TOP 8 najbardziej niebezpiecznych roślin świata – czy znasz je wszystkie?

1. Rącznik pospolity

Rącznik pospolity uznawany jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin na świecie. W środowisku naturalnym spotkać go można w krajach Bliskiego Wschodu, ale też w Afryce. Zdarza się, że rącznik dorasta nawet do 10 metrów wysokości! W Polsce jest to roślina jednoroczna i niektórzy hodują ją w ogródkach. Należy jednak bardzo uważać z rącznikiem pospolitym, gdyż ma on niezwykle niebezpieczne i toksyczne nasiona. Są one wypełnione rycyną, a więc jedną z najsilniejszych trucizn roślinnych. Gdy człowiek zje kilka nasion rącznika, może sobie tym bardzo zaszkodzić. W najlepszym przypadku czeka go biegunka i wymioty. W najgorszym możliwym wariancie, po spożyciu kilkunastu ziarenek rącznika może być to jednak… szybka śmierć.

Uważaj na dzieci, które bawią się w pobliżu takiej rośliny! Dla najmłodszych zjedzenie tylko jednego ziarenka rącznika pospolitego skończyć się może zatruciem albo śmiercią. Jeśli nie chcesz kusić losu, zrezygnuj z uprawy rącznika w ogródku. Zwłaszcza gdy często bawią się w nim dzieci. Istnieje przecież mnóstwo mniej szkodliwych roślin, które także pięknie się prezentują.

2. Hippomane mancinella

Jest to trujące drzewo, które spotkać można m.in. na Florydzie, w rejonie wysp Bahama i na Karaibach. Uważa się, że to najbardziej niebezpieczne drzewo świata – tak też wpisano je do Księgi Rekordów Guinnessa. Drzewo jest bardzo groźne dla wszystkich, którzy mają z nim kontakt nawet w minimalnym stopniu. Wystarczy przejść się po dżungli i otrzeć o jego korę, aby na ciele pojawiła się opuchlizna, a na skórze wielkie pęcherze. Najgorzej jest otrzeć się o nie w porze deszczowej, gdyż właśnie wtedy drzewo wydziela najwięcej toksyn. Rozsądne nie jest też palenie drzewa – dym także jest bowiem trujący, przez co może podrażnić oczy albo spowodować ślepotę.

Trujący owoc mancinella
Zjedzenie owocu z drzewa hippomane mancinella może zabić człowieka

Najgroźniejsze są jednak owoce drzewa. Wyglądem przypominają jabłka, jednak są one śmiertelne niebezpieczne. Zjedzenie owocu hippomane mancinella może wywołać silne zapalenie żołądka albo jelit. W najgorszym przypadku może z kolei zabić człowieka! Aby przestrzec ludzi przed zabójczym drzewem, służby porządkowe często znakują drzewo znakiem „X” i zamieszczają w okolicy drzewa dużo tabliczek ostrzegających przed zbliżaniem się do rośliny.

3. Brugmansia aurea

Roślina występuje w postaci drzewa lub krzewu i pochodzi z Ekwadoru. Jej kwiaty są duże i kremowe albo żółte, a swoim wyglądem do złudzenia przypominają trąby. To zagrożony gatunek, który często mylony bywa z bieluniem. Mimo znaczącego podobieństwa, obie rośliny różnią się od siebie kształtem kwiatów. Warto jednak zapamiętać, że – podobnie do bielunia – brugmansia aurea ma silne właściwości trujące oraz halucynogenne. Spożycie rośliny najczęściej kończy się uszkodzeniem układu nerwowego. Wystarczy zjeść kilka nasion, aby poważnie się nimi zatruć.

Toksyczne nasiona Brugmansia aurea
Brugmansia aurea – spożycie kilku nasion tej rośliny jest bardzo szkodliwe dla organizmu

Jak rozpoznać zatrucie brugmansia aurea? Otóż najczęściej osoba, która miała bezpośredni kontakt z rośliną, ma omamy wzrokowe, jest pobudzona i zdezorientowana, a jej źrenice mocno poszerzone. Tętno i bicie serca osoby zatrutej brugmansia aurea bardzo przyspieszają.

4. Czerniec grubopędowy

Czerniec grubopędowy należy do rodziny roślin jaskrowatych. Można spotkać go w Ameryce Północnej, gdzie rośnie w naturalnym środowisku. Niektórzy mówią, że roślina ta jest bardzo dziwaczna, bo wyglądem zbliżona jest do… gałek ocznych. Nie można jednak dać się zwieść „urokowi” rośliny. Jest ona bowiem bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a spożycie jej owoców często kończy się biegunką, ślinotokiem, bólem głowy i brzucha, a także halucynacjami.

Niestety, dla niektórych zjedzenie owoców tej rośliny może skończyć się jednak  znacznie gorzej. Spożyte owoce wywołać mogą bowiem atak serca, a nawet doprowadzić do zatrzymania jego pracy. Należy więc omijać czerniec grubopędny szerokim łukiem. Jeśli już, traktować powinno się czerniec wyłącznie jako roślinę ozdobną, a nie roślinę do degustacji! Sprawdź także ten artykuł na temat silnie trujących chwastów rosnących w Polsce.

Durian z alkoholem zagrożenie wątrobowe
Durian w połączeniu z alkoholem może zaszkodzić wątrobie. Grozi to także poważnym zatruciem alkoholowym

Najbardziej niebezpieczne rośliny świata – 8 szkodliwych gatunków

5. Modilgroszek pospolity

Roślina występuje naturalnie w Indiach i Ameryce Południowej. Wyróżnia się charakterystycznymi, jaskrawoczerwonymi nasionami, które naznaczone są na górze czarną plamą. Co ciekawe, wielu rzemieślników tworzy z nich bransoletki i naszyjniki, a także ozdabia nimi różnego rodzaju instrumenty.

W nasionach modilgroszka pospolitego znajduje się abryna, która działa podobnie do rycyny – z tą różnicą, że jest nawet o kilkadziesiąt razy od niej silniejsza. Do zatrucia się rośliną najczęściej dochodzi poprzez połknięcie owocu. Najbardziej powszechne są wówczas wszelakie dolegliwości żołądkowe i są to… najmniej problematyczne schorzenia. Niestety, spożycie dużej ilości owoców modilgroszka pospolitego może skończyć się tragicznie – śmiercią człowieka.

6. Oleander pospolity

Bardzo często spotkać się można z nim za granicą. Oleander pospolity rośnie w krajach śródziemnomorskich, a także w Maroko czy południowej Azji. Działanie rośliny jest toksyczne, zatem należy unikać z nią bliższego kontaktu. Oleander nasiąknięty jest oleandryną, a więc trującą substancją, której spożycie może skończyć się nudnościami, wymiotami i zaburzeniem pracy serca.

Nie dla każdego kontakt z oleandrem może być jednak tak „łaskawy”. Są bowiem przypadki, kiedy to po zjedzeniu jednego liścia oleandra ludzie lub zwierzęta umierali w zaledwie 24 godziny. Co ciekawe, w starożytnym Rzymie czy też Grecji używano oleandra pospolitego do… popełniania samobójstwa! Sporządzano z rośliny również bardzo skuteczną trutkę na szczury.

Durian i alkohol toksyczne połączenie
Durian w połączeniu z alkoholem może zaszkodzić wątrobie. Grozi to także poważnym zatruciem alkoholowym

7. Durian

To jeden z najbardziej popularnych owoców w Azji Południowo-Wschodniej. Dla niektórych ludzi jest on prawdziwym przysmakiem, mimo że zapach duriana jest bardzo specyficzny. Inni, zniechęceni właśnie przez mocny aromat owocu, omijają go szerokim łukiem. Durian swoim zapachem przypomina cebulę połączoną z budyniem, migdałami i starymi skarpetkami. Właśnie dlatego zabrania się przewożenia duriana transportem publicznym. Swoim wyglądem durian wygląda jak wielka, najeżona kolcami kula, która potrafi osiągnąć wagę kilku kilogramów. Niebezpieczne jest zatem przechodzenie pod drzewami, na których rosną owoce. Spadające mogą bowiem zranić człowieka, a nawet go zabić!

Durian może smakować. Są ludzie, którzy naprawdę uwielbiają jego smak. Spożywając duriana, należy jednak odstawić alkohol. Udowodniono bowiem naukowo, że owoc ma wiele siarczanów blokujących metabolizowanie napojów wysokoprocentowych w organizmie. Jeśli połączy się zatem picie alkoholu z jedzeniem duriana, może to skończyć się poważnym uszkodzeniem wątroby albo zatruciem alkoholowym.

8. Cerbera złocista

O tej roślinie mówi się „drzewo samobójców”. Naturalnie cerbera złocista porasta lasy tropikalne Ameryki Południowej i Azji. Często jednak hoduje się ją również w różnych innych rejonach świata. Cerbera złocista zawiera truciznę, mianowicie cerberynę, która jest toksycznym sokiem mlecznym. Najbardziej groźne dla człowieka jest jednak spożycie bielma nasion cerbery. Może to bowiem doprowadzić do natychmiastowej śmierci.

Roślinę dawnej wykorzystywano często do zabijania wrogów. Zabójcy ponoć nadal korzystają z trujących właściwości cerbery złocistej i podają ją swoim ofiarom. Śmierć poprzez otrucie rośliną porównywana jest do zawału serca. Bardzo ciężko jest też wykryć obecność cerbery złocistej podczas autopsji, stąd też niektórzy mordercy na świecie wciąż wykorzystują ten fakt.

ikona podziel się Przekaż dalej