Przetwory z pigwy - zalety owoców

Pigwa nazywana jest polską cytryną, ze względu na swoją kwaskowość. Owoce pigwy posiadają zdecydowanie więcej witaminy C niż sama cytryna. Dodatkowo jest ona źródłem takich witamin jak A i B. Znajduje się w niej również dużo wapnia, potasu, żelaza, miedzi, siarki, a także błonnika.

Kwaśny smak pigwy idealnie sprawdza się w połączeniu z cukrem i innymi owocami, takimi jak na przykład jabłka czy pomarańcze. Do robienia przetworów, często wykorzystywana jest jej odmiana, nazywana pigwą gruszkową. Warto wiedzieć, że przed użyciem owoców pigwy, należy z nich zetrzeć filcowy kutner. Nadaje on bowiem nieprzyjemny posmak, przypominający terpentynę.

Owocami pigwy są żółte, mało soczyste, delikatnie spłaszczone kule. Wyglądem przypominają one jabłka lub gruszki, zależy to jednak od konkretnej odmiany pigwy. Nie są polecane do spożywania na surowo, jednak idealnie sprawdzają się jako przetwory z pigwy. Ich zbiór przypada na początek października.

Dżem, konfitura, syrop i nalewka z pigwy - przepisy

Zdecydowanie dużą popularnością cieszą się konfitura z pigwy oraz dżem z pigwy. Oba przepisy są do siebie bardzo zbliżone. W pierwszej kolejności należy obrać i wymyć owoce. Następnie pokroić i dodać cukier (na 1kg owoców - 0,75kg cukru) w przypadku konfitury lub wycisnąć sok, jeśli robimy sok z pigwy. Całość należy dusić w garnku. W przypadku konfitury należy zmiksować owoce i cały czas je gotować. Przygotowaną konfiturę i dżem nakłada się do wyparzonych słoików i stawia się do góry dnem do ostygnięcia. Zdecydowanie w kwestii przygotowywania dżemu najczęściej używana jest pigwa gruszkowa.

Jeśli chodzi o wino z pigwy, należy do niego użyć starte owoce. Zasypuje się je cukrem, dodaje winiarskich drożdży i pożywkę. Warto przez chwilę gotować. Następnie na ok. 10 dni umieszcza się w pojemniku fermentacyjnym. Po tym czasie zlewa się sok, dodaje syropu do wina i do pełna zbiornika zalewa się wodą. Im dłużej wino z pigwy dojrzewa, tym jest lepsze.

Przepis na syrop z pigwy nie przyniesie problemów. Wystarczy drobno pokroić wcześniej umyte i wypestkowane owoce, zasypać je cukrem i po przykryciu gazą, zostawić na tydzień lub dwa. Słój powinien znajdować się w ciepłym miejscu. Co jakiś czas warto potrząsać delikatnie słojem. Gotowy syrop z pigwy zlewa się do wyparzonych butelek i wsadza na 10minut do kąpieli wodnej. Bardzo często używana jest do tego pigwa gruszkowa.

Przetwory z pigwy: nalewka i sok
Nalewka pigwowa, czyli propozycja na przetwory z pigwy, obok dżemu, konfitury czy soku

Nalewka z pigwy oraz nalewka z pigwy na spirytusie może być wykonana z resztek owoców, które zostały po robieniu syropu. Gdy decydujemy się by była to nalewka z pigwy- zalewamy owoce wódką zmieszaną ze spirytusem w stosunku 1:1. Natomiast, gdy ma to być nalewka z pigwy na spirytusie, wtedy używamy do zalania samego spirytusu. Po około 2 tygodniach przez gazę zlewa się nalewkę i trzyma w ciemnym miejscu.

Przetwory z pigwy i ich zastosowanie

Pigwa ze względu na ogrom swoich zalet używana jest do produkcji wielu przetworów. Spotkać ją można w postaci syropu z pigwy, nalewki z pigwy na spirytusie, konfitury z pigwy, wina z pigwy, a także dżemu z pigwy. Przepisy na przetwory z pigwy nie należą do trudnych, dlatego warto poświęcić trochę swojego czasu, by móc przez całą zimę cieszyć się jej doskonałym smakiem.

Konfitura z pigwy świetnie pasuje jako dodatek do mięs i serów. Jest ona także wykorzystywana do herbaty oraz na kanapki. Dżem z pigwy jest również używany na kanapki czy naleśniki. Te przetwory są zdecydowanym miejscem numer jeden dla wszystkich dzieci i dorosłych, lubiących dodać do swoich naleśników i kanapek, nutę owocowej słodyczy.

Interesujące jest również to, że pigwa często stosowana jest jako roślina lecznicza, głównie jako środek przeczyszczający i przeciwzapalny. Spotkać ją można jako niewielkie, sięgające do 3 metrów drzewo, które może pełnić funkcje ozdobne, ale przede wszystkim stanie się źródłem pożytecznych witamin w naszej spiżarni.

ikona podziel się Przekaż dalej