Kosiarki

Kosiarka spalinowa – co warto o niej wiedzieć?

Popularnym sprzętem do koszenia terenów większych oraz porośniętych gęstą i twardą trawą jest kosiarka spalinowa. Jest zasilana benzyną oraz olejem silnikowym, dzięki czemu używanie jej nie wymaga konieczności znajdowania się w pobliżu gniazdka z prądem. Jeśli tylko masz dość siły i samozaparcia, pozwali Ci na koszenie bez przerw nawet przez kilka godzin.

Słabościami kosiarki spalinowej są: wysoka cena, znaczny ciężar, wytwarzany hałas oraz emitowane podczas pracy spaliny. Nie poleca się jej do koszenia trawnika przy domu, zwłaszcza gdy mieszkający tuż obok Ciebie sąsiedzi mają małe dziecko – szybko przestaną Cię lubić.

Kosiarki spalinowe są większe od elektrycznych. Jeśli jesteś silny, manewrowanie tym modelem nie sprawi Ci trudności. Osoby w starszym wieku i kobiety mogą szybko się zmęczyć.

Chętnie wybieraną kosiarką spalinową jest kosiarka z silnikiem czterosuwowym, której moc oscyluje w przedziale od 3,5 do 6 KM. Cechuje ją wbudowana opcja napędu na koła. Troszkę mniej popularną, ale nadal często kupowaną, jest kosiarka spalinowa z silnikiem dwusuwowym. Jest niezrównana na terenach nierównych i zboczach gór.

kosiarki na sezon wiosenno letni

Kosiarka elektryczna – alternatywa do koszenia trawników przy domu

Jak już nieco zdradziliśmy, kosiarka elektryczna to urządzenie wprost idealne do koszenia trawy na terenach zabudowanych. Taka kosiarka działa ciszej i jest ekologiczna, bo nie wydziela spalin. Co prawda wymaga zasilania prądem, jednak w pobliżu domu z dostępem do gniazdka elektrycznego nie powinno być żadnych problemów.

Kosiarki elektryczne są mniejsze i lżejsze od spalinowych – idealne dla młodzieży, kobiet i osób starszych. Koszenie nimi trawy jest przyjemnością. To praca lekka i szybka. Podczas jej wykonywania należy uważać na przewód elektryczny – najechanie na niego może grozić uszczerbkiem na zdrowiu, zwłaszcza gdy trawa jest wilgotna, albo popsuciem sprzętu i koniecznością oddania go do naprawy.

Jeśli zależy Ci na korzystaniu z kosiarki elektrycznej także na działce bądź terenie oddalonym od domu, gdzie nie ma dostępu do prądu, możesz zakupić model akumulatorowy. To przy okazji rozwiąże kwestię problematycznego kabla. Pamiętaj jednak, że akumulator wyczerpie się po kilku godzinach, a naładowanie go zajmie Ci kolejne tyle, więc będziesz zmuszony przerwać pracę.

kosiarki na sezon wiosenno letni

Dodatkowe zalety kosiarki elektrycznej

Kosiarka elektryczna jest nieporównywalnie łatwiejsza w przechowywaniu. Z uwagi na mniejszy rozmiar jest bardziej mobilna – bez trudu włożysz ją do bagażnika. Wybrane kosiarki elektryczne (zobacz ofertę na: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/kosiarki-i-traktorki/kosiarki-elektryczne.html ) mają nawet kilkunastostopniową regulację koszenia. Można dołączyć do nich pojemnik na skoszoną trawę, co jednak zwiększy ich wagę i utrudni manewrowanie. Zamiast tego wybierz kosiarkę elektryczną z opcją mulczowania. Nie tylko szybko skosisz trawnik, ale również go użyźnisz.

artykuł partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny