Najostrzejsza papryka - odmiany ostrych papryk, sadzenie, pielęgnacja
Uważasz się za miłośnika pikantnych potraw? Okazuje się, że są papryczki tak ostre, że mogą wypalić podniebienie i nie mamy na myśli popularnych papryczek chili, które są dostępne w marketach. Czy byłbyś w stanie je zjeść? Część z pewnością tak, ale są w rankingu papryczki, których ostrość jest ogromnie wysoka i zmierzyć ją można używając skali Scoville’a. Posługując się tą skalą, jesteśmy w stanie stwierdzić, jak bardzo papryczka, którą zakupiliśmy, jest ostra.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach.
Najostrzejsza papryka
Jaka jest najostrzejsza papryka na świecie - ranking najostrzejszych?
Okazuje się, że papryczki chili w tym popularne jalapeno nie są tak ostre, jak by się mogło wydawać. Świadczy i tym skala ostrości wyrażana w SHU.
Pewnie nie wiesz, ale papryczka jalapeno zawiera 2500 SHU i dla naszych kubków smakowych nie jest zbyt łaskawa. Jednak są odmiany, które są od niej o wiele ostrzejsze, a ich spożycie może skończyć się poważnym poparzeniem przełyku, a nawet paraliżem języka. Jesteś ciekawy, jak wygląda ranking najostrzejszych papryczek świata? Znaleźć w nim można wiele różnych odmian, o których z pewnością nie mieliście pojęcia, jednak tutaj skupimy się na trzech najostrzejszych.
Bez wątpienia najostrzejsza papryka na świecie nazywa się Csrolina Reaper, która zawiera 1570000 SHU. W porównaniu do papryczki jalapeno zawartość SHu jest wręcz miażdżąca. Wyhodowana została w USA przez Eda Currie, a w 2007 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinesa. Choć możemy ją uprawiać we własnym ogrodzie, bo na sprzedaż wystawione są nasiona, to bliższy kontakt z papryczkami może skończyć się poważnymi poparzeniami, dlatego nie warto ryzykować.
Konkurentką dla Carolina Reaper jest papryczka, która nazywa się Trinidad Moruga Scorpion, której pojedyncze papryczki mogą osiągać aż 2 miliony SHU, jednak w tym przypadku wartość ostrości bardzo się waha i niektóre papryczki mogą mieć mniej, bo 1,2 mln SHU.
Naga Viper to równie ciekawy okaz, który zawiera 1380000 SHU, jest krzyżówka trzech odmian: Trinidad Scorpion, Naga Morich i Bhut Jolokia. Kontakt z tą papryczką może skończyć się na pogotowiu! Do pewnego czasu uznawana była za najostrzejszą papryczkę świata, jednak została zdeklasowana przez dwie poprzednie odmiany.
Wiesz już, jaka jest najmocniejsza papryczka świata? Choć z pewnością powyższe odmiany są ogromnym rarytasem, to nie polecam spróbować ich uprawy. Do własnego użytku polecamy papryczki zawierające mniej SHU, których spożycie nie będzie tak niebezpieczne dla zdrowia, jak w przypadku zjedzenia powyższych odmian. Papryczki o wysokim stężeniu SHU najlepiej trakt
Jak obchodzić się z ostrymi papryczkami?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kontakt z papryczkami chilli może być bolesny nawet w przypadku słabszych odmian. Wysoka zawartość SHU może działać silnie drażniąco, szczególnie dla delikatnej śluzówki nosa i dla oka. Jeśli kroimy papryczkę, musimy zachować względy bezpieczeństwa, którymi będzie dokładne umycie rąk po jej pokrojeniu.
Szczególnie mamy małych dzieci powinny pamiętać, żeby bezwzględnie nie dotykać maluszków po kontakcie z papryczką chilli, bo może to doprowadzić do silnego pieczenia. Należy unikać pocierania oczu, przewijania, a nawet dotykania rączek maluszka, którymi mógłby zatrzeć sobie oczy. Małym dzieciom trudno będzie poradzić sobie z pieczeniem i podrażnieniami, które będą się utrzymywać nawet przez kilkadziesiąt minut.
Jeśli w Twojej kuchni często znaleźć można ostre papryczki, to plan działania powinien wyglądać tak, że tuż po zakończeniu krojenia, kierujesz się do umywalki i dokładnie myjesz ręce i paznokcie. Okazuje się, że pod paznokciami również może ukryć się odrobina soku, która po kontakcie z okiem przyniesie spory dyskomfort.
Należy również pamiętać, że ostre papryczki nie powinny być podawane jako dodatki do posiłków dla małych dzieci. Oprócz nieprzyjemnego pieczenia, podrażnienia języka i podniebienia, mogą doprowadzić do bólu żołądka i nieprzyjemnych dla maluchów wzdęć.
Uprawa pikantnych papryczek
Jak i gdzie sadzić pikantne papryczki chili?
Pikantne papryczki mogą być uprawiane w doniczce na balkonie i w gruncie. Oczywiście należy pamiętać, że są to rośliny jednoroczne, więc późną jesienią zaczną zamierać. Choć najłatwiej uprawia się je w domu ze względu na możliwość utrzymania stałej, wysokiej temperatury, która jest im do wzrostu niezbędna, to uprawa w gruncie również jest możliwa.
Ich uprawa nie jest specjalnie trudna ani wymagająca, dlatego poniżej znajdziesz kilka porad związanych z hodowaniem papryczek we własnym domu lub według uznania w ogrodzie. Do najpopularniejszych odmian, które możemy bezpiecznie samodzielnie uprawiać, można zaliczyć: Cayenne, Etna, Fuego, Apache, Jalapeno i Super Chili. Jaka jest najlepsza? To już kwestia gustu. Nasiona ostrych papryczek można pozyskać również z innych odmian, które znajdziemy bez problemu w naszych sklepach. Jeśli chcemy wyjąć nasiona samodzielnie, to należy to zrobić jesienią. Nasiona wyjmujemy jedynie ze świeżych papryczek.
Następnie umieszczamy nasiona w suchym miejscu na ręczniku papierowym i pozwalamy im się powoli wysuszyć. Nasiona będą zdatne do użycia już po kilku miesiącach. Jeśli nie chcesz samodzielnie pozyskiwać nasion, to możesz kupić je w sklepie nasiennym, ogrodniczym albo możesz je zamówić przez internet.
Papryczki chili najlepiej rosną w szklarniach i doniczkach, jednak można je spotkać również w przydomowych warzywnikach. Trzeba jednak pamiętać, że szczególnie ich wysiew, powinien się odbyć do doniczki, a miejsce, w którym będą wzrastać, powinno być ciepłe i słoneczne.
Nasiona najlepiej wysiać w połowie lutego. Okres wschodzenia jest stosunkowo długi, bo może zająć nawet 2 tygodnie, a w niektórych przypadkach 3 tygodnie. Jednak już od samego początku należy pamiętać o zapewnieniu temperatury powyżej 20 stopni. Papryczki chili nie lubią przeciągów, dlatego miejsce powinno być, ciepłe, słoneczne i bezwietrzne.
Po około 2 miesiącach od wysiewu możemy przesadzić papryczki do większych doniczek. Uprawiając papryczki w domu, należy pamiętać o tym, że owoce papryki pojawią się tylko wtedy, jeśli zadbamy o zapylenie. A zapylić je możemy, używając niewielkiego pędzelka. Trzeba przemieścić pyłek z pręcików na całe wnętrze kwiatu, imitując tym samym prace owadów i wiatru.
Planujesz uprawiać papryczkę w gruncie? W takim razie już po 15 maja możesz wysadzić ją bezpośrednio do ziemi. Oczywiście najpierw upewnij się, czy nie ma spodziewanych przymrozków! W tym wypadku możemy pominąć samodzielne zapylanie, ponieważ owady wykonają pracę za nas. Papryczka wymaga gleby żyznej i przepuszczalnej, najlepiej rośnie w nawożonej obornikiem ziemi. Jest to zupełne przeciwieństwo lubianych w Polsce szparagów. Jeśli kiedyś zastanawiałeś się, jak rosną szparagi, to zaskoczymy Cię informacją, że preferują one glebę piaszczystą, a w Polsce uprawy spotkać można na zachodzie, w paśmie od Wrocławia do Gdańska.
