Najpiękniejsze kwiaty do ogrodu – galeria roślin

Jednoroczne i dwuletnie kwiaty ogrodowe

Jednoroczne kwiaty ogrodowe dekorują ogrody przez jeden sezon. Wysiewamy je od stycznia do maja, by latem zakwitły, wydały owoce, a jesienią wytworzyły nasiona. Jednoroczne rośliny ogrodowe zamierają, zanim nastanie zima. W uprawie znajdują się także kwiaty wieloletnie, wywodzące się z cieplejszych rejonów świata. W polskich warunkach klimatycznych nie przeżyją zimy, więc traktowane są także jako rośliny jednoroczne. Nasiona kwiatów dwuletnich, żyjących przez dwa sezony wegetacyjne, wysiewamy na początku lata, na rozsadniku. Pod koniec sierpnia przepikowane siewki sadzimy na stałe miejsca. Zabezpieczamy je przed zimowym spadkiem temperatur, okrywając rośliny, np. gałązkami iglaków lub słomianymi matami. Dwuletnie rośliny ogrodowe kwitną i tworzą nasiona w drugim roku.

Cynia wytworna, jakobinka (Zinnia elegant)to najpiękniejsze jednoroczne kwiaty w ogrodzie. Kwiatostany, w kształcie koszyczków, we wszystkich kolorach, poza barwą niebieską, mogą być pojedyncze lub pełne. Efektowne kwiaty pojawiają się w czerwcu i zdobią rabatki do pierwszych przymrozków. Cynia preferuje nasadzenia w pełnym słońcu, w umiarkowanie wilgotnym próchnicznym podłożu, o zasadowym odczynie gleby – pH 7 - 8. Rośliny ogrodowe wysiewa się w marcu do inspektu. Do gruntu wysadzamy siewki pod koniec maja, gdy miną wiosenne przymrozki. Cynia wysiana wprost do gruntu zakwitnie później i będzie krócej zdobiła rabaty. Kwiaty w ogrodzie osiągają wysokość od 10 cm (odmiany karłowe) do 100 cm. Dekorują przydomowe ogrody, skalniaki, nadają się do uprawy pojemnikowej - na balkonach i tarasach oraz na kwiaty cięte. Rozwinięte kwiaty, po ścięciu, zachowują świeżość nawet przez 10 dni. Kwiaty ogrodowe prezentują się najpiękniej, posadzone w wielobarwnych lub jednobarwnych grupach. Ładne kompozycje tworzą cynie i kwiaty cebulowe. Rośliny są atakowane przez choroby grzybowe, głównie mączniaka prawdziwego.

Fioletowo-żółte bratki w ogrodzie
Najlepsze kwiaty ogrodowe, czyli TOP 10 najlepszych kwiatów ogrodowych, najpiękniejszych i najłatwiejszych w uprawie

Bratek ogrodowy, bratek wielkokwiatowy, fiołek ogrodowy (Viola x wittrockiana) dwuletnie kwiaty do ogrodu sadzi się na grządkach jesienią, by siewki zdążyły się przed zimą ukorzenić. Należy rośliny zabezpieczyć przed mrozem, okrywając je, np. słomianymi matami lub jedliną. Na przełomie kwietnia i maja możemy bratki wykopać i nasadzić na stałym miejscu. Kwiaty wiosenne obficie kwitną od marca do czerwca. Rośliny ogrodowe osiągają około 30 cm wysokości i średnicę kwiatów - 10 cm – 12 cm. W uprawie znajdują się kwiaty ogrodowe wybarwione na różne kolory, w zależności od grupy i odmiany. Bratki ogrodowe znajdują zastosowanie nie tylko w ogrodzie. Pięknie wyglądają na klombach, w połączeniu, np. z niezapominajkami, zdobią balkony i tarasy. Kwiaty wiosenne warto komponować z gatunkami roślin kwitnących w dalszych terminach, by rabatki urzekały bogactwem barwnych kwiatów do późnej jesieni.

Wieloletnie byliny – efektowne kwiaty w ogrodzie

Byliny w ogrodzie zdobią rabatki od wiosny do jesieni. Niektóre trawy ozdobne oraz byliny zimozielone nie tracą na urodzie nawet w czasie zimy. Poszczególne rośliny ogrodowe wydają kwiaty przez kilka tygodni, dlatego warto posadzić 6-7 gatunków roślin, aby kwiaty w ogrodzie pojawiały się na bieżąco. Wieloletnie byliny wymagają nasadzenia na szerokich rabatach, mieszczących około 4 rzędów barwnych kwiatów. Dobre tło dla bylinowych kompozycji tworzą mieszane grupy iglaków i krzewy ozdobne. Kwiaty do ogrodu mogą być sadzone w grupach lub pojedynczo – jako efektowne solitery. Kwiaty wieloletnie tworzą barwne akcenty w ogrodach wrzosowych i w ogrodach skalnych. Pięknie prezentują się w ogrodach naturalistycznych. Byliny można rozmnażać:

  • z nasion (np. dzwonek karpacki, pierwiosnek lub ostróżka ogrodowa),
  • przez sadzonki oraz podział korzeni, kłączy i karp (np. aster, floks lub goździk),
  • przez oddzielenie cebulek przybyszowych (np. kwiaty cebulowe – szafirek, cebulica lub tulipan).

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach ogrodowych.

Ostróżka i dzwonki karpackie kwiaty
Najlepsze kwiaty ogrodowe, czyli 10 najpiękniejszych, najlepszych i najłatwiejszych w uprawie kwiatów do ogrodu

Ostróżka ogrodowa, ostróżka wyniosła (Delphinium cultorum) – byliny wyróżniają się efektownymi niebieskimi kwiatami, zakończonymi ostrogą. W uprawie znajdują się także hybrydy, o kwiatach różowych, białych i fioletowych. Kwiaty wieloletnie dorastają do 200 cm wysokości. Efektowne kwiatostany, o długości około 80-cm, tworzone są na szczycie łodygi. Owocem są pękające suche niebieskawe mieszki, zawierające nasiona.  Wieloletnie ostróżki siejemy na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty ogrodowe kwitną w czerwcu i w lipcu. Dobrze rosną na żyznych ogrodowych rabatach, na stanowisku słonecznym i umiarkowanie wilgotnym. Rośliny ogrodowe ulegają porażeniu przez choroby grzybowe, stąd ważne jest, by nasiona wysiewać dość rzadko, w miejscach przewiewnych. Zabezpieczamy rabatki przed ślimakami – szkodniki żerują na młodych liściach. Wysokie byliny należy wcześnie podwiązywać, by nie uległy zniekształceniu lub wyłamaniu, podczas silniejszych podmuchów wiatru. Przekwitłe kwiatostany nisko ścinamy. W ich miejscu pojawią się nowe kwitnące pędy. Kwiaty w ogrodzie okrywamy na zimę. Chociaż wymagania uprawowe byliny nie są małe, warto podjąć trud uprawy, bowiem ostróżki nadają się do nasadzenia w grupach, pięknie prezentują się w towarzystwie róż, mogą stać się oryginalnym soliterem oraz stanowić ciekawą ozdobę wnętrza – przy zastosowaniu na kwiaty cięte, do wazonu.

Biało-różowe mieczyki w ogrodzie
Najlepsze kwiaty ogrodowe, czyli kwiaty do ogrodu, które szczególnie zasługują na uwagę, najpiękniejsze gatunki

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus x hybridus) – efektowne bulwiaste kwiaty ogrodowe kwitną od lipca do września, dekorując rabaty pięknymi dzwonkowatymi kwiatami, tworzącymi długie kwiatostany, osiągające długość do 120 cm. Ozdobą mieczyków są także wąskie długie i soczyście zielone liście, którym kwiaty wieloletnie zawdzięczają swoją nazwę. Rośliny ogrodowe mogą dorastać do około 70 cm wysokości. Liczne odmiany mieszańcowe urzekają intensywnymi kolorami, rozjaśniając ogród różowymi, żółtymi, czerwonymi i białymi kwiatami, rozwijającymi się stopniowo – od dołu do góry kwiatostanu. Mieczyki w ogrodzie wymagają nasadzenia na stanowisku o żyznej oraz dostatecznie wilgotnej glebie, o zasadowym odczynie pH – 7. Kwiaty do ogrodu sadzimy na słonecznych i zacisznych rabatach, na początku maja. Bulwy sadzimy na głębokości około 8 cm - 10 cm. Pielęgnacja mieczyków polega na dbałości o stale wilgotne stanowisko – w zbyt mokrej ziemi rośliny będą narażone na choroby grzybowe. Rabatki odchwaszczamy. Byliny palikujemy, by nie pokładały się przy podmuchach wiatru. W październiku, po skończeniu wegetacji, mieczyki należy wykopać. Pędy obcinamy, pozostawiając końcówkę - około 5 cm nad bulwą. Po obeschnięciu bulw, czyścimy je z korzeni, obeschniętych pędów i oddzielamy od bulwy młode bulwki. Przechowujemy bulwy mieczyków przez zimę, w suchym pomieszczeniu, o temperaturze około 5 – 10 stopni Celsjusza. Kwiaty do ogrodu najładniej prezentują się nasadzone w większych grupach. Mieczyki są popularną rośliną, wykorzystywaną na kwiat cięty.

Kwiaty cebulowe – znane i lubiane kwiaty do ogrodu

Kwiaty cebulowe znajdują w ogrodzie wszechstronne zastosowanie. Wieloletnie dekoracyjne rośliny sadzimy na trawnikach, tworzymy z ich udziałem ogrody bylinowe, zdobimy nimi kwietniki i wykorzystujemy cięte kwiaty do bukietów. Warunkiem dobrego rozwoju roślin jest staranne przygotowanie stanowiska. Na 3 tygodnie przed zasadzeniem cebulek glebę zasilamy nawozami mineralnymi. Cebule sadzimy na głębokość, zalecaną dla danego gatunku. Po nastaniu pierwszych przymrozków, kwiaty cebulowe chronimy przed zimowym spadkiem temperatur. Utrudnieniem w bezproblemowej uprawie roślin mogą okazać się szkodniki – nornice i myszy – gustujące w cebulkach. Popularne cebulowe kwiaty do ogrodu to, między innymi, tulipany, hiacynty, krokusy, czy lilie. Mniej popularne kwiaty cebulowe, to wieloletnie śnieżniki oraz irysy.

Niebieski śnieżnik w ogrodzie
Najlepsze kwiaty ogrodowe, czyli TOP 10 najlepszych i najpiękniejszych kwiatów do ogrodu, które pięknie wyglądają

Śnieżnik (Chionodoxa) – kwiaty cebulowe tego rodzaju obejmują 5 gatunków roślin, wywodzących się znad Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiane są jako dekoracyjne kwiaty wiosenne. Drobne dzwonkowate kwiaty, w kształcie gwiazdek, pojawiają się wśród podłużnych odziomkowych liści. Wieloletnie śnieżniki kwitną w marcu i w kwietniu. W uprawie najczęściej spotykany jest śnieżnik lśniący (Chionodoxa luciliae). Kwiaty cebulowe zdobią ogrody bylinowe oraz ogrody skalne delikatnymi kwiatami – białymi, różowymi lub niebieskimi, z białawym środkiem. Byliny osiągają około 15 cm wysokości. Najefektowniej wyglądają nasadzone w większych grupach. Kwiaty wiosenne wymagają nasadzenia w lekkim zacienieniu, na glebach przepuszczalnych, gliniasto-piaszczystych. Kwiaty cebulowe rozmnażamy z cebulek przybyszowych, które sadzimy w sierpniu i we wrześniu, na głębokości 5 cm, w rozstawie co 10 cm. Rozsadzamy je co 3 – 4 lata. Rabatki, na których rosną wiosenne kwiaty cebulowe, okrywamy na zimę.

Fioletowy irys w ogrodzie
Najlepsze kwiaty ogrodowe, czyli najpiękniejsze gatunki kwiatów sprawdzających się w ogrodzie - TOP10

Irys, kosaciec (Iris) – wieloletnie kwiaty cebulowe dekorują nasze ogrody, można nimi obsadzić oczko wodne i zastosować na kwiat cięty. Liczne mieszańce tworzą oryginalne kwiaty. Wśród kosaćców cebulowych znajdują się rośliny proste w uprawie, z którymi poradzi sobie każdy ogrodnik amator oraz kwiaty cebulowe, trudniejsze w hodowli. Popularny irys żyłkowany (Iris reticulata) jest gatunkiem tworzącym purpurowofioletowe wiosenne kwiaty, od marca do kwietnia. Kwiaty w ogrodzie osiągają wysokość 20 cm. Cebule mogą pozostawać w jednym miejscu przez kilka lat (3 – 4 lata), potem należy je wykopać, po skończonym kwitnieniu. Cebulki przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu, o temperaturze otoczenia około 20 stopni Celsjusza. Kwiaty cebulowe sadzimy na początku jesieni, we wrześniu. Od września do października sadzone są irysy holenderskie (Iris hollandica). Stanowisko pod ich uprawę powinno być odchwaszczone i dobrze uprawione. Odmiany o kwiatach białych, żółtych, niebieskich i dwubarwnych, dorastające do 80 cm wysokości, kwitną w ogrodzie od czerwca do lipca. Na czas zimy cebulki osłaniamy, okrywając rabaty słomianymi matami, igliwiem lub piaskiem. Atrakcyjne cebulowe kwiaty do ogrodu to również żółte irysy Danforda (Iris danfordiae) oraz 50-cm, o biało-żółtych kwiatach, kosaćce bucharskie (Iris Bucharina) .

Hortensja – najpiękniejsze krzewy kwitnące w ogrodzie

Wieloletnie krzewy kwitnące oraz krzewy ozdobne z liści należą do największych roślin, dekorujących ogrody. Przy ich wyborze pamiętajmy, że pozostaną na swoim stanowisku przez długi czas i nie zawsze jest możliwe ich przesadzanie. Galeria roślin, nadających się do nasadzenia w strefie rekreacyjnej, na żywopłoty, przy tarasie lub altanie, jest ogromna. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na najpiękniejsze krzewy kwitnące, a spośród nich wybrać te, które zbytnio się nie rozrosną, co jest szczególnie istotne w niewielkich ogrodach przydomowych. Do atrakcyjnych krzewów należy hortensja. Uwagę zwracają urocze kwiaty, ujęte w baldachogrona lub wiechy, kwitnące od czerwca do do jesieni.

Hortensja ogrodowa w pełnym rozkwicie
Najlepsze kwiaty ogrodowe, czyli najpiękniejsze kwiaty, które idealnie sprawdzą się w przydomowym ogrodzie

Hortensja (Hydrangea) – większość gatunków tworzy zewnętrzne okazałe kwiaty płonne oraz wewnętrzne niewielkie kwiaty płodne. Krzewy kwitnące sadzimy na lekko zacienionym stanowisku, o żyznej próchnicznej i lekkiej glebie, o lekko kwaśnym odczynie pH. Na stanowisku bardziej wilgotnym hortensja może rosnąć w słońcu. Krzewy ozdobne pięknie prezentują się, nasadzone pojedynczo. W większych ogrodach możemy utworzyć dekoracyjne grupy krzewów hortensji, dla których ciekawym tłem będą wyższe drzewa. Z hortensjami współgrają barwne kwiaty cebulowe oraz inne krzewy ozdobne i drzewa. W czasie suszy rośliny wymagają obfitego podlewania.

Najpopularniejsze krzewy ozdobne to:

Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) ‘Grandiflora’ - osiąga wysokość około 100 cm. Krzewy kwitnące szeroko się rozrastają. Od czerwca do września pędy pokryte są półkulistymi białymi wielkimi kwiatostanami. Ozdobą rośliny są także 10-cm liście, wyróżniające się ostrym piłkowaniem oraz lekkim omszeniem pod spodem blaszki liściowej. Pod koniec kwitnienia kwiatostany stają się brązowawe. Hortensja dobrze rośnie w lekkim zacienieniu, osłonięta od wiatru. Ciężkie kwiatostany mogą stać się przyczyną wyłamywania się pędów. Podparcie krzewów palikami zapobiegnie uszkodzeniom.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) – krzewy ozdobne mogą dorastać do 3 m wysokości. Duże białe kwiaty ( odmiany kwitną także na różowo i różowoczerwono) pojawiają się w lipcu i kwitną do września. Dekoracyjne liście przebarwiają się jesienią na czerwonobrązowo. Hortensja ogrodowa wymaga okrycia na zimę. Przemarznięte pędy na wiosnę mocno przycinamy. Kwiaty pojawią się na nowych pędach. Hortensja ogrodowa może być uprawiana w warunkach domowych. Rośliny doniczkowe, ustawione w jasnym miejscu i wystarczająco podlewane, będą zdobiły wnętrza przez wiele tygodni.

Hortensja bukietowa (Hydrangea macrophylla) – krzewy dorastają do 2 m. Białe kwiaty, ujęte w wiechowate kwiatostany, z czasem różowieją. Najczęściej hodowana w ogrodzie jest odmiana ‘Grandiflora’, tworząca 30-cm stożkowate kwiatostany. Suche kwiaty, pozostawione na krzewach po przekwitnięciu, stanowią oryginalną dekorację zimowego ogrodu. Hortensja prezentuje się szczególnie dekoracyjnie, prowadzona w formie drzewka. Hortensja bukietowa wytrzymała jest na zimowe spadki temperatury.

ikona podziel się Przekaż dalej