nie stosować dużych otworów wentylacyjnych.

Jeśli zdecydowaliśmy się na obudowę kominka z płyt, warto pamiętać, aby nie używać go zaraz po nałożeniu szpachli lub skrócić czas palenia do minimum. Wysoka temperatura w kominku spowoduje nagłe odparowanie wilgoci powstałej w płytach, co doprowadzi do pojawienia się pęknięć na obudowie.

Doskonałe płyty żaroodporne można znaleźć na stronie https://sklep.vitcas.pl/wermikulitowa-zaroodporna-plyta-izolacyjna.html.

Podłączenie kominka z innymi instalacjami

Popularnym rozwiązaniem jest przyłączenie kominka z płaszczem wodnym do instalacji centralnego ogrzewania. Warto wiedzieć, że tego typu połączenie musi być zrealizowane za pośrednictwem wymiennika ciepła, oddzielającego obieg kominkowy od reszty układu. Połączenie kominka z piecem gazowym to dosyć skomplikowane przedsięwzięcie, wymagające posiadanie odpowiedniej wiedzy, dlatego należy powierzyć je doświadczonemu fachowcowi, który zadba o poprawny montaż i sprawne działanie całego systemu.

Pierwsze użycie kominka

Po podłączeniu kominka do wszystkich instalacji i rur odprowadzających powietrze należy w nim zapalić ogień, aby specjalna farba, którą pokryty jest wkład kominkowy, uległa utwardzeniu i zachowała swoją odporność. Przy pierwszym przepalaniu i utwardzaniu farby, pojawia się nieprzyjemny zapach, dlatego należy robić to przy otwartych oknach. Czynność ta jest także dobrym sposobem na sprawdzenie szczelności połączeń rur spalinowych. Wszelkie, wykryte nieszczelności należy usunąć za pomocą silikonu wysokotemperaturowego lub specjalnej pasty.

Kominek z płaszczem wodnym - praktycznie i wygodnie

Kominek z płaszczem wodnym nie tylko ogrzeje pomieszczenie, w którym się znajduje, ale również może służyć do ogrzania domu za pomocą instalacji grzewczej oraz nagrzania wody użytkowej. Możemy do niego przyłączyć piec gazowy lub piec na paliwo stałe. Instalacja kominka z płaszczem wodnym to przede wszystkim niezwykle funkcjonalny, ale i bezpieczny sposób na ogrzanie domu.

ikona podziel się Przekaż dalej