Rośliny na żywopłot szybko rosnący - przegląd najlepszych krzewów

Potrafisz wyobrazić sobie przestrzeń bez żywopłotów? Prawdopodobnie nie, bo nawet nowoczesne trendy architektoniczne, które powoli eliminują płoty i tak stosują niskie murki z bukszpanu. Rzadko o tym myślimy, ale żywopłoty otaczają nas wszędzie. Są naszym buforem od rzeczywistości, chronią przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, odgradzają od hałasu i symbolicznie zamieniają podwórko w bezpieczną twierdzę. A na dodatek może sobie na nie pozwolić każdy, ponieważ nie potrzebują szczególnej pielęgnacji, skomplikowanych zabiegów ani nakładów finansowych. Poznaj najlepsze rośliny na żywopłot.

Ciekawe informacje o wielu roślinach ogrodowych znajdziesz w tych materiałach.

Pnącza zimozielone, czyli żywopłot ładny przez cały rok

Żywopłot to nie jest wynalazek dzisiejszych czasów - wręcz przeciwnie, z całą pewnością można stwierdzić, że był on wykorzystywany także przez ludzi pierwotnych. Widać potrzeba prywatności człowieka wysuwa się na pierwszy plan od dawien dawna i nie jest typowa dla atomowych ludzi XXI wieku. Na przestrzeli lat jednak zmieniał swoją funkcję i powoli stawał się coraz bardziej ozdobny. Zwłaszcza w XVIII i XIX wieku, kiedy to królewscy i magnaccy ogrodnicy wykorzystywali krzewy szybko rosnące i różnego rodzaju pnącza zimozielone do tworzenia bardzo skomplikowanych dekoracji. Najpopularniejsze rośliny na żywopłot łatwo poddają się formowaniu, więc stworzenie z nich kul, walców, a nawet kunsztownych aniołków czy postaci ludzkich, nie jest szczególnie skomplikowane.

Obecnie żywopłot pełni raczej funkcję płotu, który szczelnie odgradza nas od reszty i chroni naszą prywatność. Najczęściej ma formę właśnie ściany, której wysokość jest zdeterminowana zarówno przez dobór roślin, jak i przez upodobania właściciela. Może być dość luźny, jak i bardzo gęsto posadzony i mocno rozkrzewiony, dzięki czemu wszystkie rośliny zaczynają tworzyć całość.

Wybór rośliny na żywopłot nie należy do najłatwiejszych. Na rynku jest ich dostępnych bardzo wiele, a większość z nich jest w tym samym stopniu mało wymagająca i łatwa w uprawie. Wybierając rośliny, najczęściej kierujemy się takimi cechami, jak szybki wzrost, łatwość w pielęgnacji i zimozieloność. Zazwyczaj chcemy mieć szybko rosnący żywopłot – ma to bardzo wiele zalet. Przede wszystkim, już po kilku sezonach możemy mieć bujne, równe okazy, na dodatek rośliny na żywopłot szybko rosnący błyskawicznie się regenerują, więc nawet poważne błędy w uprawie i cięciu szybko przestają być widoczne.

Żeby jednak żywopłot ładnie wyglądał przez cały rok potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja już od samego początku. Przede wszystkim ważne jest samo sadzenie. Jeżeli chcemy, żeby wybrany przez nas krzew na żywopłoty rósł szybko i zdrowo, musimy zapewnić mu odpowiednio dużo miejsca, by mógł się rozwijać. Właśnie sadzenie zbyt gęsto może spowodować, że rośliny na żywopłot nie będą wyglądały zbyt atrakcyjnie. Odległości między nimi są oczywiście zależne od rodzaju gatunków, ale najczęściej powinny wynosić około 0,5 . Co więcej, podobną odległość należy zachować od płotu lub siatki ogrodzeniowej. Jeżeli spełni się te warunki, możemy mieć pewność, że w ogrodzie pojawi się przepiękny szybko rosnący żywopłot.

Co na żywopłot szykorosnący?

Przydatne narzędzia ogrodowe w super cenach - sprawdź je!

Iglaste krzewy szybko rosnące

Jeżeli zastanawiasz się, co na żywopłot w twoim ogrodzie sprawdzi się najlepiej, to twoje myśli z pewnością na wstępie powędrowały do znanych i lubianych iglaków. I słusznie! Krzewy ozdobne na żywopłocie to doskonały pomysł! Z nich z pewnością stworzysz najszybciej rosnący żywopłot, a jeżeli jeszcze zależy ci na tym, by pielęgnacja na zimę tych roślin nie sprawiała zbyt dużo kłopotu, trafiłeś w dziesiątkę. Iglaste krzewy szybko rosnące to jedne z najmniej wymagających roślin, na dodatek ich pnącza zimozielone sprawią, że twój żywopłot przez cały rok będzie ładnie wyglądał.

Krzew na żywopłoty, który bardzo często pojawia się w ogrodzie, to jałowiec. Ten sam krzew, który często dziko porasta położone przy lesie łąki i nieużytki. Najczęściej kojarzy nam się ze strzelistym krzewikiem, a jednak świetnie sprawdza się w roli żywopłotu. W gatunku można znaleźć rośliny na żywopłot szybko rosnący, które wyróżniają się nie tylko ładnym pokrojem, ale także zimozielonością i dużą wytrzymałością na niesprzyjające warunki uprawy. Jałowce spodobają się osobom, które lubią uregulowane żywopłoty, ponieważ dobrze znoszą cięcie, a odpowiednio pielęgnowane mogą stworzyć najszybciej rosnący żywopłot, więc to idealne wyjście dla niecierpliwych. Szczególnie jałowiec chiński to idealny krzew na żywopłoty. W tym przypadku pielęgnacja na zimę nie stanowi żadnego problemu, ponieważ jest całkowicie mrozoodporny.

Dla fanów bardziej naturalnych, nieregularnych żywopłotów, szczególnie polecany jest świerk serbski. Ten krzew ozdobny ma smukły pokrój, jest także bardzo gęsty, więc te krzewy szybko rosnące należy sadzić bardzo blisko siebie, aby mogły stworzyć zwartą ścianę. To także idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą otoczyć swoją posesję wysokim, zielonym murem, ponieważ świerk serbski osiąga imponujące rozmiary – może mieć nawet 15 metrów wysokości. Te rośliny na żywopłot wymagają jednak intensywnego cięcia, ponieważ wyróżnia je bardzo szybko wzrost – przyrosty w ciągu roku mogą wynosić nawet 100 cm! Zaletą tego świerku jest duża tolerancja na zacienienie i kiepskie warunki uprawy, w przeciwieństwie do świerku pospolitego.

Co na żywopłot? Oczywiście tuja!

Wszystkie wymienione wcześniej iglaste rośliny na żywopłot szybko rosnący są popularne, ale nawet w połowie nie cieszą się takim uznaniem, jak królowa iglaków – tuja. W zasadzie jej polska nazwa brzmi żywotnik, ale mało kto o tym wie. Tuja to zdecydowanie najlepsze krzewy ozdobne na żywopłoty. W ogrodzie zawsze będzie się przepięknie prezentowała, na uwagę zasługują jej łuskowate igły, które, w zależności od odmiany, mogą być jasnozielone, ciemne lub nawet szaroniebieskie. A to daje ci bardzo szerokie pole do popisu w trakcie planowania ogrodu.

Jeżeli szybko rosnący żywopłot, to tylko żywotnik zachodni. Ten gatunek tui będzie bardzo dobrze znosił zarówno zacienienie, jak i nasłonecznione stanowisko, więc masz pewność, że na całej długości ogrodzenia będzie prezentował się jednakowo ładnie. Nie sprawia także problemów zimą, zasadniczo w naszym klimacie jest mrozoodporny. Co więcej, jego cechą charakterystyczną jest szybki wzrost i dobra tolerancją na cięcie, więc może być dowolnie formowany. Dodatkową zaletą tui jest fakt, że jej igły nie są ostre więc spokojnie można sadzić je w ogrodzie, w którym będą biegać dzieci.

Niewygórowane wymagania, ładne kolory i tolerancja miejsca uprawy to jednak niejedyne zalety tui. To idealne rośliny na żywopłot także ze względu na wysokość. Przeciętna tuja osiąga w ciągu kilku lat około 2 metrów wysokości i bez wysiłku można utrzymać ją na takim poziomie. Dla wielu osób to właśnie optymalna wysokość żywopłotu – nie rzuca ogromnego cienia, ale dobrze zasłania prywatną przestrzeń ogrodu.

Liściaste rośliny na żywopłot

Co na żywopłot poza iglakami? Rośliny na żywopłot szybko rosnący to także krzewy liściaste, które są znacznie łatwiejsze w formowaniu. Większość z nich zrzuca liście na zimę, ale niektóre wytwarzają pnącza zimozielone, dzięki czemu są ładne przez cały rok. Za ich pomocą można stworzyć naprawdę najszybciej rosnący żywopłot, warto więc dowiedzieć się, który krzew na żywopłoty nadaje się najlepiej.

 Rośliny na żywopłot szybko rosnący - przegląd najlepszych krzewów 3

Jeżeli zastanawiasz się, co na żywopłot, który nie będzie wymagał wzmożonej pielęgnacji, zdecydowanie wybierz ligustr pospolity. Pod tą mało znaną nazwą kryje się niezwykle popularna roślina, której największą zaletą są właśnie niskie wymagania. Do ładnego krzewienia się potrzebuje dwa razy do roku mocnego cięcia, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu. Poza tym jego uprawa nie zajmuje więcej czasu. Ligustr to krzew na żywopłoty, który jest bardzo odporny na niskie temperatury typowych polskich zim.

Co ciekawe, niektóre rośliny na żywopłot szybko rosnący w środowisku naturalnym wyrastają na olbrzymie drzewa. Wystarczy jednak posadzić je w niewielkiej odległości i odpowiednio, konsekwentnie przycinać, żeby przyjęły karłowatą postać i znacznie gęstszy pokrój. Jest wiele drzew, które bywają wykorzystywane na żywopłoty, ale do najpopularniejszych należą grab pospolity i buk pospolity. Są nieco bardziej wymagające w uprawie niż inne krzewy liściaste, jednak dobrze znoszą nawet nieszczególnie sprzyjające warunki, i, co najważniejsze, są bardzo odporne na niską temperaturę. Dzięki nim masz szansę stworzyć w ogrodzie szybko rosnący żywopłot, którzy przy okazji będzie niezwykle dekoracyjny, zwłaszcza jesienią, gdy liście zaczną przebarwiać się na żółto lub czerwono.

Bukszpan wieczniezielony – najpopularniejszy krzew na żywopłoty liściaste

Marzy ci się najszybciej rosnący żywopłot? Koniecznie musisz zdecydować się na bukszpan wieczniezielony. To z pewnością najbardziej popularna roślina na żywopłoty, ale ma także wiele innych zastosowań. Pojedyncze krzewy, niewielkie płotki albo właśnie gęste i duże żywopłoty – bukszpan jest bardzo uniwersalny. Dodatkowym atutem tej rośliny jest łatwość w uprawie i stosunkowo niewielkie wymagania glebowe i stanowiskowe.

Jak wszystkie rośliny na żywopłot szybko rosnący, bukszpan wymaga bardzo intensywnego przycinania. Wykonywać je może nawet początkujący amator ogrodnictwa, a to dlatego, że krzew jest bardzo odporny na cięcie, szybko się regeneruje. Żeby utrzymać go w ryzach, zabieg trzeba przeprowadzać dość często. Poza tym jednak roślina nie wymaga żadnych innych starań, więc sprawdzi się nawet w ogrodach osób zabieganych.

Jedną z najważniejszych zalet żywopłotu z bukszpanu jest właśnie łatwość formowania. To właśnie ten krzew najczęściej jest wykorzystywany do tworzenia kunsztownych ozdób, a to oznacza, że bez trudu można zrobić z niego nie tylko prosty płot, ale także obramowanie wijącej się ścieżki czy bardziej skomplikowany żywopłot, na przykład o zróżnicowanych wysokościach. Jak sama nazwa na to wskazuje – bukszpan wieczniezielony nie zrzuca liści na zimę, dzięki czemu nigdy nie traci walorów estetycznych i będzie cieszył oczy przez cały rok.

Ocena: 4,4/5 (głosów 19)
, aktualizacja 10 kwietnia 2019
Komentarze (3)
 • 11 maja 2018 08:05 - Zdzisława Kaczmarek napisał(a) ocena: 2 głosowało: 4

  Popieram to stwierdzenie.BARDZO WOLNO ROŚNIE!

 • 09 lutego 2019 09:02 - ~Ligustr napisał(a) ocena: 2 głosowało: 4

  "Marzy ci się najszybciej rosnący żywopłot? Koniecznie musisz zdecydować się na bukszpan wieczniezielony."

  To zdanie wprowadza w błąd. Bukszpan rośnie wolno.

 • 25 marca 2019 08:03 - ~Kasa napisał(a) ocena: 1 głosowało: 9

  Czytałam,że tuje są bardzo nie zdrowe ,poza tym są wyjątkowo paskudne

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Wawrzynek wilczełyko - piękny, ale trujący krzew - uprawa, pielęgnacja, porady
Wawrzynek wilczełyko - piękny, ale trujący krzew - uprawa, pielęgnacja, porady
Najlepsze rośliny do ogródka w zabudowie szeregowej
Najlepsze rośliny do ogródka w zabudowie szeregowej
Grab pospolity - idealny na żywopłot - odmiany, cena, sadzonki, uprawa, cięcie
Grab pospolity - idealny na żywopłot - odmiany, cena, sadzonki, uprawa, cięcie
Ostrokrzew w ogrodzie - odmiany, uprawa, cena, najczęstsze choroby i inne porady pielęgnacyjne
Ostrokrzew w ogrodzie - odmiany, uprawa, cena, najczęstsze choroby i inne porady pielęgnacyjne
Mahonia pospolita i inne odmiany - uprawa, pielęgnacja, cięcie, rozmnażanie
Mahonia pospolita i inne odmiany - uprawa, pielęgnacja, cięcie, rozmnażanie
10 najpiękniejszych krzewów kwitnących wiosną i latem w ogrodzie
10 najpiękniejszych krzewów kwitnących wiosną i latem w ogrodzie
Żywopłot z ligustra – najlepsze odmiany, sadzenie, rozstaw, rozmnażanie, przycinanie
Żywopłot z ligustra – najlepsze odmiany, sadzenie, rozstaw, rozmnażanie, przycinanie
Złotlin japoński – opis krzewu, uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady
Złotlin japoński – opis krzewu, uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady
Nożyce do żywopłotu – rodzaje, ceny, polecane produkty
Nożyce do żywopłotu – rodzaje, ceny, polecane produkty
Ligustr - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie, rozmnażanie
Ligustr - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie, rozmnażanie
Lilak - odmiany, sadzenie, uprawa, cięcie
Lilak - odmiany, sadzenie, uprawa, cięcie
Ligustr zimozielony - ceny sadzonek, opis, uprawa na żywopłot, przycinanie
Ligustr zimozielony - ceny sadzonek, opis, uprawa na żywopłot, przycinanie
Krzewy i byliny cieniolubne – co warto wybrać do ogrodu?
Krzewy i byliny cieniolubne – co warto wybrać do ogrodu?
Tamaryszek drobnokwiatowy - uprawa, pielęgnacja, cięcie krzewu tamaryszku
Tamaryszek drobnokwiatowy - uprawa, pielęgnacja, cięcie krzewu tamaryszku
Oczar japoński - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady
Oczar japoński - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady
Żywopłot z bukszpanu - sadzenie, rozstaw, pielęgnacja, przycinanie
Żywopłot z bukszpanu - sadzenie, rozstaw, pielęgnacja, przycinanie
Szkółki roślin ogrodowych - zalety roślin z dobrej hodowli
Szkółki roślin ogrodowych - zalety roślin z dobrej hodowli
Pęcherznica kalinolistna - uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady ogrodnicze
Pęcherznica kalinolistna - uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady ogrodnicze
Z czego żywopłot? Popularne krzewy i rośliny żywopłotowe
Z czego żywopłot? Popularne krzewy i rośliny żywopłotowe
Popularne rodzaje drzew iglastych do ogrodu - które sadzinki wybrać?
Popularne rodzaje drzew iglastych do ogrodu - które sadzinki wybrać?
Ketmia syryjska (hibiskus) - rodzaje, odmiany, uprawa i pielęgnacja
Ketmia syryjska (hibiskus) - rodzaje, odmiany, uprawa i pielęgnacja
Wiąz turkiestanu na żywopłot - uprawa, pielęgnacja, wymagania
Wiąz turkiestanu na żywopłot - uprawa, pielęgnacja, wymagania
Bluszcz pospolity (ogrodowy) - odmiany, sadzenie, uprawa, przycinanie
Bluszcz pospolity (ogrodowy) - odmiany, sadzenie, uprawa, przycinanie
Glicynia chińska - uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady
Glicynia chińska - uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady
Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych 2017
Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych 2017
Jak zrobić skalniak z kamieni - porady i instrukcja krok po kroku
Jak zrobić skalniak z kamieni - porady i instrukcja krok po kroku
Róże ogrodowe - odmiany, sadzenie, pielęgnacja i cięcie róż w ogrodzie
Róże ogrodowe - odmiany, sadzenie, pielęgnacja i cięcie róż w ogrodzie
Jagoda kamczacka – odmiany do twojego ogródka i uprawa
Jagoda kamczacka – odmiany do twojego ogródka i uprawa
Drzewko bonsai – cena, pielęgnacja, odmiany
Drzewko bonsai – cena, pielęgnacja, odmiany

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij