Montaż pompy ciepła w ogrodzie – na co zwrócić uwagę?
Wydajna pompa ciepła to najlepsze urządzenie grzewcze, jakie można wybrać do nowo budowanego lub remontowanego domu. Każda taka jednostka jest instalowana w całości lub w części poza budynkiem i zawsze trzeba przygotować dla niej odpowiednie miejsce. Montaż pompy ciepła w ogrodzie wiąże się z pewnymi ograniczeniami i wymogami. Ile trwa, jak przebiega i o czym należy pamiętać, gdy decydujemy się ogrzewać dom w taki sposób?
Wydajna pompa ciepła to najlepsze urządzenie grzewcze, jakie można wybrać do nowo budowanego lub remontowanego domu. Każda taka jednostka jest instalowana w całości lub w części poza budynkiem i zawsze trzeba przygotować dla niej odpowiednie miejsce. Montaż pompy ciepła w ogrodzie wiąże się z pewnymi ograniczeniami i wymogami. Ile trwa, jak przebiega i o czym należy pamiętać, gdy decydujemy się ogrzewać dom w taki sposób?
Gdzie zamontować pompę ciepła?
Każdy rodzaj pompy ciepła wymaga montażu w ogrodzie. Dotyczy to zarówno gruntowych pomp, gdzie wymiennik ciepła znajduje się w ziemi, jednosegmentowych urządzeń typu monoblok oraz dwusegmentowej pompy ciepła powietrze-woda typu split. To ostatnie rozwiązanie składa się z dwóch jednostek, z których jedna jest montowana wewnątrz budynku, a druga na zewnątrz, w niewielkiej odległości od niego.
Miejsce montażu pompy ciepła jest każdorazowo zależne od jej konstrukcji oraz od zaleceń producenta. Jednostkę zewnętrzną pompy split należy umiejscowić ok. 30 cm od zewnętrznej ściany budynku, natomiast pompa ciepła monoblok może być zamontowana dużo dalej – nawet kilka lub kilkanaście metrów od domu. Im większa jest odległość urządzenia od budynku, tym większe bywają straty energii cieplnej, ale czasami jest to konieczne z uwagi na zagospodarowanie terenu czy nasadzenia. Dobrą praktyką jest takie usytuowanie jednostki, by nie była ona narażona na bezpośrednie działanie silnego wiatru. Nadrzędną zasadą – bez względu na rodzaj i moc wybranego urządzenia grzewczego – jest instalacja zgodnie ze wskazaniami dostępnymi w instrukcji, bo tylko to daje pewność poprawnego funkcjonowania pompy i zachowania ochrony gwarancyjnej.
Wybór miejsca montażu pompy ciepła jednostki zewnętrznej ma kluczowe znaczenie w kontekście bezpieczeństwa i wygody użytkowania przestrzeni. W ustaleniu wybranego miejsca trzeba wziąć pod uwagę nie tylko odległość od domu i innych obiektów na posesji, ale też od granic działki, a ta nie powinna być mniejsza niż 3 m.
- Urządzenia nie należy instalować w pobliżu okien sypialni, pokoju dziecięcego lub pracowni, bo hałas generowany przez wentylatory bywa uciążliwy, kiedy je uchylimy. Lepiej też nie montować pompy w pobliżu ciągu komunikacyjnego, by nie zwiększać ryzyka jej uszkodzenia. Najlepszą lokalizacją jest zaciszne miejsce oddalone od tarasu, placu zabaw i głównego wejścia, najlepiej od strony północnej lub wschodniej – mówi Dariusz Stachura, Menadżer Produktu ds. Pomp Ciepła w KAISAI.
Przygotowanie stanowiska pod montaż pompy ciepła w ogrodzie
Pompa w każdym przypadku wymaga przygotowania odpowiedniego stanowiska. Urządzenie musi stanąć na stabilnej konstrukcji – betonowym fundamencie lub na systemowym postumencie dobranym rozmiarami do wielkości sprzętu. Jeśli istnieje taka możliwość, jednostka zewnętrzna pompy ciepła powietrze-woda powinna być usytuowana w cieniu, ale nie zawsze jest to możliwe. Najważniejsze natomiast, by urządzenie znalazło się na wysokości minimum 40 cm powyżej poziomu gruntu, co uchroni je przed staniem w wodzie lub śniegu.
Jak przebiega instalacja pompy ciepła powietrze-woda?
Przebieg montażu urządzenia jest zależny od jego rodzaju oraz parametrów technicznych. Największe wyzwanie stwarza założenie gruntowej jednostki, natomiast uruchomienie pompy powietrze-woda lub powietrze-powietrze jest zdecydowanie mniej problematyczne.
W pierwszym etapie należy wyrównać i przygotować teren pod instalację zewnętrznego modułu, następnie połączyć pompę z systemem centralnego ogrzewania i z układem hydraulicznym, a później z instalacją elektryczną przy użyciu przewodów o odpowiednim przekroju i z zastosowaniem stosownych zabezpieczeń. Po wykonaniu podstawowych prac należy przeprowadzić próbę szczelności instalacji, a na koniec założyć specjalne czujniki temperatury i skonfigurować urządzenie.
Montaż pompy jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, gdyż na barkach instalatora spoczywa nie tylko prawidłowe działanie urządzenia, ale też bezpieczeństwo swoje i osób korzystających z budynku. Podłączenie pompy najlepiej zlecić sprawdzonej firmie z dużym doświadczeniem.
- W przypadku urządzeń typu split instalator musi posiadać dodatkowe uprawnienia f-gazowe, natomiast przy jednostkach typu monoblok nie są one koniecznością. Jednocześnie warto wspomnieć, że w przypadku chęci skorzystania z dotacji na założenie pompy ciepła KAISAI inwestor jest zobligowany do zlecenia prac fachowcowi dysponującemu takimi uprawnieniami – tłumaczy Dariusz Stachura.
Ile trwa montaż pompy?
Czas potrzebny na uruchomienie nowoczesnego urządzenia grzewczego jest zależny od kilku zmiennych, m.in. od rodzaju i mocy urządzenia oraz zastanego stanu instalacji c.o. W nowym domu wszystkie prace instalacyjne można wykonać nawet w 1-2 dni, natomiast w przypadku wymiany starego kotła na pompę i jednoczesnych przeróbek instalacji, czas ten może się wydłużyć do 3-4 dni. Najkrócej trwa montaż urządzenia powietrze-powietrze, gdyż można je założyć dosłownie w kilka godzin, nieco więcej zajmie instalacja pompy ciepła powietrze-woda, natomiast najwięcej czasu trzeba poświęcić na uruchomienie gruntowej pompy ciepła wymagającej wykonania specjalnych odwiertów i późniejszego wyrównania terenu.