Choroby grzybowe - mączniaki jako najczęściej spotykane choroby ogórków

Uprawa ogórków należy do dość skomplikowanych, zwłaszcza w momencie, gdy dojdzie do porażenia naszych plonów szkodnikami lub zarazą. Warto wtedy wiedzieć, czym pryskać ogórki zarówno te będące pod osłonami, jak i te, które uprawiane są na polach. Jedną z częściej spotykanych chorób grzybowych jest właśnie mączniak, a tak naprawdę dwa jego rodzaje, z czego jeden występuje częściej, a drugi rzadziej. Mączniak rzekomy, jak i kanciasta plamistość liści to popularne choroby ogórków w uprawie.

Mączniak rzekomy dyniowatych jest często spotykaną chorobą na uprawach ogórków. Spotykany jest on zarówno w uprawie na polu, jak i pod osłoną. Chorobę wywołuje grzyb Pseudoperonospora cubensis. Jest to jedna z chorób liści ogórków, która widoczna jest na zdjęciach w postaci jasnooliwkowych plam na górnej stronie liści. Na spodzie pojawia się szary nalot zarodników. W następnej fazie żółkną liście, które dalej brązowieją, a na końcu zamierają. Te choroby ogórków możemy zaobserwować pod koniec VI, aż do połowy VII.

Ważne jest zwalczanie, przy którym wykorzystuje się opryski fungicydami. Opryski zaczynamy po pojawieniu się pierwszych objawów co 7-10 dni. Na rynku jest dostępnych wiele środków, które pomogą w zwalczaniu mączniaka, m.in. Acrobat MZ 69 WG w dawce 2-3 kg/ha, Rywal 72 WP o dawce 2,5 kg/ha, Ranman 480 SC Twinpack (0,2 l/ha), Miedzian 50 WG (2-3 kg/ha), Planet 72 WP (2,5 kg/ha), Dove 500 SC (2 l/ha) lub Armetil M 72 WP w dawce 2,25 kg/ha. Warto pamiętać, by co 7 dni zmieniać środek na mączniaka lub stosować 2 naprzemiennie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Uprawa ogórków i choroby ogórków, a dokładniej choroby liści ogórków, a także choroby grzybowe oraz ich zwalczanie
Najczęstsze choroby ogórków - przegląd i sposoby leczenia

Bardzo często zdjęcia publikowane w internecie przedstawiają także innego i mniej popularnego mączniaka prawdziwego ogórka. Wywołany jest on przez grzyb Erysiphe cichoracearum, a jego objawy pojawiają się pod koniec okresu wegetacyjnego. Białe plamy na liściach ogórków, które później rozrastają się na całą powierzchnię liścia, mogą być objawem występowania tej choroby liści ogórków. W następnym etapie żółkną liście, które później zamierają. Jak wygląda zwalczanie mączniaka rzekomego? Większość odmian ogórka jest odporna na ten rodzaj choroby, ale w razie potrzeby stosuje się te same preparaty, co na mączniaka rzekomego, a dodatkowo można użyć także Flowbrix 380 SC w dawce 1,5-1,8 l/ha.

Choroby ogórków - inne choroby grzybowe

W momencie, gdy prowadzona jest przez nas uprawa ogórków, musimy wiedzieć, jak wygląda ochrona przed chorobami i szkodnikami. Dlatego też zobaczymy teraz, co mogą przedstawiać inne zdjęcia ogórków dotkniętych chorobami, z którymi często możemy spotkać się w internecie.

Pierwsza zaraza to parch dyniowatych, który jest chorobą grzybową wywoływaną grzybem Cladosporium cucumerinum. Jest to bardzo poważna choroba, ponieważ grzyb ten może zimować w resztkach nawet około 3 lat, a porażone rośliny należy usunąć i spalić. Zaraza ta atakuje zawiązki owoców w momencie ich kwitnienia, przez co one zamierają. Na początku można zauważyć na nich szare nekrotyczne plamy, które pokryte są kropelkami wycieku. Owoce będą miały wgłębione place, na których zauważyć można delikatny nalot, przez co ich proces gnicia będzie przebiegał bardzo szybko. Jeśli chodzi o zwalczanie, używamy tych samych preparatów co na mączniaki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach ogórków szklarniowych?

