Muchołówka amerykańska, czyli Dioaea muscipula

Muchołówka amerykańska

Muchołówka (łac. Dioaea muscipula) pochodzi z rodziny rosiczkowatych. To zdecydowanie jedna z najbardziej nieszablonowych roślin owadożernych. W naturalnych warunkach występuje wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, w naszych warunkach atmosferycznych nadaje się wyłącznie do uprawy w domu. Jest dość kapryśna i wymagająca, zwłaszcza jej system korzeniowy jest dość delikatny.

Muchołówka amerykańska tworzy niewielką, niską rozetę liści, które wyrastają ze wspólnego podziemnego kłącza. Nie jest duża, ale dość groźna, bardzo efektownie wyłapuje owady. Do tego celu służą jej pułapki rozmieszczone na końcach blaszek liściowych. Pułapki mają intensywne kolory, najczęściej czerwone i są zakończone nerwami czuciowymi, które reagują na dotyk insekta. Owady są przywabiane zarówno słodkim zapachem, które wytwarzają rośliny owadożerne, jak i intensywnymi barwami liści wewnątrz pułapki.

Samo zatrzaśnięcie się pułapki trwa ułamek sekundy, jest po prostu błyskawiczne. Proces trawienia owada trwa około tygodnia, później pułapka otwiera się, ale najczęściej nie jest już zdolna do odbycia kolejnych łowów. Każda pułapka ma określoną żywotność. Może się zamknąć i otworzyć konkretną liczbę razy, dlatego nie powinno się niepotrzebnie prowokować ich do zaciskania się.

Muchołówki kwitną, jednak ich kwiaty nie są szczególnie atrakcyjne. Mają biały kolor i niepozorne rozmiary. Wyrastają na szczycie wzniesionych, sztywnych pędów. Wytworzenie kwiatów dla rośliny to ogromny wysiłek. W naturze jest to sygnał, że muchołówka zamrze, dlatego hodowcy rzadko dopuszczają do pojawienia się kwiatów. Należy je usuwać na poziomie nierozwiniętego pąka – wtedy dla rośliny jest to najbezpieczniejsze. Nie ma czego żałować – ich wartość dekoracyjna jest bardzo niska. Sprawdź także nasz artykuł: Jak się pozbyć muszek owocówek - najlepsze sposoby.

Cena muchołówki

Cena muchołówki nie jest wysoka. Cena muchołówki o średnicy około 10 cm nie powinna przekraczać dwudziestu kliku złotych. Jednak oczywiście cena muchołówki znacznie większej może także być wyższa. Niektórzy decydują się na uprawę rośliny z nasion. W takim wypadku cena muchołówki jest jeszcze niższa – koszt nasion to najczęściej zaledwie kilka do kilkunastu złotych.

Należy jednak mieć na względzie, że hodowla muchołówki także wymaga nakładów finansowych. Roślina musi być podlewana specjalną wodą, jednak koszt utrzymania nawet kilku doniczek nie będzie szczególnie wysoki.

Hodowla muchołówki – wymagania

Muchołówka – najlepsze stanowisko

Muchołówka amerykańska ma bardzo konkretne wymagania dotyczące stanowiska. Przede wszystkim potrzebuje odpowiedniego pH podłoża – powinno zawierać się w przedziale między 3 a 5. Można uprawiać ją w naturalnym kwaśnym torfie, jednak pod warunkiem, że nie został on wzmocniony żadnymi dodatkowymi nawozami. Muchołówka potrzebuje dobrego drenażu, więc torf warto wymieszać z gruboziarnistym piaskiem. Można także zaopatrzyć się w gotowe podłoże do roślin owadożernych.

Należy zwrócić także uwagę na stopień zacienienia stanowiska. Muchołówki muszą mieć zapewnione dużo światła, warto więc ustawiać je na parapetach okien zwróconych na południe lub południowy wschód. Dzięki temu jej liście będą pięknie wybarwione, a im intensywniejszy kolor, tym większe szanse, że roślina przywabi ofiarę. Te rośliny owadożerne dobrze czują się w standardowej temperaturze pokojowej, jednak niestraszne im skoki temperatur od -9 do około 35 stopni Celsjusza. Upalnym latem nie musisz zatem martwić się o kondycję rośliny. Inspiracje na kwiaty doniczkowe zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Uprawa z nasion

Większość hodowców decyduje się na uprawę muchołówki z zakupionych w sklepach ogrodniczych gotowych egzemplarzy. Jednak na rynku dostępne są nasiona, a nawet całe zestawy do hodowli muchołówki. Warto jednak wiedzieć, że uprawa z nasion to nie taka łatwa sprawa.

Muchołówka amerykańska to jedna z roślin, która żywi się owadami. jej pielęgnacja nie jest trudna ani szczególnie wymagająca
Muchołówka amerykańska - odmiany, cena, hodowla, pielęgnacja

Nasiona należy położyć na wilgotnym podłożu i nie zakopywać ich. Potrzebują dość wysokiej temperatur – co najmniej powyżej 25 stopni Celsjusza, żeby wykiełkować. Muszą mieć także odpowiednią wilgotność, dlatego niektórzy decydują się na włożenie ich do perforowanego woreczka. To najlepszy sposób na zapewnienie maleńkiej roślince odpowiedniego szklarniowego klimatu. Kiełkowanie jest długotrwałe, jest to więc rozwiązanie dla najbardziej cierpliwych i zdeterminowanych. Te rośliny owadożerne oczywiście przyniosą wiele satysfakcji, ale raczej udają się doświadczonym hodowcom.

Hodowla muchołówki: pielęgnacja krok po kroku

Podlewanie i nawożenie

Podlewanie to zdecydowanie jeden z najważniejszych zabiegów, o których trzeba pamiętać przy muchołówce. Roślina jest bardzo wrażliwa na niedobór wody, tak zresztą, jak i na jej nadmiar. Dlatego najlepiej wlewać trochę wody do podstawki, by muchołówka mogła samodzielnie pobierać jej tyle, ile potrzebuje. Po upływie godziny nadmiar należy odlać.

Muchołówka bardzo źle reaguje na nawożenie i obecność minerałów w wodzie. Dlatego podlewa się ją wodą destylowaną. Należy o tym pamiętać, ponieważ nawet niewielka ilość minerałów może doprowadzić do obumarcia rośliny. Wszystkie potrzebne składniki, czyli azotany, rośliny owadożerne pobierają sobie ze złapanych we własne sidła insektów.

Z tego też względu nie należy nawozić muchołówki w żadnym wypadku. Może jej to zaszkodzić, a nie pomóc. Nie warto też dokarmiać rośliny, czyli podawać jej samodzielnie złapanych owadów. Świetnie radzi sobie sama – jeśli będzie potrzebowała składników odżywczych, przywabi jakiegoś insekta. Potrzebuje jedynie regularnego podlewania. Jeśli interesują cię kwiaty domowe, sprawdź inspiracje w tym artykule.

Muchołówka – zimowanie

Jak większość roślin egzotycznych, muchołówka musi mieć zapewniony odpowiednio długi okres spoczynku. W tym czasie należy ograniczyć jej podlewanie nawet do zera i ustawić ją w chłodniejszym pomieszczeniu. Zimowanie przypada najczęściej na grudzień i styczeń. Na okres spoczynku najlepsze będą nieco zacienione pokoje, w których temperatura waha się w granicach 5-10 stopni Celsjusza. Świetnie sprawdzają się strychy, piwnice i garaże, o ile oczywiście jest w nich stała temperatura.

Zimowanie powinno trwać mniej więcej 4-6 tygodni. Po tym okresie przestawia się muchołówkę na stałe miejsce i rozpoczyna regularne podlewanie – najpierw niewielkimi ilościami wody destylowanej. Po tym okresie także nie należy nawozić rośliny. Z czasem pobudzi się do życia i znów zacznie być śmiertelnie niebezpieczną pułapką dla much i komarów.

Uprawa muchołówki nie należy do najłatwiejszych, jednakże nie jest też skomplikowana. Cała trudność polega na tym, że zawsze trzeba pamiętać o jej podlewaniu. Mimo wszystko warto kupić chociaż jeden egzemplarz. To bardzo ciekawa roślina, a jej uprawa zafascynuje nie tylko największych miłośników kwiatów doniczkowych. A może zainteresują cię także inne rośliny doniczkowe?

ikona podziel się Przekaż dalej