Ostatnie lata to zdecydowanie trudny czas dla każdego, kto lubi spędzać czas poza domem. Jeśli w ogrodzie nie mamy wysokich drzew, nie mamy gdzie schronić się przed palącym słońcem. A temperatury sięgające już niemal 40 stopni Celsjusza to duży problem.

Dlaczego cień w ogrodzie jest ważny?

Upał to niezwykle niebezpieczne zjawisko – może prowadzić do przegrzania organizmu, a w skrajnych przypadkach do udaru cieplnego, więc stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia. Gdy temperatury drastycznie wzrastają, organizm łatwiej traci wodę, a ryzyko odwodnienia się wzrasta. To z kolei może powodować bóle głowy, omdlenia, a także problemy z układem trawiennym.  Mogą też zaostrzać niektóre choroby np. układu oddechowego, serca czy naczyń krwionośnych, co szczególnie niebezpieczne jest dla osób strasznych. Choć prawda jest taka, że wysokie temperatur uprzykrzają życie nie tylko im, ale też osobom w średnim wieku, a nawet dzieciom. Co więc możemy z tym zrobić?

Szukajmy cienia! Temperatur w cieniu może być nawet o 10 stopni Celsjusza niższa niż w pełnym słońcu. Kiedy ziemia nie nagrzewa się tak bardzo, w zacienionym miejscu ogrodu możemy zrelaksować się bez obaw o swoje zdrowie – w pełnym komforcie.

Jak zapewnić sobie cień w ogrodzie?

Najwięcej cieniu dają drzewa. Te jednak rosną latami, więc gdy na naszym kawałku ziemi nie ma żadnego wiekowego okazu, nie damy rady ochronić się przed słońcem w ten sposób. Możemy co prawda zazielenić nieco przydomową przestrzeń, ale niskie nasadzenia nie dadzą rady upałom. Warto wykorzystać jednak inne, skuteczne sposoby na cień w ogrodzie.

Parasol ogrodowy na tarasie
Duży parasol ogrodowy na taras, fot. Ogrodosfera.pl

Parasole ogrodowe

Najprostszy sposób to postawienie parasola ogrodowego, który może chronić nie tylko przed deszczem, ale też przed słońcem. Ilość cienia zależy od rozpiętości parasola, a to znowu przekłada się na jego cenę, bo przy większym parasolu konieczna jest bardziej stabilna konstrukcja, która go utrzyma, a także cięższa podstawa. Zaletą parasoli jest fakt, że można je złożyć i z łatwością przenieść, a do tego są jedną z tańszych opcji – niestety nie są tak trwałe jak tradycyjne zadaszenie.

Żagle przeciwsłoneczne

Nieco ciekawszą alternatywą dla parasoli są żagle, które w ostatnich latach królują w naszych ogrodach. Wymagają już trwałego montażu, ale odznaczają się lekkością i estetyką, która świetnie pasuje nawet do nowoczesnych ogrodów. Niestety żagle chronią tylko przed słońcem, mniej przed deszczem. Nie da się też zmieniać ich kąta nachylenia, więc nie zapewniają równomiernego cienia o każdej porze dnia – jest to uzależnione od tego, jak wysoko znajduje się słońce.

Beżowy pawilon ogrodowy z zasłonami
Beżowy pawilon ogrodowy z zasłonami i moskitierą, fot. Ogrodosfera.pl

Pawilony ogrodowe

Jeśli zależy nam na tym, aby mieć sporo cienia w ogrodzie, warto przyjrzeć się dostępnym m.in. na ogrodosfera.pl pawilonom ogrodowym. Pozwalają w szybki sposób stworzyć przytulny, zacieniony kącik, w którym będziemy mogli spędzić czas z rodziną i znajomymi, nawet gdy na zewnątrz temperatury będą naprawdę wysokie. Stabilną konstrukcję utrzymującą dach pokryty zaciemniającym i odpornym na warunki atmosferyczne materiałem możemy postawić w dowolnym miejscu ogrodu. Za dnia pawilon ogrodowy ochroni nas przed żarem z nieba, a wieczorem – po rozwinięciu bocznych ścianek – również przed natrętnymi komarami.

Altanka z poliwęglanu w ogrodzie
Altanka ogrodowa z poliwęglanu, fot. Ogrodosfera.pl

Ten sam efekt osiągniemy, budując w ogrodzie altanę. Warto jednak pamiętać, że o jej usytuowaniu trzeba pomyśleć zawczasu – nie będzie można jej przenieść tak, jak można zrobić to w przypadku pawilonu ogrodowego. Niemniej jednak nadal jest to jeden z lepszych sposobów na upragniony cień.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej