Motyli krzew - sadzenie, uprawa, pielęgnacja i wymagania budlei Dawida
Budleja Dawida (Buddleja davidi) to jeden z najpiękniejszych krzewów, które można uprawiać w Polsce. Aż dziwne, że jest mniej powszechna niż na przykład magnolie, skoro dorównuje im urodą, a kwitnie znacznie dłużej. Dowiedz się, jak uprawiać ten niezwykły krzew i jakie warunki zapewnić budlei, by pięknie się rozwijała.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o budlejach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budleja Dawida – kilka słów o gatunku
Budleja Dawida (Buddleja davidi) do ogrodu
Buddleja davidi, czyli po prostu budleja Dawida wprowadza do każdego ogrodu bajkowy charakter. To dość duży, ładnie rozgałęziający się krzew, który wyróżnia się bardzo szybkim wzrostem. Budleja nie jest szczególnie odporna na kiepskie warunki pogodowe, ale z powodzeniem udaje się ją uprawiać w naszych warunkach klimatycznych. Kwiat budleja dobrze znosi zimy, chociaż potrzebuje okrywania i odpowiedniej pielęgnacji. Roślina pochodzi z Azji, Ameryki Południowej i Afryki.
W uprawie pojawiają się trzy gatunku – budleja trójkolorowa, budleja skrętolistna i budleja Dawida. Ta ostatnia jest zdecydowanie najbardziej popularna, głównie ze względu na bardzo ciekawy, rozłożysty pokrój. Wszystkie budleje wyróżniają się pięknym i obfitym kwitnieniem, dlatego której byś nie zaprosił do ogrodu, na pewno będziesz zachwycony.
Bajkowy motyli krzew
Budleja Dawida jest naprawdę bajkowa. Na dodatek jej druga nazwa brzmi „motyli krzew”, ponieważ ta niezwykła roślina przyciąga wiele motyli. To prawdziwy spektakl kolorów i wrażeń – przepiękne, intensywnie wybarwione kwiaty w ciepłe dni są całe oblepione kolorowymi skrzydełkami motylków. Wrażenie jest naprawdę niezwykłe.
Motyli krzew (lub motylowiec) przyciąga te wspaniałe owady zapachem swoich kwiatów. Jest on słodki i dość intensywny. Kwitnienie trwa od czerwca aż do października, a w tym czasie nasz ogród staje się najbardziej atrakcyjnym miejscem dla motyli. Kwiaty układają się w długie kłosy, wiechy złożone z drobniutkich kwiatuszków z pomarańczowym „oczkiem” w środku. W zależności od odmiany są białe, różowe, niebieskie i fioletowe. Bardzo ciekawa jest także budleja czerwona – to odmiana ‘Royal Red’, ostatnio staje się coraz bardziej popularna. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie Budlei Dawida.
Budleja Dawida w ogrodzie
Sadzonki budlei
Budleję Dawida uprawia się z sadzonek. Można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym – jest dość popularna. Sadzonki są sprzedawane niezbyt wysokie, krzew budleja w ogóle rośnie powoli. Mała sadzonka powinna dobrze się przyjąć.
Cena pojedynczej sadzonki nie jest wygórowana – kosztują one od 10 do 16 zł za sztukę. Nieco droższa może być budleja czerwona, głównie ze względu na duże zainteresowania. Kupuj tylko sadzonki w pojemnikach lub balotowane – te z nagim korzeniem mogą się uszkodzić w transporcie lub wyschnąć i nie przyjmą się na stałe miejsce.
Motyli krzew – sadzenie krok po kroku
Sadzenie motylego krzewu nie jest szczególnie trudne i tak naprawdę wygląda identycznie, jak sadzenie innych krzewów ozdobnych. Należy wykopać spory dół, by dobrze rozmieścić wszystkie korzenie i nie zawinąć ich w górę. Na dno możesz wsypać nieco keramzytu ogrodowego, by zapewnić roślinie warstwę drenażu. Jeśli chcesz posadzić więcej niż jeden krzew, musisz im zapewnić rozstawę co najmniej 150 cm.
Gleba powinna być wcześniej przygotowana poprzez wmieszanie granulowanego nawozu mineralnego na głębokość mniej więcej 30 cm. Budleja jest pod tym względem dość wymagająca, więc należy o tym pamiętać. Motylowiec sadzi się wiosną, na przełomie marca i kwietnia lub jesienią, we wrześniu oraz na początku października. W kolejnym sezonie budleja już powinna zakwitnąć – kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych.
Wymagająca budleja Dawida
Trzeba jednak przyznać, że ten niezwykły krzew przyciągający motyle jest dość wymagający. Warto pamiętać, że to nie jest roślina naturalnie rosnąca w Polsce, zatem zapewnienie jej odpowiednich warunków nie jest trudne. Przede wszystkim budleja nie jest w pełni mrozoodporna. Szacuje się, że wytrzymuje spadki temperatur do -20 - -25 stopni. Teoretycznie nie powinna więc być narażona na zmarznięcie (może poza ogrodami w Suwałkach i na terenach górskich), ale w praktyce czasami przemarza. Należy więc zapewnić jej stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru.
Roślina jest tolerancyjna co do podłoża. Dobrze rośnie na zarówno na podłożu mocno zasadowym, jak i lekko kwaśnym. Dobrze znosi długotrwałe susze i zanieczyszczenia. Jednak na glebach piaszczystych niezbyt dobrze się rozwija. Potrzebuje zasobnego, próchniczego i przepuszczalnego podłoża, a nawet na takim wymaga regularnego nawożenia.
Pielęgnacja i uprawa motylego krzewu
Krzew budleja – podlewanie i nawożenie
Uprawa budlei nie jest wcale trudna. Warto pamiętać, że roślina potrzebuje przede wszystkim nawożenia. Zabieg należy zrobić mniej więcej 3 razy w sezonie. Należy stosować zwłaszcza nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących. Dobrze sprawdzają się preparaty o przedłużonym działaniu – nie ma ryzyka, że przenawozisz roślinę, a będzie mogła korzystać ze składników odżywczych przez długi czas.
Podczas suszy należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawadnianiu rośliny. Kwiat budleja jest odporny na suszę, ale wtedy mniej kwitnie. Roślina nie lubi zalania, więc ostrożnie z ilością dostarczanej wody. Pielęgnacja będzie łatwiejsza, jeśli wyściółkujesz obszar wokół krzewu. To ograniczy wyrastanie chwastów i parowanie wody, na dodatek zabezpieczy korzenie przed mrozem. Na zimę roślina potrzebuje okrywania, dotyczy to zwłaszcza małych krzewów. Można je okryć workiem jutowym lub wykonanym z agrotkaniny.
Przycinanie budlei
Cięcie pielęgnacyjne przeprowadza się wczesną wiosną, zanim jeszcze ruszy wegetacja. Wtedy należy usunąć przemarznięte pędy i skrócić pozostałe o mniej więcej 20 cm. Dzięki temu roślina ładnie się rozkrzewi. Później można wykonywać cięcie korygujące. Niektóre krzewy z czasem tracą pokrój, dlatego należy przeprowadzić odmładzanie. Wycina się najstarsze, zdrewniałe i najgrubsze pędy, by dać miejsce nowym, na których pojawią się kwiaty.
Oczywiście należy pamiętać także o regularnym usuwaniu zaschniętych kwiatostanów. Ostatnie przycinanie wykonuje się jesienią, kiedy roślina traci kwiaty i przygotowuje się do zimowego snu.