Mozga kanaryjska - skąd pochodzi i czym się charakteryzuje

Mozga kanaryjska - Phalaris canariensis, to gatunek rośliny, który znany jest również pod nazwą kanarkowej trawy. Jeśli interesuje nas jej uprawa, powinniśmy dowiedzieć się, skąd pochodzi ta roślina i czym się ona charakteryzuje. Jest to również ważne w przypadku innych roślin, np. skrętników, kaparów, czy ołowników.

Zacznijmy więc od tego, że kanarkowa trawa to roślina zielna, która zalicza się do rodziny wiechlinowatych - Poaceae, do której zalicza się około 11000 gatunków roślin. Co ciekawe, w samej Polsce znajduje się ponad 150 gatunków traw, które należą właśnie do tej rodziny. Powinniśmy wiedzieć, że rośliny z wiechlinowatych są głównym komponentem roślinności pastwisk, formacji trawiastych i łąk.

Trawa ta jest rośliną jednoroczną, która naturalnie występuje w południowym obszarze Europy w obszarze basenu śródziemnomorskiego. W naszym kraju mozga kanaryjska - Phalaris canariensis, bywa czasami uprawiana, choć zdecydowanie częściej spotykana jest ona w formie zdziczałej. Jeśli chodzi o sam wygląd rośliny, musimy wiedzieć, że dorasta ona do około 50-70 cm wysokości i charakteryzuje się krótkim i kłosokształtnym kwiatostanem. Liście tego gatunku są dość długie, a owocem rośliny są ziarniaki.

Phalaris canariensis - wymagania i uprawa


Bez względu na to, czy w naszym ogrodzie ma znaleźć się kapar - Capparis, ołownik - Plumbago, skrętnik - Streptocarpus, czy też mozga trzcinowata - Phalaris canariensis, w pierwszej kolejności jeszcze przed zakupem rośliny, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania ma ta roślina oraz jak przebiega jej uprawa i pielęgnacja.

Pamiętajmy o tym, że jeśli nasza roślina będzie rosła na nieodpowiednim dla siebie stanowisku, a dodatkowo nie będzie w stanie pobrać wystarczająco składników odżywczych, możemy spotkać się z bardzo przykrymi konsekwencjami, jakimi są między innymi choroby grzybowe, poparzenia słoneczne, więdnięcie liści, gubienie liści, czy nawet zamieranie całej rośliny. Dlatego też tak istotne jest to, abyśmy dowiedzieli się, jakie wymagania mają nasze rośliny ogrodowe i zastosowali się do nich możliwie jak najbardziej.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Roślina mozga kanaryjska, Phalaris canariensis na tle maku, a także jej uprawa
Jakie wymagania ma mozga kanaryjska, Phalaris canariensis, czyli jej uprawa krok po kroku

Jeśli więc chcemy kupić kanarkową trawę, musimy zwrócić uwagę na to, by posadzona była ona na nasłonecznionym stanowisku. Jest to bardzo istotne, ponieważ w ocienionym miejscu nie będzie się ona rozwijała prawidłowo. Rodzaj gleby nie ma natomiast tu większego znaczenia, choć lepiej jest, kiedy gleba nie jest za bardzo sucha, ale także gliniasta. Dlatego przeciętna gleba ogrodowa będzie najlepszym rozwiązaniem. Sama uprawa mozgi kanaryjskiej nie jest trudna, przez co tym bardziej opinie na temat tej rośliny są pozytywne. Musimy jednak wiedzieć, że mozgi wysiewa się z nasion do gruntu w okresie III-V. Sprawdź także ten artykuł o trawach ozdobnych polecanych na balkon.

Kanarkowa trawa - właściwości i zastosowanie

Opinie na temat mozgi są pozytywne, ponieważ roślina charakteryzuje się pozytywnymi dla ludzi właściwościami. Co ciekawe, tę roślinę możemy zakupić stacjonarnie i online, wybierając sklep internetowy. Pamiętajmy o tym, że jeśli decydujemy się na zakup w sklepie internetowym, powinniśmy wybrać dobrze rekomendowany sklep. Cena nasion jest różna. Z reguły natomiast ceny wahają się w granicy 6 zł za 1 kg nasion.

Przejdźmy jednak do najważniejszego, czyli do zastosowania mozgi kanaryjskiej - Phalaris canariensis. Zacznijmy od tego, że roślina ta ma bardzo pozytywne dla ludzi właściwości. Jest ona bogata w białko i nienasycone tłuszcze. Ma ona właściwości regenerujące, które usprawniają prace układu pokarmowego i obniżają poziom złego cholesterolu.

Roślina ta wytwarza charakterystyczne mleczko. Mleczko jest wolne od glutenu oraz laktozy, przez co świetnie nadaje się do wykorzystywania w przepisach dla osób, które mają nietolerancję laktozy czy glutenu. Dodatkowo przepisy te są dobre dla osób aktywnych fizycznie i cukrzyków. Przepisy z mleczkiem z mozgi są popularne również wśród wegetarian i osób na diecie.

Mozga kanaryjska - Phalaris canariensis, to bardzo cenne źródło białka roślinnego, które dodatkowo zawiera duże ilości antyoksydantów, mających wpływ na opóźnienie procesu starzenia. Co więcej, jej właściwości pomagają w walce z wolnymi rodnikami. Powinniśmy wiedzieć, że spożywanie mozgi w regularnych odstępach, pozytywnie wpłynie na stan naszej skóry, paznokci i włosów. Dlatego jeśli chcemy polepszyć nasze zdrowie i wygląd, warto zastanowić się nad regularnym jedzeniem tej właśnie rośliny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny