Urządzenia renomowanych producentów, jak chociażby moduły fotowoltaiczne JA Solar (sprawdź na: www.solar-distribution.baywa-re.pl), coraz częściej goszczą na terenie polskich firm. Trudno jest się temu zresztą dziwić – to właśnie energia słoneczna stanowi w dzisiejszych czasach prawdziwą gwarancję bezpiecznego pozyskiwania prądu. Promienie słoneczne, w przeciwieństwie do silnego wiatru i wody, są bowiem obecne wszędzie, zaś ceny instalacji fotowoltaicznych stopniowo maleją. To z kolei pozwala na eksploatację tego typu systemów także i przez mniejsze przedsiębiorstwa, otwierając przed nimi furtkę do zrównoważonego rozwoju oraz zwiększenia swojej rynkowej renomy. Należy jednak pamiętać, że instalacja PV opiera się na ścisłej współpracy wszystkich komponentów, wchodzących w jej skład. Oto co powinniśmy wiedzieć na ten temat.

Panele fotowoltaiczne

Myli się ten, kto uważa, że wszystkie panele słoneczne oferują jednakową efektywność, zależną wyłącznie od poziomu nasłonecznienia. Wybierając ten kluczowy element firmowej fotowoltaiki powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc pojedynczych paneli, mając na uwadze, że system o mocy 1 kWp jest w stanie wyprodukować około 1000 kWh energii. Nie bez znaczenia jest tu też to, z jakiego materiału wykonane zostały panele. Do najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych w ich produkcji, należą krzem amorficzny, ogniwa monokrystaliczne oraz ogniwa polikrystaliczne. Zwróćmy także uwagę na markę, stojącą za interesującym nas panelem. To właśnie najbardziej uznane rozwiązania, jak chociażby moduły fotowoltaiczne Fronius, dostępne w popularnej hurtowni BayWa r.e, stanowią prawdziwą gwarancję niezawodności i wieloletniej skuteczności.

Optymalizatory

Optymalizatory mocy to stosunkowo niewielkie komponenty, łączące panele słoneczne z inwerterami. To właśnie one czuwają nad zabezpieczeniem wydajności instalacji przed efektami zacienienia. Z tego też powodu, zaleca się, aby przy każdym panelu zamontowany został właśnie optymalizator. Komponenty te znajdują także zastosowanie w instalacjach, w których wykorzystywane są panele o różnych stopniach mocy. To właśnie inwerter zapobiega bowiem osłabianiu wydajności systemu przez moduły słabsze. Z optymalizatorów powinny też korzystać instalacje dzielone, w których część paneli umieszczono na dachu, zaś pozostałe – na elewacji i/lub gruncie.

Falowniki

Falownik, nazywany również inwerterem, to niezwykle istotny komponent, uchodzący za swoiste serce całej instalacji. To właśnie on odpowiada bowiem za konwersję energii pozyskanej z promieni słonecznych na prąd zmienny, zdolny do zasilenia wszystkich maszyn oraz sprzętów. Wybierając inwerter, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego sprawność. Nowoczesne urządzenia tego typu, na przykład falowniki Fronius, odznaczają się sprawnością na poziomie nawet 98 procent. Nie bez znaczenia jest tu również sprawność chłodzenia, moc nominalna oraz ilość urządzeń MPPT. Wybierając komponenty tego typu, warto jest postawić na współpracę z uznanym dostawcą, który pomoże nam w doborze właściwych sprzętów, na bazie potrzeb energetycznych firmy. Przykładem jest tu, chociażby wspomniana wcześniej firma BayWa r.e, oferująca również profesjonalny montaż, wnikliwe kursy dla pracowników oraz możliwość skorzystania z nowoczesnego programu do projektowania instalacji fotowoltaicznej.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej