Mozaika hiacynta - choroba wirusowa powodująca przebarwienia liści

Hodowla i choroby hiacyntów

Hiacynty należą do ulubionych kwiatów ogrodowych, które zakwitają wczesną wiosną i zdobią grządki, kiedy w ogrodzie jeszcze nic nie kwitnie. Kwiaty te wymagają zimowania cebuli w gruncie, aby mogły zakwitnąć wiosną. Ciekawym efektem kolorystycznym są również hiacynty hodowane w domu w niedużych pojemnikach. Kwiaty te mogą rosnąć w tym samym podłożu wiele lat. Jednak ogrodnicy zalecają wykopanie cebul na lato i przechowanie ich do jesieni. Jeśli chcemy cieszyć się hiacyntami doniczkowymi, sadzimy cebule jesienią, tak aby mogły się ukorzenić. Następnie przestawiamy pojemnik do chłodnego i widnego pomieszczenia, aby mógł rozkwitnąć na wiosnę. Doniczki z hiacyntami możemy również wynieść na zimę do ogrodu. Pamiętajmy jednak, aby doniczki zabezpieczyć agrowłókniną.

Hiacynty są kwiatami podatnymi na choroby i szkodniki. Do najczęściej występujących chorób należą infekcje grzybicze i wirusowe, jak:

  • szara pleśń,
  • nekroza hiacynta,
  • mozaika hiacynta.

Choroba wirusowa hiacyntów - objawy

Mozaika to często występująca choroba wirusowa, która objawia się powstawaniem na liściach przebarwień. Plamistość liści może być spowodowana przez grzyby lub wirusy. Typowe przebarwienia powodowane przez wirusy łatwo jest odróżnić. Liście pokryte są jednolitymi, jaśniejszymi i ciemniejszymi plamami, które przypominają mozaikę.

Mozaika hiacynta atakująca rośliny, a także rozpoznanie, zwalczanie, sposoby i zapobieganie chorobom
Mozaika hiacynta jako niebezpieczna choroba roślin, a jakie jej rozpoznawanie, zwalczanie i skuteczna profilaktyka krok po kroku

Mozaika hiacynta sprawia, że liście żółkną i odkształcają się. Roślina ma zdeformowane liście i łodygę, co może prowadzić do jej zamierania. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania czarnej plamistości liści.

Zwalczanie mozaiki hiacynta - domowe sposoby, leczenie roślin i preparaty chemiczne

Ogrodnicy mają różne podejście do mozaiki. Niektórzy ignorują jej występowanie, inni zaś stosują domowe sposoby. Leczenie roślin zaatakowanych przez wirusy jest trudne, gdyż nie istnieją chemiczne sposoby zwalczania wirusów.

Domowe sposoby zwalczania mozaiki polegają na wycinaniu zaatakowanych fragmentów roślin lub całych roślin. Zanim rozpoczniemy zwalczanie mozaiki warto najpierw wprowadzić domowe sposoby zapobiegania. Chorobom wirusowym sprzyja zawilgocenie podłoża. Dlatego też należy odpowiednio podlewać hiacynty. Kwiaty nie powinny być sadzone zbyt ciasno. Gdy mozaika hiacynta się rozwija, może wykopać rośliny i dokładnie obejrzeć cebule. Mocno zainfekowane rośliny musimy wyrzucić. Można odciąć fragmenty cebuli zaatakowane przez chorobę, jednak nie daje to gwarancji uratowania rośliny. Musimy pamiętać, aby zdezynfekować wszystkie narzędzia ogrodnicze i rękawice, aby nie przenosić wirusa.

ikona podziel się Przekaż dalej