Kolejne choroby liści ogórków to alternarioza ogórka oraz antraknoza dyniowatych. Alternarioza ogórka, wywołana grzybem Alternaria cucumerina jest dość rzadko występującą chorobą. Warunkami sprzyjającymi jej są wilgotne powietrze oraz dość wysokie temperatury. Oprócz liści może ona porazić nawet owoce, co w obu przypadkach przejawia się nekrotycznymi plamkami z zieloną lub żółtawozieloną obwódką po górnej stronie liścia. Miejsca te zasychają i powoli się wykruszają. Jeśli wprowadzamy zabiegi ochrony przed chorobami, postępujemy tak, jak w przypadku mączniaków. Mączniak rzekomy, jak i kanciasta plamistość liści to popularne choroby ogórków w uprawie.

Uprawa ogórków i choroby ogórków na liściach, a także choroby grzybowe i ich zwalczanie krok po kroku oraz najlepsze preparaty
Najczęstsze choroby ogórków - przegląd i sposoby leczenia

Antraknozę dyniowatych powoduje organizm grzybowy o nazwie Colletotrichum orbiculare, dla którego najodpowiedniejsze dla rozwoju są wilgotne warunki. Grzyb jest roznoszony przez zarodniki przy dużej wilgotności powietrza i atakuje liście ogórków, owoce i pędy. Pojawiają się wtedy na nich jasnobrązowe lub jasnozielone plamy umiejscowione między nerwami, które w późniejszej fazie mogą zająć cały liść. Porażone tkanki wysychają, a w liściach tworzą się dziury. Na pędach i owocach plamy przybiorą wodnistą, ciemną i wklęsłą formę, co przyczyni się do gnicia owoców. Na szczęście choroba nie jest często spotykana, ale w razie potrzeby należy skorzystać z takich samych środków, jak do mączniaka rzekomego. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy ogórków gruntowych.

Bakteryjna choroba ogórków

Tak samo, jak szkodniki, tak i choroby mogą stworzyć bardzo duże zagrożenie w uprawie ogórków. Ochrona przed tymi chorobami odgrywa kluczową rolę, dlatego nie można zapomnieć o zapoznaniu się jeszcze z innymi chorobami, wśród których znajduje się bardzo poważna bakteryjna kanciasta plamistość ogórka.

Choroba nazywana bakteryjną kanciastą plamistością ogórka jest bardzo niebezpieczną chorobą bakteryjną, którą wywołuje bakteria Pseudomonas syringae pv. lachrymans. Pierwszych objawów chorobowych możemy spodziewać się już w połowie VI, kiedy zauważyć możemy drobne, ale liczne plamy ograniczone nerwami na liściach. Jeśli wilgotność powietrza jest dość wysoka, możemy zauważyć śluzowate, białe plamy na liściach ogórków, na spodniej stronie. Plamy te po około 2 dniach brązowieją, zasychają, a na koniec wykruszają się, przez co liście są dziurawe.

Do rozwoju tej choroby bakteryjnej potrzebna jest wysoka wilgotność powietrza, ale możemy też jej pomóc poprzez zbyt duże nawożenie azotem. Kolejnym problemem jest bardzo szybkie rozprzestrzenianie się poprzez wiatr, deszcz, zbieranie plonów, ale również jest przenoszona przez owady. Jedynym naturalnym hamującym czynnikiem jest słońce, które musi pozostać na niebie choćby przez 10 dni, by zahamowanie tej choroby bakteryjnej było możliwe. Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka jest dość trudna do zwalczenia, natomiast możliwa. Można wykorzystać do tego: Mag 50 WP (2,5 kg/ha), Funguran A Plus 50 WP (2,25 kg/ha), Curzate CU 49,5 WP (2,5 kg/ha), Miedzian 50 WP lub 50 WG (2,5-3 kg/ha) lub Champion 50 WP (2,5-3 kg/ha). Warto zaznaczyć, że Miedzian może spowodować to, że zżółkną liście. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na ogórki z papryką?

Choroby ogórków to bardzo szeroki dział, w którym można wymienić wiele chorób. Niektóre z nich powodują żółknięcie liści, inne porażają owoce, a jeszcze inne pozostawiają białe plamy na liściach ogórka. Większość z tych chorób prowadzi do całkowitego zamarcia rośliny, przez co tak ważna jest odpowiednia ochrona przed chorobami. Zdecydowanie najlepszym krokiem w podjęciu pierwszych działań jest profilaktyczne i systematyczne obserwowanie swoich upraw. Tylko w ten sposób możemy zauważyć, czy z naszymi ogórkami coś się dzieje, czy też nie. Warto o tym pamiętać i sprawić, by stało się to naszym nawykiem.

ikona podziel się Przekaż dalej