Morwa biała (Morus alba) - charakterystyka

Pochodzi ona z Chin i uprawiana jest już od około 4500 lat. Jej łacińska nazwa to Morus alba i należy do rodziny morwowatych - Moraceae. Morwa to drzewo o pokroju kulistym, dorastające do 10 m wysokości. Spotykana jest też w formie dużego krzewu. Ma szarą i bruzdowaną korę, a jajowate liście ułożone są skrętolegle. Brzegiem są one piłkowane, jesienią zabarwiają się na żółto i opadają. Warto wiedzieć, że są one głównym pokarmem jedwabników i mają działanie lecznicze.

Kwiaty nie są dekoracyjne. Pojawiają się na przełomie V i VI. Morwa to roślina jednopienna, co znaczy, że kwiaty męskie różnią się od żeńskich, ale są na tym samym osobniku. Bardzo ważne są walcowate owocostany, które składają się z wielu niełupek pokrytych soczystymi osnówkami. Owoce morwy białej o niskiej zawartości kalorii są jadalne i pojawiają się pod koniec VII. Bardzo ważne jest ich szerokie zastosowanie i działanie, ale o tym później.

By uprawa powiodła się, należy jej zapewnić przepuszczalne, wapniowe, suche i niezbyt żyzne gleby. Ważne też jest ciepłe i słoneczne stanowisko. Dobrze, gdyby w pierwszym okresie uprawy było ono osłonięte, gdyż młode rośliny są wrażliwe na mróz. Z wiekiem stają się mrozoodporne i też odporne na zanieczyszczenia powietrza. Sprawdź także ten artykuł o morwie czarnej w Polsce.

Właściwości, zastosowanie i działanie morwy białej

Morwa biała to przede wszystkim środek leczniczy. To działanie zaobserwowano w XX wieku. Zarówno owoc morwy, liść morwy, jak i korzeń mają tę właściwość. Bardzo wielką zaletą jest to, że cena ich jest niska, a dodatkowo można samemu przyrządzić niektóre specyfiki. Ponadto wykryto, że regularne spożywanie morwy- zwłaszcza owoców morwy białej, spowalnia proces starzenia się komórek.

Bardzo często spotykana jest morwa biała suszona. Kalorie są praktycznie niedostrzegalne. W smaku są one słodkie. Owoce morwy białej zawierają: glukozę, maltozę, fruktozę, sacharozę i kwasy organiczne (w tym jabłkowy i cytrynowy). Ponadto posiadają flawonoidy, czyli związki mające działanie przeciwnowotworowe, a pektyna w nich zawarta poprawia funkcjonowanie jelit. Owoc morwy znajduje swoje zastosowanie w produkcji win i likierów oraz jest świetnym dodatkiem do ciast.

W sklepach można się też spotkać z wyciągiem z korzenia, dostępnym w przystępnej cenie. Wyciąg jest dobry na kaszel i astmę, ma też właściwości przeciwnowotworowe. Ważną częścią rośliny jest też liść morwy. Liście obniżają poposiłkową hiperglikemię, utrzymują prawidłowy metabolizm i gospodarkę węglowodanową, chronią komórki, błony śluzowe oraz DNA przed uszkodzeniami przez wolne rodniki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o morwie białej i jej uprawie?

Morwa biała suszona, czyli suszone owoce morwy jako zdrowa przekąska

Morwa biała suszona jest dostępna w sklepach, szczególnie w dziale ze zdrową żywnością. Jej cena jest niska w porównaniu z zaletami, jakie może dać naszemu organizmowi, a dodatkowo może stać się zdrową przekąską pomiędzy posiłkami. Posiada bardzo dużo składników, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami- są rakotwórcze. Owocem morwy możemy zdziałać dużo dobrego dla naszego zdrowia.

Warto wiedzieć, że morwa biała jest stosowana przy produkcji preparatów na odchudzanie, gdyż zawiera kalorie w znikomej ilości. Dodatkowo często jest używana jako środek przeciwgorączkowy i regenerujący zmęczenie. Używana jest przy biegunkach, chorobach żołądka, leczeniu cukrzycy, chorobach wrzodowych, krwawieniach, anemii oraz dolegliwościach naczyniowo-sercowych.

Jak widać, morwa biała ma wiele zastosowań. Bardzo szybkim rozwiązaniem jest morwa biała suszona, która przynosi też wiele korzyści, związanych z naszym zdrowiem. Warto więc przemyśleć, by prowadzić uprawę morwy we własnym ogrodzie lub chociaż korzystać z produktów, w których jest ona zawarta. Suszone owoce morwy to przekąska, którą warto włączyć do diety. Sprawdź także ten artykuł o uprawie miłorzębu japońskiego.

ikona podziel się Przekaż dalej