Nachyłek trwały – uprawa i pielęgnacja efektownej byliny

Nachyłek wielkokwiatowy – opis gatunku


Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) należy do rodziny astrowatych.Potocznie zwany jestnachyłkiem trwałym, co ma związek z wyjątkową odpornością byliny na niekorzystne warunki uprawowe. Efektowny nachyłek ogrodowy wywodzi się z Ameryki Północnej, gdzie porasta słoneczne łąki oraz przydroża. W Polskich warunkach klimatycznych roślina uprawiana jest w ogrodzie jako gatunek jednoroczny lub wieloletni – po 3 latach bylina wymaga odmłodzenia.

Bylina dorasta do około 80 cm wysokości. Kwitnie obficie od lipca do września, tworząc kwiatostany na wzniesionych i rozgałęzionych łodyżkach. Żółte kwiaty, pojedyncze lub półpełne, osiągają średnicę około 7 cm. Na bogate ulistnienie składają się ciemnozielone lancetowate liście dolne oraz pierzastosieczne – górne. Łodygi nachyłka mają tendencję do pokładania się pod wpływem opadów lub podmuchów wiatru. Słabsze pędy, obciążone koszyczkami kwiatostanowymi, często wspierają się na sąsiadujących z nimi roślinach.

Kwiaty Coreopsis grandiflora zawierają związki farmakologiczne, o działaniu przeciwzapalnym oraz antynowotworowym. Korzystnie oddziałują na układ pokarmowy, krwionośny oraz moczowy. Lecznicze preparaty nachyłkowe pomagają ograniczyć włóknienie i marskość wątroby, a także znajdują zastosowanie w fitoterapii choroby Alzheimera i schorzeniu SM (stwardnienie rozsiane).

Żółty nachyłek ogrodowy – uprawa Coreopsis grandiflora

Atrakcyjny ogrodowy gatunek ma niewielkie wymagania. Roślina dobrze znosi krótkotrwałe susze i w pełni nasłonecznione stanowisko. Może rozwijać się w każdym rodzaju gleby, jednak najlepszym dla nachyłków podłożem jest lekka piaszczysta i przepuszczalna ziemia. Mniej odpowiednim miejscem jest stanowisko o bardzo żyznej glebie, bogatej w składniki pokarmowe. Bylina rozwinie części zielone, natomiast będzie tworzyła znacznie mniej kwiatów.

Pielęgnacja nachyłka wielkokwiatowego:

  • podlewanie - stosujemy umiarkowane podlewanie rośliny, zwłaszcza w czasie dłuższej suszy. Rozwój byliny w niedostatecznie wilgotnym podłożu prowadzi do skąpego kwitnienia, a pojawiające się kwiaty są znacznie mniejsze,
  • regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów umożliwi nachyłkom powtórne kwitnienie, jesienią.,
  • zimowanie - bylina jest całkowicie mrozoodporna. Zimowanie nie wymaga stosowania osłony przed niskimi temperaturami. Dobrą ochroną dla korzeni będzie pozostawienie przekwitłych roślin na rabacie – wiosną przycinamy je nisko nad ziemią,
  • nawożenie - nachyłki nie wymagają zasilania, jednak, jeśli zamierzamy je wzmocnić, po zakończonym kwitnieniu możemy rozłożyć pod roślinami kompost.

Nachyłek żółty rozmnażamy wczesną wiosną, przez podział kępy lub w kwietniu, poprzez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. Uzyskamy wcześniej kwitnące rośliny, jeśli nasiona nachyłka wysiejemy w marcu, do pojemników. Sadzonki sadzimy na stałe miejsce w połowie maja. Młode roślinki umieszczamy luźno w dołku, tak, by nie zawinęły się korzenie i wypełniamy go ziemią. Glebę wokół sadzonki delikatnie dociskamy.  Cena za 1 g nasion Coreopsis grandiflora wynosi około 1,80 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o bylinach kwitnących latem.

