Mszyce - co warto o nich wiedzieć?

Charakterystyka szkodników

Mszyce są małymi owadami, które należą do pluskwiaków. Pomimo swoich niegroźnych rozmiarów, są naprawdę szkodliwe dla roślin uprawianych w ogrodzie oraz w domu. Ich ogromnym minusem jest możliwość zaatakowania niemal każdej rośliny – często nie tylko zresztą uszkadzając, a przenosząc na nie wiele chorób.

Mszyce różnią od siebie w zależności od gatunku. Głównie jest to różnica w ich wielkości (najczęściej między 2 a 5 mm), ale i barwie (od niemal niewidocznych, przez zielone aż po czarne). Są łatwo rozpoznawalne i bez problemu odróżnić je można od innych insektów.  Posiadają miękkie ciało, które zakończone jest spiczastym ogonem z dwiema „rurkami” po obu bokach – służą one owadom do porozumiewania się ze sobą przy pomocy… feromonów. Kiedy owad jest zaniepokojony, właśnie za ich pomocą ostrzega pozostałe szkodniki przed ewentualnym zagrożeniem.

Rodzaje mszyc

Jak już wiesz, insekty te różnią się od siebie wielkością, kolorem oraz… roślinami, jakie atakują. Najpopularniejsze mszyce to:

 • mszyce jabłoniowe – mszyca zielona,
 • mszyca jabłoniowo-babkowa - o barwie różowo-brązowej,
 • mszyca buraczana – są to czarne mszyce,
 • mszyca różano-szczecinowa – mszyca zielona lub czerwona,
 • mszyca wejmutkowo-porzeczkowa – o kolorze ciemnoszarym,
 • mszyca kapuścianka – barwa kremowa,
 • mszyca pelargoniowa – o kolorze jasno-zielonym.
Mszyce na łodydze i kwiatku oraz domowe sposoby na mszyce oraz chemiczne środki na mszyce i opryski przeciw mszycom
Mszyce – opis, rodzaje, sposoby zwalczania i najlepsze preparaty

Oczywiście, nie są to wszystkie ich rodzaje – jednak te są najczęściej występujące w naszym kraju. Warto też wspomnieć, że nie atakują one tylko tych roślin, jakie występują w ich poszczególnych nazwach (np. mszyca buraczana żeruje również na krzewach czy w kwiatach, a nie tylko w burakach). Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu wciornastków w ogrodzie.

Mszyce - szkodliwość insektów

Wszystkie odmiany wykazują bardzo dużą szkodliwość dla roślin – niezależnie od tego, czy jest to mszyca na koprze, mszyce na mięcie, mszyce na surfiniach (petuniach) czy popularna mszyca kwiatowa. Każdy gatunek posiada bardzo charakterystyczny aparat gębowy gryząco-ssący, za pomocą którego szkodniki wysysają z roślin sok. Skupiają się głównie na młodych i soczystych pędach oraz na młodych kwiatostanach, pąkach kwiatowych i liściach.

Niektóre gatunki żerują również na… korzeniach! Atakowane rośliny stają się słabe bądź w ogóle przestają rosnąć. Jeżeli widzisz, że pędy albo liście skręcają się, zaginają i niedługo potem żółkną (finalnie zasychając) oznacza to, że roślina została zaatakowana przez mszyce! Co gorsza, po „najedzeniu się” insekty będą polowały na kolejną roślinę – i to znajdującą się… w pobliżu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nicieniach do zwalczania szkodników?

Domowe sposoby na mszyce

Naturalne preparaty na mszyce

Warto wiedzieć, że czarne mszyce (oraz pozostałe gatunki) najbardziej lubią przebywać między grządkami warzyw czy roślin ozdobnych. Dlatego należy wykorzystać możliwie naturalne sposoby walki z nimi, jak posadzenie odstraszających je roślin! Najlepiej posłuży ku temu cebula, lawenda, mięta oraz czosnek.

Pamiętaj, że gdy sadzisz rośliny tego samego gatunku w dużych skupiskach, stają się one wymarzoną „miejscówką” do żerowania mszyc! Dlatego najrozsądniej będzie je rozproszyć w całym ogrodzie – np. możesz posiać koper między roślinami ozdobnymi, stanowiąc z niego swego rodzaju dekorację.

Mszyce na liściach i biedronka oraz domowe sposoby na mszyce oraz chemiczne środki na mszyce i zwalczanie mszyc
Mszyce – opis, rodzaje, sposoby zwalczania i najlepsze preparaty

Możesz także sięgnąć po specjalny środek na mszyce, który z łatwością wykonasz… samodzielnie. Domowe sposoby są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie szkodą ani ludziom, ani roślinom czy zwierzętom. Dlatego zaleca się używanie naturalnych metod, aniżeli sięganie po środki chemiczne:

 • preparat z czosnku – wystarczy 200 g roztartych nasion zalanych 10 l wody i zostawienie całości na ok. 24 godziny. Można stosować go bez konieczności rozcieńczania. Jest skuteczny również na inne rodzaje insektów.
 • preparat z cebuli – wywar uzyskasz z 75 g pociętej cebuli, zalanej 10 l wody – wystarczy gotować te składniki przez ok. pół godziny. Również zastosować go można bez rozcieńczania, jednocześnie pomagając roślinom w walce z grzybami.
 • preparat z mniszka lekarskiego – zrobisz go z 400 g liści zalanych 10 l wody oraz pozostawionych w niej na 3 godziny. Sprawdź także ten artykuł o popularnych szkodnikach drewna.
 • preparat z pokrzywy – wystarczy zebrać 1 kg pokrzywy (przed kwitnieniem), zalać 10 l wody i zostawić na 24 godziny.

Takie wywary należy zużyć w ciągu jednej doby, ponieważ później tracą swoją „magiczną moc”.

Środek na mszyce – jaki wybrać?

Równie dobrze możesz „zaprosić” do swojego ogrodu… biedronki! Jeżeli nawozisz ziemię naturalnie, to zjawią się zupełnie same. Wystarczy zostawić również miejsce, w którym będą rosły dzikie zioła. Biedronka samodzielnie zwalczy mszyce! Możesz usunąć insekty mechanicznie, za pomocą rękawiczek. Wystarczy zdjąć je nimi z roślin i zniszczyć albo pozbyć się ich przy pomocy… ogrodowego węża! Strumień wody szybko je stamtąd „przepędzi”.

Jeśli już jednak musisz sięgnąć po środki chemiczne sprawdź ten artykuł o popularnych środkach na mszyce.

Polecane opryskiwacze w super cenie!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny