Mięso z szynkowara – wskazówki i porady

Szynka z szynkowara – wady i zalety

Szynka w szynkowarze ma naprawdę niezwykły smak. Znacznie różni się od sklepowych wędlin, jest bowiem bardziej krucha, o wiele bardziej soczysta, a przede wszystkim, znacznie zdrowsza. Szynka z szynkowara nie zawiera żadnych dodatkowych czy szkodliwych składników. Dodajesz do niej tylko przyprawy, odrobinę żelatyny o odrobinę soli peklowej. Do szynkowara nadaje się szynka peklowana lub z marynaty.

Wyroby z szynkowara przygotowuje się także dość szybko. To nie jest peklowanie szynki, które trwa co najmniej kilka dni, czy wędzenie, które zajmuje czas i wymaga cierpliwości. Tak naprawdę przygotowanie mięsa zajmuje tylko chwilkę, a samo gotowanie trwa około 2 godzin. Szynkowary są różnej wielkości, najczęściej jednak mieszczą około 1 kg mięsa. Dzięki temu możesz stworzyć szybko porcję smacznej wędliny dla całej rodziny. Szynka z szynkowara dobrze przechowuje się w lodówce przez kilka dni. Jak widać, szynka pieczona tradycyjnie to nie jedyna możliwość. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wędzarniach ogrodowych.

Jak przygotować mięso z szynkowara? Wskazówki

Nie istnieje coś takiego jak przepis doskonały. Ale dzięki temu możesz swobodnie eksperymentować i znaleźć opcję idealną dla siebie. Pierwszym krokiem jest zamarynowanie mięsa. Przepisy na marynaty mogą być bardzo różne, najczęściej wykorzystują przyprawy i zioła, sól peklową i czosnek. Czas leżakowania w marynacie jest różny dla różnych gatunków mięsa. Szynka w szynkowarze jednak przygotowuje się już podobnie, gotowanie i parzenie wygląda dokładnie tak samo.

Szynkowar to urządzenie wykonane ze stali lub tworzywa sztucznego, które zagotowuje się w garnku. Pod wpływem temperatury i ciśnienia kawałki mięsa scalają się ze sobą. Dlatego przepisy wskazują, że mięso powinno być bardzo mocno ubite, zwłaszcza jeśli przygotowujesz pokrojone mięso z szynkowara. Kroi się je na mniejsze lub większe kawałeczki (maksymalnie kostkę o boku 3 cm), na potem uciska w szynkowarze. Każde urządzenie jest wyposażone w tłok, który dociska mięso, by było jak najciaśniej ułożone.

Szynka w szynkowarze powinna zostać nastawiona w garnku na kuchence. Gotowanie powinno odbywać się w temperaturze od 70 do 90 stopni Celsjusza. Temperaturę należy na bieżąco sprawdzać. Szynka z szynkowara powinna gotować się około 2 godzin, czasami trochę dłużej. Wszystko zależy od wielkości i rodzaju mięsa. Szynka wieprzowa lub na przykład boczek gotuje się w szynkowarze 10 minut na każdy centymetr średnicy mięsa.

Nie tylko szynka z szynkowara

W szynkowarze można przygotować bardzo wiele gatunków mięs. Najczęściej ląduje tam oczywiście szynka wieprzowa lub wołowa, ale możesz wypróbować także inne rodzaje. Szynkowar daje ci możliwość przygotowania bardzo wielu różnych wędlin. Znajdziesz przepisy szynkowarowe na mielonkę czy rolowany boczek. A może zainteresuje cię także artykuł o małych wędzarniach ogrodowych?

Świetnym rozwiązaniem jest także szynka drobiowa, na przykład z indyka lub z kurczakiem. W tym wypadku najlepiej sprawdza się mięso z udźca, ponieważ piersi mogą być trochę za suche. Wspaniałe wyroby z szynkowara to także karkówka, łopatka, polędwica, można przygotować w nim nawet żeberka. Poniżej przedstawiamy najlepsze przepisy na mięso z szynkowara. Szynka pieczona i inne tradycyjne wędliny mają poważną konkurencję.

Szynka w szynkowarze – najlepszy przepis

Przepis na szynkę w szynkowarze: składniki

Jeśli uważasz, że najlepsza jest szynka pieczona, to znaczy, że nie spróbowałeś jeszcze tej. Szynka z szynkowara jest bardziej soczysta i bardziej krucha. Można przygotować ją na dwa sposoby – pokrojoną lub w całości. Wszystko zależy od tego, jaki kawałek mięsa kupisz. Przepis jest bardzo prosty. Potrzebujesz tylko:

Szynka w szynkowarze przygotowana domowej roboty oraz przepisy na mięso z szynkowara
Najlepsze przepisy na szynki z szynkowara krok po kroku - poradnik praktyczny

  • około 1,2 kg szynki wieprzowej,
  • około 20 g soli peklowej,
  • trochę kolendry,
  • szczyptę pieprzu,
  • 2 ząbki czosnku.

Zamiast kolendry możesz dodać trochę majeranku, wtedy szynka z szynkowara będzie miała delikatny, bardziej tradycyjny smak. Jeśli zamierzasz pokroić mięso na kawałki, koniecznie dodać jeszcze łyżeczkę żelatyny. Szynka peklowana nie musi być marynowana wcześniej.

Szynka wieprzowa – przygotowanie

Przepis na marynatę jest bardzo prosty i nie wymaga czasu. Mięso jednak należy przygotować trochę wcześniej, żeby mogło poleżeć w lodówce chociaż 12 godzin.

  1. Przygotować mięso. Umyć je, odkroić tłuste części, chrząstki i błony. Ewentualnie drobno posiekać.
  2. Wetrzeć w mięso sól peklową. Masować przez dłuższą chwilę, następnie wklepać przyprawy i pieprz.
  3. Włożyć do lodówki na co najmniej 12 godzin, można dłużej.
  4. Umieścić szynkę w szynkowarze, mocno uklepując i dociskając, tak, by nie było wewnątrz powietrza. Szynka w szynkowarze metalowym powinna być przygotowywana w odpowiednich woreczkach wędliniarskich.
  5. Wstawić szynkowar w garnku. Gotowanie powinno trwać około 2 godzin i 20 minut. Temperatura wody nie powinna przekraczać 80 stopni Celsjusza.

Tak przygotowana szynka z szynkowara jest bardzo smaczna i soczysta. Po gotowaniu należy ją schłodzić i wstawić do lodówki. Przetrzyma w lodówce przez 3-4 dni.

Przepisy na wędliny z szynkowara

Szynka drobiowa z indyka lub z kurczakiem

Przepis na przygotowanie wędlin w szynkowarze jest bardzo zbliżony. Różni się w zasadzie tylko sposób przygotowania marynaty, a przepisy mają to do siebie, że można je łatwo zmodyfikować. Szynka drobiowa może być zrobiona z udźca indyka lub z mięsa z udek kurczaka.

Drobiowe mięso z szynkowara, czyli tak zwana drobiowa szynka w szynkowarze oraz przepisy na mięso z szynkowara
Najlepsze przepisy na szynki z szynkowara krok po kroku - poradnik praktyczny

  • 1 kg mięsa,
  • 3 ząbki czosnku,
  • 1 łyżka tymianku, majeranku i natki pietruszki,
  • ½ łyżeczki pieprzu mielonego,
  • sól peklowa około 20 g,
  • 100 ml wody,
  • 2 łyżeczki żelatyny.

Marynatę przygotowuje się trochę inaczej niż w poprzednim przepisie. Najpierw należy pokroić mięso, a następnie wymieszać je z solą peklową i wstawić na noc do lodówki. Podobnie postępuje się z kurczakiem. Dopiero przed włożeniem do szynkowara w garnku należy dodać wszystkie przyprawy. Dzięki temu szynka drobiowa będzie delikatna, ale bardzo aromatyczna. Sposób gotowania jest identyczny jak w powyższym przepisie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na najlepsze wędliny z szynkowara?

Mięso z szynkowara: przepis na karkówkę

Przepisy na marynatę do karkówki są bardzo liczne. Poniżej znajduje się ten najprostszy, najbardziej zbliżony do tradycji świątecznej.

  • 1 kg karkówki,
  • 3-4 ząbki czosnku,
  • sól i pieprz,
  • trochę tymianku,
  • łyżeczka ostrej lub słodkiej papryki.
  • 2 łyżeczki żelatyny.

Karkówkę także można przygotować w całości, tak samo jak szynkę, lub ją pokroić. Wszystko zależy od tego, na co najbardziej masz ochotę. Mięso z szynkowara w całości wychodzi tak samo soczyste, poza tym możesz uniknąć dodawania żelatyny. Przygotowanie marynaty nie jest skomplikowane.

  1. Mięso należy oczyścić, usunąć tłuszcz i błonki.
  2. Karkówkę ponacinać w kilku miejscach i w otwory wsunąć maleńkie kawałeczki czosnku.
  3. Szynka w szynkowarze z karkówki będzie smaczniejsza, jeśli od razu natrze się ją papryką i ziołami.
  4. Zostawić mięso na noc w lodówce pod przykryciem.

Sposób gotowania karkówki jest bardzo podobny, jak we wcześniejszych przepisach. Gotowanie powinno trwać około 2 godzin 10 minut.

ikona podziel się Przekaż dalej