Domowe kwiaty pokojowe dla początkujących

Gatunki roślin, które można uprawiać w domu, liczy się w setkach, jeśli nie w tysiącach. Rośliny pokojowe są bardzo różne, część z nich wymaga ogromnego nakładu czasu i środków finansowych, część jest zaskakująco łatwa w uprawie i nie wymaga wcale uwagi. Właśnie te z ostatniej grupy świetnie sprawdzają się w przypadku początkujących amatorów ogrodnictwa.

Kwiaty pokojowe - zamiokulkas

Jakie kwiaty pokojowe dla osób, które nie mają czasu na zajmowanie się roślinami doniczkowymi lub dla takich, które nie mają w tej kwestii zbyt dużego doświadczenia? Na pierwsze miejsce wysuwa się zamiokulkas zamiolistny. Te rośliny pokojowe na pewno znasz, są bardzo powszechne w bankach, biurach i różnego rodzaju punkach usługowych, dlatego właśnie, że nie wymagają szczególnej uwagi.

Przepięknie się prezentują, mają grube, lśniące liście, na dodatek nie potrzebują szczególnej uwagi. Zamiokulkas to roślina, która potrzebuje wyłącznie umiarkowanego podlewania i umiarkowanego nawożenia w okresie wegetacji. Od czasu do czasu warto roślinę przesadzić, jednak lubi mieć ciasno w doniczce, więc zabieg robi się raz na kilka lat. Ich piękne liście od czasu do czasu przeciera się czystą ściereczką. Zamiokulkas będzie się rozwijał w zasadzie na każdym stanowisku, nie musisz więc przejmować się, że nie uda ci się zapewnić mu odpowiednich warunków. Niestety, zamiokulkasy to trujące kwiaty pokojowe, w czasie pracy przy nich należy zachować szczególną ostrożność. Więcej o jego uprawie dowiesz się z tego artykułu.

Rośliny pokojowe - draceny

Kolejne ciekawe rośliny doniczkowe, które sprawdzają się w przypadku początkujących ogrodników, to draceny. Gatunków jest mnóstwo, a na największą uwagę zasługują draceny obrzeżone, wyglądające trochę jak małe drzewka o trzech lub czterech konarach wyrastających strzeliście z niewielkiego pnia. Te domowe kwiaty pokojowe dobrze czują się w domu, gdzie jest nieco więcej słońca, ale delikatne zacienienie im nie przeszkadza. Ładnie wyglądają, po wielu latach uprawy wyrastają na całkiem duże kwiaty pokojowe. Jak pielęgnować draceny? Nie potrzebują wcale zbyt wiele zachodu, wystarczy im podlewanie raz w tygodniu i nawożenie od czasu do czasu uniwersalnym nawozem wieloskładnikowym.

Pokojowe kwiaty kwitnące

Wydawałoby się, że kwiaty kwitnące są bardziej skomplikowane w uprawie, jednak nie. Co prawda najczęściej wymagają okresu zimowania, jednak nie jest trudno zapewnić im nieco mniejszą temperaturę i ograniczyć dostęp do światła. Najbardziej popularne kwiaty kwitnące w domu to oczywiście storczyki - na przykład storczyk falenospis. Są ładne, mają oszołamiające kwiaty we wszystkich kolorach, odcieniach i wzorach, które obficie wyrastają na szczycie łodyg, ponad skórzastymi liśćmi. Uprawa storczyków jest dość czasochłonna, ale głównie dlatego, że jest specyficzna i rośliny te mają niestandardowe wymagania. Wystarczy jednak dowiedzieć się, jak pielęgnować te kwiaty pokojowe i ściśle przestrzegać zasad, by móc cieszyć się ich pięknem w czasie kwitnienia. Wszystko na temat kwiatów doniczkowych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Fiołki w domu

Równie powszechne domowe kwiaty pokojowe to fiołki. Są popularne od lat i ciągle cieszą się ogromnym uznaniem, a na rynku pojawia się coraz więcej wyjątkowych odmian. Nazwa fiołki w tym kontekście dotyczy dwóch gatunków – fiołka alpejskiego (cyklamen) i fiołka afrykańskiego (sępolia). Są to rośliny doniczkowe o raczej małych rozmiarach, które wytwarzają piękne, często wzorzyste liście. Ich największą zaletą jednak jest fakt, że mają wspaniałe kwiaty, o najróżniejszych kolorach. Fiołki nie mają szczególnych wymagań, wystarczy tylko podlewać je na spodek i chronić ich liście przed zamoczeniem. Mogą bowiem być podatne na choroby grzybowe. Cyklamen można uprawiać także w ogrodzie.

Kwiaty doniczkowe, które intensywnie kwitną to najlepsza ozdoba do każdego mieszkania. Ładnie się prezentują i rozjaśniają każde pomieszczenie.
Najlepsze kwiaty pokojowe do domu - każdy może je hodować

Domowe kwiaty doniczkowe - kalanchoe

Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszy się także kalanchoe. Jest to urocza roślinka, która może kwitnąć w zasadzie cały rok. Te kwiaty kwitnące to sukulenty, mają grube liście, które magazynują wodę, a ponad nimi wyrastają bardzo gęste bukiety drobniuteńkich kwiatków, w białym, różowym, czerwonym, purpurowym lub żółtym kolorze. Te kwiaty kwitnące wspaniale się prezentują, są niewielkie, jednak bardzo ozdobne. Warto postawić je w jasnym miejscu, nie potrzebują jednak zbyt wiele słońca ani uwagi.

Azalie w domu

Kolejne kwiaty kwitnące, które nadają się do uprawy w domu, to azalie. Jest to gatunek najczęściej spotykany w ogrodzie, jednak często rosną także na parapetach i na nich roztaczają urok swoich wspaniałych, dużych kwiatów. Drobne listki, o błyszczącej powierzchni są dla nich świetnym tłem i dodatkową wartością dekoracyjną roślin. Azalie wyróżniają się tym, że kwitną przez całe lato. Potrzebują jasnego miejsca, ale nie lubią szczególnego gorąca. Pielęgnacja azalii obejmuje dwa zabiegi – podlewanie miękką, przegotowaną wodą i obieranie jej z zeschłych liści i kwiatów. Więcej na temat uprawy azalii, także na balkonie, znajdziesz w tym artykule.

Roślina doniczkowa - i w domu, i w ogrodzie

Niektóre rośliny pokojowe można uprawiać nie tylko w domu, ale także w ogrodzie. Co więcej, znaczna część roślin ogrodowych świetnie sprawdza się jako domowe kwiaty pokojowe. Świetnym przykładem jest między innymi wspomniana wcześniej azalia. Jednak kwiaty doniczkowe uprawiane także w ogrodzie to też gloskinie.

Ich przepiękne kwiaty są delikatnie owłosione. Gloskinie to wyjątkowe rośliny pokojowe, to kwiaty kwitnące bardzo ciemnymi kolorami, mogą być po prostu ciemnofioletowe lub nawet czarne. Chociażby z tego względu są wyjątkowe i warto zaprosić je na swój parapet. Niewielkie gloskinie mogą przypominać nieco fiołki alpejskie, także ze względu na ładne liście, które są pokryte gęstym owłosieniem. Kwiaty dobrze czują się w ogródku, ale także świetnie sprawdzają się w doniczkach na parapetach, nie potrzebują szczególnej pielęgnacji.

Na uwagę zasługują także inne kwiaty kwitnące – kalle. W zasadzie są to domowe kwiaty pokojowe, jednak dobrze sprawdzają się w ogrodzie lub na balkonie. Mają ładne, trąbkowe kwiaty, rozchylające się na zewnątrz. Ich odmiany także zaskakują kolorami i barwami, można za ich pomocą zrobić kolorową aranżację w salonie czy słonecznej kuchni. Jak pielęgnować kalle? Te kwiaty doniczkowe potrzebują przede wszystkim ciepła i dość duże dawki wody.

Ciekawym rozwiązaniem prosto z ogrodu jest cyprys w doniczce. Cyprys to dość duże drzewo iglaste, które u nas rzadko pojawia się w ogrodzie. Jednak w domu – jak najbardziej. W uprawie doniczkowej jest bardziej karłowaty i niepozorny, jednak zachowuje to co w nim najpiękniejsze – wyjątkowo gęsty pokrój i ładnie wybarwione igły. Dlatego to prawdziwy hit okresu Bożego Narodzenia, bywa wykorzystywany na żywe choinki. Te rośliny doniczkowe potrzebują wyjątkowego towarzystwa, a najlepszym będzie czerwona gwiazda betlejemska. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj także nasz artykuł: Kwiaty domowe - doniczkowe i nie tylko - które wybrać?

Kwiaty pokojowe cieniolubne

Domowe kwiaty doniczkowe najczęściej dobrze czują się w pełnym słońcu, jest jednak sporo gatunków, które wolą zacienienie. Kwiaty doniczkowe cieniolubne to między innymi wspomniany wcześniej zamiokulkas. Inne rośliny pokojowe, nadające się do ciemnych pomieszczeń, to między innymi przepiękna sansewieria. Jest to roślina o bardzo ciekawym, nieszablonowym pokroju. Te kwiaty doniczkowe do domu wytwarzają liczne, szablowate liście, które zdają się wyrastać bezpośrednio z podłoża, jeden obok drugiego. Liście są bardzo ozdobne, mają obwiedzione jaśniejszą obwódką brzegi. Co ważne, sansewierie są bardzo wytrzymałe, wybaczają nawet najpoważniejsze błędy uprawne. To naprawdę wyjątkowe kwiaty doniczkowe.

Kwiaty pokojowe - skrzydłokwiaty

Ciekawe kwiaty doniczkowe cieniolubne to skrzydłokwiaty. To rośliny doniczkowe, które łączą w sobie piękne, bardzo ciekawe liście i naprawdę liczne, wyjątkowe kwiaty, które zwrócą uwagę każdego. Skrzydłokwiaty to domowe kwiaty doniczkowe cieszące się ogromnym powodzeniem. Wystarczy dowiedzieć się, jak pielęgnować je w czasie zimy, by móc cieszyć się przepięknymi kwiatami. Są one białe, typowe dla roślin z grupy obrazkowatych, bardzo wyjątkowe. Warto jednak wiedzieć, że skrzydłokwiaty to trujące kwiaty doniczkowe, jeśli więc masz w domu dzieci lub zwierzęta, te rośliny pokojowe powinny być postawione dość wysoko.

Paprocie i bluszcze w domu

Inne kwiaty doniczkowe cieniolubne zasługujące na uwagę to paprocie i bluszcze. Powoli przestają być tak popularne jak jeszcze dwadzieścia – trzydzieści lat temu, jednak ciągle cieszą się powszechnością. Są po prostu przepiękne, zwłaszcza odpowiednio pielęgnowane i podlewane, będą roztaczały cały swój urok zwisających delikatnie pędów i liści. Te kwiaty doniczkowe cieniolubne wymagają nieco więcej uwagi i doświadczenia. Ponadto uważa się, że nie każdy ma do nich rękę i nie każdemu chcą rosnąć. Warto jednak spróbować – są przeurocze i naprawdę warto.

Duże kwiaty pokojowe – prawdziwi rekordziści

Kwiaty doniczkowe to nie tylko maleńkie kalanchoe czy średniej wielkości dracena, która dopiero po wielu latach osiąga znaczną wysokość. Na rynku są dostępne domowe kwiaty doniczkowe, które potrafią osiągnąć w domu ogromne rozmiary. Najlepszym przykładem są monstery, największe rośliny pokojowe w domu. Mają olbrzymie, gęsto powcinane i bardzo ozdobnie dziurkowane i przerywane liście. Są to pnącza, które mogą osiągnąć nawet 20 metrów długości! Monstery to naprawdę imponujące kwiaty pokojowe do domu.

Palmy

Kolejne rośliny pokojowe zachwycające wielkością to palmy. Cała ta grupa obejmuje co najmniej kilkadziesiąt gatunków, z których znaczną część można spokojnie uprawiać w domu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim waszyngtonia. Te domowe kwiaty doniczkowe mają postać palmy, którą znamy ze śródziemnomorskich kurortów. Ich wspaniałe, imponujące liście rozkładają się ponad wyjątkowym pniem. Jeśli zastanawiasz się, jak pielęgnować waszyngtonię i czy nie przekroczy to twoich możliwości, nie masz się czego obawiać. Są to kwiaty doniczkowe, które nie potrzebują wcale uwagi. Muszą być regularnie i obficie podlewane, powinny także mieć zapewnione słoneczne i bardzo ciepłe miejsce.

Zielone kwiaty doniczkowe, które osiągają olbrzymie rozmiary bardzo często pojawiają się w domach. Są niezwykle ozdobne, a jednocześnie mają małe wymagania uprawne.
Najlepsze kwiaty pokojowe do domu - każdy może je hodować

Fikusy

Kolejne kwiaty doniczkowe, które świetnie czują się w domu i osiągają duże rozmiary to fikusy, na czele oczywiście z fikusem benjamina. Te wyjątkowe kwiaty doniczkowe do domu mają także małe odmiany i najczęściej sprzedawane są jako niepozorne sadzonki, jednak błyskawicznie się rozwijają i już po kilku latach mogą osiągnąć naprawdę duże rozmiary. Te rośliny doniczkowe są bardzo ozdobne ze względu na pokrój i liście. Są gęste, mają delikatne gałązki i bardzo liczne, eliptyczne kwiaty o ozdobnych białych paskach. Fikusy nie potrzebują specjalnego nawożenia czy podlewania, należy jednak bardzo starannie wybrać im stanowisko. Okazuje się, że przestawienie doniczki, nawet w obrębie tego samego pokoju czy nawet parapetu, może skutkować przykrymi konsekwencjami. W takich sytuacjach fikusy często gubią liście, a wtedy nie prezentują się najpiękniej. Więcej o fikusach dowiesz się z tego artykułu.

Niezwykłe rośliny doniczkowe

Zaprezentowane wyżej domowe kwiaty doniczkowe, chociaż piękne i wspaniałe, nie są szczególnie wyjątkowe. Wspaniale się prezentują, jeśli jednak chcesz mieć w mieszkaniu coś naprawdę niezwykłego i nieszablonowego, raczej nie sięgaj po powyższe gatunki. Najciekawsze kwiaty doniczkowe to begonie królewskie. Różnią się od tych uprawianych w ogrodzie tym, że to nie kwiaty są ich częścią ozdobną, a liście. Są one naprawdę wyjątkowe. Te kwiaty doniczkowe do domu mają ciekawy rysunek na ciemnozielonych liściach. Najczęściej wzory są srebrzyste lub lekko żółte. To sprawia, że roślina jest ozdobna przez cały rok i będzie się naprawdę wspaniale prezentowała.

Kolejne rzadko spotykane rośliny doniczkowe to żywe kamienie. To niezwykłe sukulenty, które wyglądem przypominają właśnie kamienie… aż do momentu, kiedy nie zakwitną. Wtedy pojawiają się na nich stosunkowo duże kwiaty w jaskrawych kolorach. Kamyki to tak naprawdę dwa grube i zrośnięte ze sobą liście o ozdobnej powierzchni, które pękają, by wypuścić duży, ciekawy kwiat latem. Ich pielęgnacja nie jest trudna, w zasadzie należy zapewnić im takie warunki, jak wszystkim kaktusom. Ładnie wyglądają w połączeniu z różnymi kaktusami typu mamilaria.

Bardzo ciekawe są także rośliny doniczkowe łapiące owady. To nie są z pewnością typowe kwiaty doniczkowe do domu, zwłaszcza, że ich uprawa nie jest już taka łatwa. W domu można uprawiać takie rośliny jak muchołówka, rosiczka czy kapturnica. Poza tym, że łapią owady, są wyjątkowe także ze względu na pokrój. Kolorowe, by jak najlepiej zwabić owady, ich pułapki wspaniale się prezentują. Rośliny owadożerne mają dość specyficzne wymagania, powinny być podlewane wyłącznie destylowaną wodą, ponieważ wszystkie potrzebne składniki mineralne czerpią sobie same z owadów, które uda im się złowić.

Inne kwiaty doniczkowe do domu, które można uprawiać z powodzeniem, to bromelie. W ostatnim czasie są coraz bardziej popularne i pojawiają się nawet w sklepach i marketach. Bromelie mają liczne liście zielone, układające się w ciekawą rozetę. Spośród nich wyrastają liście kolorowe, czerwone, żółte, purpurowe, różowe, bordowe lub pomarańczowe, które wyrastają mocno w górę. Jednak to nie jest najbardziej dekoracyjna część rośliny. Z biegiem czasu bromelia wypuszcza drobniutkie, delikatne kwiatki z kątów liści w głównej rozecie. Co ciekawe, po kwitnieniu roślina umiera, wcześniej wypuściwszy dodatkową rozetkę, którą należy przesadzić do nowej doniczki. W ten sposób roślina się rozmnaża. Jeśli interesuje cię także gerbera doniczkowa, w tym artykule znajdziesz porady na temat jej uprawy.

ikona podziel się Przekaż dalej