Nachyłek wielkokwiatowy w ogrodzie - najładniejsze odmiany

Coreopsis grandiflora ‘Presto’ – to nachyłek niski, wieloletni, osiągający zaledwie 30 cm wysokości po 10 latach uprawy. Miniaturowa odmiana sprawdzi się w skalnych nasłonecznionych ogrodach, na bylinowych rabatkach i w uprawie pojemnikowej. Złociste kwiaty znajdują również zastosowanie na kwiat cięty, długo dekorując wnętrza. Roślina dobrze rośnie na stanowisku o przepuszczalnej piaszczystej glebie, ubogiej w składniki pokarmowe, gdzie tworzy efektowne barwne kępy. Pełny lub półpełny żółty kwiat nachyłka może zdobić roślinę od czerwca do września. Zimowanie odmiany wymaga zastosowania osłony przed mrozem. Odmiana rozmnażana jest z nasion. Na 1 m2 powinno przypadać 9 roślin. Minimalna rozstawa dla kępiastych roślin wynosi 30 cm. Na rynku ogrodniczym dostępne są sadzonki nachyłka. Cena 2-letniej rośliny w doniczce wynosi około 8 zł.

Nachyłek wielkokwiatowy, Coreopsis grandiflora i zbliżenie na kwiat, a także uprawa i porady
Jakie wymagania ma nachyłek wielkokwiatowy, Coreopsis grandiflora, czyli uprawa i porady

Nachyłek wielkokwiatowy ‘Cherry Pie’ – wyróżnia się czerwoną barwą kwiatów, o średnicy 3 cm. Kwiaty rurkowate wybarwione są na ciemnoczerwono, natomiast języczkowate są intensywnie jasnoczerwone. Osadzone pojedynczo na długich łodygach, zdobią jasnozielone kępy, osiągające do 50 cm szerokości i 25 cm wysokości. ‘Cherry Pie’ kwitnie obficie od czerwca do września. Odmiana uprawiana jest głównie jako roślina jednoroczna, bowiem nie jest odporna na zimowe spadki temperatur. Dobrze rośnie na słonecznych rabatach, o przepuszczalnym i umiarkowanie wilgotnym podłożu. Niski nachyłek wspaniale prezentuje się w ogródkach skalnych i żwirowych, na obrzeżach rabat bylinowych, a także w doniczkach. Nadaje się na kwiat cięty. Miododajne kwiaty wabia latem motyle i inne owady zapylające. Przy sadzeniu rośliny pamiętajmy, że rozstawa powinna wynosić 40-60 cm. Cena sadzonki wynosi około 9 zł.

Nachyłek wielkokwiatowy ‘Golden Sphere’ – to niski wieloletni krzew, dorastający do 30 cm wysokości. Karłowy nachyłek tworzy okazałe kwiatostany, przypominające pompony, o intensywnej żółtej barwie. Pełny kwiat zdobi roślinę od czerwca do końca września. Żółty nachyłek rozjaśnia ogrodowe rabaty, uprawiany jest w doniczkach i wykorzystywany na kwiat cięty. Uprawa byliny wymaga zapewnienia jej słonecznego stanowiska, o piaszczystym i umiarkowanie wilgotnym podłożu. Roślinę rozmnażamy wegetatywnie, by powtórzyć cechy nachyłka matecznego. Cena ukorzenionej sadzonki wynosi około 7 zł.

Uprawa efektownej byliny – szerokie zastosowanie Coreopsis grandiflora

Nachyłek wielkokwiatowy może stanowić efektowną ozdobę nawet niewielkiego ogrodu. Jest łatwy w uprawie i dobrze rośnie w pełnym słońcu, co umożliwia hodowlę na skalniakach oraz w nasłonecznionych zakątkach ogrodu.  Ładne tło dla żółtych odmian może stanowić różnobarwny wilec purpurowy lub intensywnie fioletowy i miododajny ślaz mauretański.

Coreopsis grandiflora chętnie uprawiany jest w doniczkach, stanowiąc ciekawą dekorację balkonów i tarasów. Odpowiednim podłożem dla nachyłków w pojemniku jest gotowy substrat torfowy, o odczynie pH gleby 5,5 – 6,5. Nachyłek wielkokwiatowy w doniczce wymaga utrzymania odpowiedniej temperatury – w ciągu dnia około 21 stopni Celsjusza, natomiast w nocy – 16 stopni Celsjusza. Byliny zasilamy nawozami wieloskładnikowymi.

Kwiaty nachyłków nadają się do dekorowania pomieszczeń. Cenione są za trwałość i świeży wygląd. Cięte kwiaty podkreślą letnią atmosferę, dodadzą uroku towarzyskim spotkaniom lub zostaną wykorzystane na urocze bukiety. Nachyłek wielkokwiatowy nada ton kompozycjom, które tworzymy z letnich kwiatów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny