Mur oporowy w ogrodzie

Rola murków oporowych w ogrodzie

  • Dekoracja. Ogrody zupełnie płaskie są nadal popularnym i najprostszym rozwiązaniem, jednak coraz częściej ich właściciele sięgają po sposoby pozwalające uatrakcyjnić zieloną przestrzeń wokół domu. Wszelkie zagłębienia, nierówności, pagórki sprawiają, że przestrzeń wygląda bardziej naturalnie. Niestety, usypane skarpy i nierówności wtapiają się w krajobraz i wyglądają naturalnie bez żadnego dodatkowego wzmocnienia, jedynie na dużej przestrzeni ogrodu. Jeżeli ogród jest mniejszy, rozwiązaniem, a nawet koniecznością, jest ograniczenie - stworzonego sztucznie wzniesienia - przy pomocy murków oporowych.
  • Zabezpieczenie. Nierówności i zagłębienia terenu mają tendencję do osuwania się. Oczywiście zależy to głównie od nachylenia powierzchni i rodzaju gleby w ogrodzie, ale zabezpieczenie terenu murkiem oporowym całkowicie likwiduje ten problem.
  • Osłona. W przypadku ogrodów nowych, skarpa zabezpieczona murkiem oporowym i usypana wzdłuż ogrodzenia daje natychmiastową ochronę przed kurzem, hałasem, wiatrem i wścibskimi spojrzeniami. Na skuteczną zieloną zasłonę trzeba poczekać zazwyczaj kilka lat.

Z jakich materiałów warto budować murki oporowe?

Z racji funkcji, którą sprawują najczęściej, czyli powstrzymywanie naporu ziemi – materiał na murek powinien być przede wszystkim wytrzymały i odporny. Dwa najlepsze, spełniające te warunki, to: kamień naturalny i beton (np. konstrukcyjny, który można zamówić tutaj: http://betonnadom.pl/produkty/xtrabet ). W zależności od materiału, z którego buduje się murki, różnią się one sposobem wykonania oraz trwałością.

Najpopularniejsze rodzaje murków ogrodowych

  • Murek oporowy suchy – jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych obecnie w ogrodach. Polega na ułożeniu kolejnych warstw kamieni, bez stosowania spoiwa. Warunkiem powodzenia jest posiadanie kamieni odpowiednio płaskich, które po ułożeniu tworzą rodzaj ścianki. Układając je, należy pamiętać, że największe powinny znaleźć się na samym dole, a najmniejsze na górze. Tak ułożona ścianka, ze względów bezpieczeństwa, nie powinna być wyższa niż 50 cm.
  • Murek oporowy z prefabrykatów – jednymi z częściej używanych elementów do budowy takiej konstrukcji są gazony ogrodowe, choć oczywiście wybór prefabrykatów betonowych jest znacznie większy: betonowe palisady, prefabrykaty imitujące naturalne drewno czy kamień etc. Ścianka oporowa wykonana z prefabrykatów delikatnych, np. gazonów, może pełnić jedynie rolę dekoracyjną. Jej zaletą jest niepowtarzalny wygląd – tylko od inwencji ogrodnika zależy, jaka roślinność będzie stanowiła główną dekorację ściany.
  • Murek oporowy murowany – powstający z łączenia cegieł, kamieni lub betonowych elementów prefabrykowanych przy pomocy zaprawy. Tego typu konstrukcja, przekraczająca swoją wysokością 60 cm, powinna być murowana na fundamencie.
  • Betonowy murek oporowy – jeden z najbardziej pracochłonnych, budowany, a raczej wylewany na fundamencie - wymagający konkretnej wiedzy i pewnych obliczeń, ale też stanowiący znakomitą zaporę dla osuwającej się ziemi. Prawidłowo wykonany służy w ogrodzie długie lata.

Jak prawidłowo wykonać betonowy murek oporowy?

Solidna podstawa rzutuje na trwałość muru, więc prawidłowo wykonany fundament jest w tym przypadku absolutnie niezbędny. Jego głębokość zależy od grubości i wysokości murka oporowego. Przyjmuje się, że murek o wysokości jednego metra powinien zostać wylany na 60-centymetrowym fundamencie.

Ze względów praktycznych i estetycznych w ogrodach nie wykonuje się murków oporowych wyższych niż 150 cm. Jeżeli wzniesienie jest znacznie większe lub ogród położony jest na zboczu, stosuje się tarasowanie. Umożliwia ono komfortowe korzystanie z ogrodu i zwiększa przestrzeń, na której można sadzić rośliny.

Na wykonanym fundamencie należy zbudować szalunek, umożliwiający wylanie betonu, pamiętając o dodatkowym zbrojeniu, jeżeli planowana wysokość ma przekraczać 120 cm.

Z racji litej struktury takiej ściany, konieczne jest wykonanie odwodnienia, które zapewnia równomierne odprowadzanie wilgoci i zapobiegnie zbieraniu się wody oraz wymywaniu ziemi przez górną krawędź muru.

Lity betonowy murek można dekoracyjnie wykończyć cegłą klinkierową, odpowiednią farbą, kamieniem, płytkami lub pozostawić surowy beton, nadając mu odpowiadającą indywidualnemu gustowi fakturę i kolor.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny