STIGA HPS 550R to urządzenie z górnej półki

Na początek rzućmy okiem na parametry techniczne. Mamy do czynienia z produktem raczej z górnej półki cenowej, za którą muszą iść odpowiednie parametry. Tak więc urządzenie wyposażone jest w silnik indukcyjny o mocy 2500 W. Maksymalne ciśnienie pracy to 150 barów, a maksymalny przepływ wody to 520 litrów na godzinę.

Warte wspomnienia jest, że głowica pompy i tłoku są wykonane odpowiednio z mosiądzu oraz stali nierdzewnej, co powinno w znaczący sposób wydłużyć ich żywotność.

Pudełko z myjką wysokociśnieniową STIGA HPS 550R
Pudełko z myjką wysokociśnieniową STIGA HPS 550R

W ramach urządzenia zintegrowano bęben na wąż wysokociśnieniowy o długości 10 metrów. To bardzo wygodne rozwiązanie, które znacznie ułatwia przechowywanie. „Walające” się po podłodze kable i węże są w końcu zmorą niejednego garażu, a mało która myjka na rynku adresuje ten problem, przynajmniej w wypadku węża. Oczywiście jest również miejsce na zwinięcie 5 metrowego kabla elektrycznego, co jest standardem. Sam kabel jest nieco krótki, przydałoby się wykonać go w przynajmniej takiej samej długości jak wąż wysokociśnieniowy.

Zaletą opisywanej myjki jest również duży pojemnik na detergent, od razu zintegrowany z całym urządzeniem. To znacznie ułatwia pracę, zwłaszcza, gdy chcemy użyć detergentu pochodzącego od innego producenta.

Myjka posiada oczywiście wygodne kółka i teleskopowy uchwyt górny zapewniające wygodę przemieszczania się z urządzeniem. To ważne, bo waga urządzenia jest naprawdę odczuwalna – 24.7 kg.

STIGA HPS 550R

Co dostajemy w zestawie?

Otwierając pudełko poza samą myjką znajdziemy w nim kilka podstawowych akcesoriów. Będzie tam pistolet typu T5, dwie lance (z ceramiczną dyszą rotacyjną oraz z dyszą płaską, umożliwiającą regulację strumienia), korba do zwijania węża wysokociśnieniowego oraz filtr do wody. Do tego instrukcja i specjalna igła do czyszczenia dysz (to akurat drobne, ale bardzo wygodne akcesorium).

Zestaw akcesoriów dołączonych do urządzenia
Zestaw akcesoriów dołączonych do urządzenia

Bardzo wygodny jest pistolet. Wyposażono go w dodatkowy, składany uchwyt, dzięki któremu możemy go wygodnie trzymać dwoma rękami – świetne rozwiązanie, pod warunkiem, że czyszczona powierzchnia jest na wysokości od 40 cm do około 2 metrów. W innym przypadku bardzo przydałaby się… przedłużka do lancy. Tę można dodatkowo dokupić w cenie ok. 100 zł za 45 cm (polecam przy wzroście takim jak mój - 188 cm). Wyjątkowo wygodny jest za to wąż wysokociśnieniowy - dzięki stalowemu oplotowi nie ma mowy o zagięciach, czy uszkodzeniach.

Zestaw wyjątkowo prosty w złożeniu i użytkowaniu

Po wyjęciu z pudełka zestaw może być gotowy do użycia praktycznie w dwie minuty. Wąż wysokociśnieniowy wkręcamy do pistoletu, na pistolet nakręcamy lancę, a filtr wkręcamy w dopływ wody. Pozostaje nam tylko podłączyć urządzenie do prądu, zapewnić dopływ wody i można startować. Nie wyobrażam sobie łatwiejszego startu.

Pistolet z lancą płaską po złożeniu
Pistolet z lancą płaską po złożeniu

Aby sprawdzić, jak urządzenie sprawdza się w codziennej pracy postanowiliśmy umyć za jej pomocą nieco zabrudzoną kostkę brukową oraz mocno zabrudzoną białą elewację budynku. Nie wykorzystywaliśmy do tego żadnego detergentu, postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawi się sama woda pod wysokim ciśnieniem.

Na pierwszy ogień poszła dysza rotacyjna. Strumień wody, który wytwarzała bardzo dobrze radził sobie z większością zabrudzeń. Przy utrzymywaniu odległości na poziomie ok. 15-20 cm od czyszczonej powierzchni strumień był na tyle szeroki, że czyszczenie przebiegało szybko i sprawnie. Do szczególnie trudnych zabrudzeń można było wykorzystać płaską dyszę z maksymalnym ciśnieniem wody. Strumień wody jest wtedy jednak bardzo mocny i zwłaszcza w przypadku elewacji trzeba bardzo uważać, aby nie uszkodzić czyszczonej powierzchni.

Efekty pracy myjki można zobaczyć na zdjęciach poniżej, efekt, zwłaszcza przy elewacji jest bardzo dobrze widoczny.

Kostka brukowa przed (po lewej) i po (po prawej) czyszczeniu - uwaga, kostka jest mokra
Kostka brukowa przed (po lewej) i po (po prawej) czyszczeniu - uwaga, kostka jest mokra
Szara kostka brukowa - tu efekt czyszczenia widać nieco mniej, ale również jest zauważalny - uwaga, tu kostka jest już sucha
Szara kostka brukowa - tu efekt czyszczenia widać nieco mniej, ale również jest zauważalny - uwaga, tu kostka jest już sucha
Elewacja po umyciu myjką - okazuje się, że jednak jest biała :)
Elewacja po umyciu myjką - okazuje się, że jednak jest biała :)

Podsumowanie

Myjka wysokociśnieniowa STIGA HPS 550R to bardzo dobry produkt, który sprawdzi się w każdym ogrodzie. Urządzenie zapewnia bardzo dobre parametry robocze, jest też solidnie wykonane, co czuć przy każdym kontakcie z produktem. Dużą zaletą produktu jest bęben na wąż wysokociśnieniowy pozwalający na łatwe zwijanie i przechowywanie urządzenia.

Jedyną wadą produktu, którą udało mi się zauważyć jest brak przedłużki. Byłby on zrozumiały przy urządzeniu za kilkaset złotych, ale STIGA HPS 550R kosztuje ponad 2500. Przy takiej cenie tego typu akcesoria powinny być w zestawie, tymczasem trzeba zapłacić za nie dodatkowe 100 zł (optymalnie dokupić dwie przedłużki).

Produkt można zdecydowanie zarekomendować osobom, które planują go często i intensywnie wykorzystywać w codziennych pracach porządkowych. Solidność wykonania i dobre parametry techniczne zapewnią długotrwałą, bezawaryjną pracę. Jeżeli jednak planujesz wykorzystywać myjkę tylko 2-3 razy w roku, przemyśl nieco tańsze modele – takie jak HPS 235R lub HPS 345R. Powinny one zapewnić Ci podobny komfort pracy, ale przy zdecydowanie korzystniejszej cenie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny