Choroby magnolii z powodu błędów w uprawie

Choroby magnolii – brązowienie liści

Brązowe liście i plamy na liściach to niestety dosyć częsty problem magnolii. Jednakże może się zdarzyć tak, że powodem nie są wcale błędy w pielęgnacji. Brązowienie liści może być spowodowane przez wiosenne przymrozki. Możesz to zdiagnozować, jeśli także na powierzchni kwiatów i pąkach pojawiają się brązowe plamki. Wtedy trzeba przeprowadzić przesadzanie magnolii w dogodniejsze miejsce.

Liście stają się brązowe (lub występują plamy na liściach) także wtedy, gdy podłoże ma nieodpowiednie pH. Magnolie lubią podłoże o odczynie 5,5-6,5, czyli dość kwaśnym. Jeśli z biegiem czasu stanie się ono zasadowe lub neutralne, brązowe liście będą pierwszym znakiem niezadowolenia rośliny. Wystarczy wtedy zakwasić podłoże.

Chloroza, czyli żółknięcie liści magnolii

Jeśli liście magnolii żółkną jesienią, nie ma się czego obawiać – opadną na zimę. Jeśli jednak w środku lata lub na wiosnę stają się niezbyt atrakcyjne, żółknięcie i brązowienie liści może oznaczać tylko jedno – chloroza.

Jest to stan niedoboru magnezu i żelaza w glebie. Dla magnolii ten stan może oznaczać także nadmiar wapna. Z tych powodów drzewo nie może przeprowadzać fotosyntezy, a liście tracą kolor. Uprawa magnolii wymaga stosowania nawozów, które zawierają zwiększoną ilość makroskładników, w tym żelaza i magnezu. Żółknięcie liści oznacza, że zaniedbałeś ten zabieg i trzeba to jak najszybciej wyrównać. Najlepiej zastosować nawozy do magnolii – nadają glebie odpowiednie pH i nie zawierają wapnia.

Magnolia gubi liście i usycha

Jeśli magnolia gubi liście i usycha w trakcie lata, może to oznaczać, że w jej korzeniach dzieje się coś niedobrego. Brązowe liście, które szybko opadają w czasie wegetacji to nie jest najlepszy znak.

Jest duże prawdopodobieństwo, że zawiniła uprawa. Być może przyczyną jest po prostu uszkodzenie mechaniczne korzeni, na przykład ich przerwanie czy przecięcie. To czasami się zdarza, jeśli przesadzanie magnolii zostało źle przeprowadzone. Magnolia Grandiflora ma dosyć szeroko rozesłany system korzeniowy, który można uszkodzić na przykład podczas zajmowania się innymi roślinami w ogrodzie, rosnącymi w promieniu metra od drzewka. W takim wypadku trzeba czekać – być może roślina się wzmocni. Nie jest to jednak pewne. Jeśli szukasz oryginalnych odmian magnolii, sprawdź także ten artykuł o uprawie magnolii żółtej w ogrodzie.

Choroby grzybowe magnolii

Choroby magnolii: plamistość liści

Choroby grzybowe magnolii to co najmniej kilkanaście różnych schorzeń. Są wywoływane przez patogeny grzybowe, które mogą dostać się na magnolię z innych roślin, na przykład chwastów lub poprzez zainfekowane narzędzia ogrodnicze. Roślina najczęściej zapada na nie tuż po cięciu – miejsce po przycinaniu jest jak otwarte wrota dla patogenów grzybowych.

Bakteryjna plamistość liści rozwija się w temperaturze 15-25 stopni Celsjusza. Pojawia się jako ciemne plany na obu stronach liści, często otoczone żółknącą tkanką, która zaczyna pękać. Czasami porażone są całe pędy i kwiaty. Bakterie przenoszą się z deszczem i mogą szybko zająć inne rośliny. Szczególnie niebezpieczna jest dla bzów. Najlepszym sposobem na tę chorobę jest zapobieganie, na przykład robienie przerzedzonej, przepuszczalnej światło koronę drzew. Opanowane chorobą części rośliny należy od razu usunąć.

Szara pleśń magnolii

Szara pleśń, czyli tak naprawdę gronowiec szary, to grzyb, który uwielbia atakować wiele różnych roślin, zarówno ozdobnych, jak i owoców, na przykład truskawek czy malin. Na magnolii jest szczególnie uciążliwy. Pojawia się podczas wilgotnej pogody, głownie na kwiatach. Są to wodniste, brązowawe plamy, na których zaczyna pojawiać się biały lub szary nalot.

Kw blooming magnolia with issues
Choroby magnolii i szkodniki magnolii, a także ich zwalczanie krok po kroku

Zwalczanie szarej pleśni wymaga zastosowaniu fungicydów. Opryski interwencyjne robi się natychmiast, wiosną warto zastosować także środki prewencyjne. Wszystkie porażone części rośliny należy od razu usunąć i najlepiej spalić, by grzyb nie rozprzestrzeniał się na inne rośliny. Inaczej może być trudno nad tym zapanować.

Szkodniki magnolii

Szkodniki magnolii: czerwce i wciornastki

Te drobne szkodniki mogą na magnolii Grandiflora wyrządzić naprawdę wiele różnych szkód. Są to maleńkie owady, które żerują na liściach i kwiatach. Czerwce są naprawdę niewielkie, wręcz niewidoczne. Żerują na dolnej części liści i młodych pędach. Wysysają z nich sok, doprowadzając do stopniowej deformacji rośliny. Wciornastki natomiast są insektami żerującymi na pąkach kwiatowych. Prowadzą do ich deformacji, co sprawia, że roślina nie może zakwitnąć.

Te szkodniki należy usunąć stosując odpowiedni zoocyd. Można oczywiście spróbować najpierw usunąć porażone części, jednak jest prawdopodobieństwo, że małe owady będą wracać. Jeśli chcesz mieć pewność, że właśnie one są niechcianymi lokatorami twojej magnolii, zobacz zdjęcia w sieci – właściciele porażonych magnolii często je zamieszczają, możesz więc porównać i dobrać do tego odpowiedni sposób leczenia.

Szkodniki roślin ozdobnych – mszyce

Mszyce uwielbiają rośliny ozdobne. Zwłaszcza pnącza i kwiaty, pojawiają się także na roślinach doniczkowych. Na magnolii także mogą się pojawić, zwłaszcza mszyca smugowa. Dopóki pluskwiaków jest niewiele, praktycznie ich nie widać i trudno jest zdawać sobie sprawę z ich obecności. Po jakimś czasie jednak tworzą całe kolonie na wierzchołkach pędów i dolnej stronie liści.

W tym wypadku zdjęcia już nie są potrzebne, mszyce smugowe są bardzo charakterystyczne. I bardzo szkodliwe dla magnolii – wysysają sok z liści i pędów, co powoduje zahamowanie wzrostu w tej części rośliny, którą opanowały. Na mszyce jest na szczęście bardzo wiele preparatów, także takich dedykowanych do zastosowania amatorskiego. Opryski czasami trzeba powtarzać kilka razy.

ikona podziel się Przekaż dalej