Sekretem dużych zbiorów jest uszczykiwanie rośliny, czyli obcinanie wierzchołków. W ten sposób roślina nie będzie rosła w górę, tylko skupi się na mocniejszym kwitnieniu i owocowaniu. Oczywiście warto pomóc naturze i nawet w uprawie zewnętrznej zatroszczyć się o przemieszczenie pyłku. Choć w uprawie gruntowej wystarczy wiatr i owady to i my możemy delikatnie pomóc roślinie i dać sobie szansę na większą ilość owoców.
Choć zazwyczaj papryka nie potrzebuje podpór, warto pomyśleć o takiej możliwości wcześniej. Czasem okazuje się, że sadzonki rosną tak bujnie i rodzą tak wiele owoców, że krzak papryki trzeba podwiązać i ustabilizować, aby się nie przewrócił i nie złamał. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na leczo?
Kiedy można zebrać dojrzałe pikantne papryczki?
Jeśli uprawiasz papryczki w ogrodzie, w takim razie już we wrześniu możesz zebrać dojrzałe papryczki. Oczywiście wiele zależy od pogody i siły nasłonecznienia. Dojrzałą papryczkę najłatwiej poznać po kolorze. Jeśli uprawiamy czerwone lub żółte papryczki, to ich mocny kolor będzie dla nas wystarczającym znakiem, że są one w pełni dojrzałe.
Twoje papryczki nie dojrzały, a zbliża się październik? W takim razie możesz im odrobinę pomóc. Wystarczy, że zerwiesz papryczki z krzaczka i owiniesz je gazetą. Po kilku dniach powinny uzyskać swój właściwy czerwony kolor. Ten sposób stosujemy również w przypadku pomidorów, które nie miały szansy dojrzeć. Jeśli masz ochotę na powtórzenie uprawy w przyszłym roku, to zbiór dojrzałych papryczek jest dobrym momentem na pozyskanie nasion. Nie ma sensu każdego roku na nowo wydawać pieniędzy na nowe nasiona, skoro można je uzyskać z własnej uprawy.
Uprawiając papryczki w domu, nie musisz bać się niezbyt przychylnej pogody i bez problemu możesz poczekać, aż papryczki dojrzeją na krzaku we własnym tempie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w uprawie domowej papryczki mogą tęsknić za dostępem do światła słonecznego dlatego, jeśli mamy balkon, warto w ciągu lata właśnie tam je umieszczać.
Co zrobić z dojrzałych ostrych papryczek?
Jeśli masz już dojrzałe papryczki, to możesz zrobić z nich kilka rzeczy, które przedłużą ich świeżość i sprawią, że będziesz mógł dodawać je do potraw.
Jeśli masz w domu suszarkę do warzyw, to możesz suszyć swoje papryczki razem z nasionami. Wysuszone papryczki możesz przechowywać w całości albo sproszkować je i przełożyć do słoika.
Papryczki chili można również zalać gorącym olejem z dodatkiem przypraw i za pasteryzować. Najlepiej wybrać do tego niewielkie słoiczki, ponieważ po jego otworzeniu w niedługim czasie, trzeba będzie wykorzystać jego zawartość.
Pikantne papryczki można dodawać do różnych mięs i ulubionych potraw. Jeśli zależy nam, żeby doznania smakowe były mocniejsze, to nie powinno się usuwać ziaren, bo to one sprawiają, że papryczka jest ostrzejsza. Ostre papryczki można również dodać do przetworów i zmienić tym samym smak znanych już sałatek zimowych. Ogórki w zalewie słodko-kwaśnej z niewielkim kawałkiem papryczki, nabiorą zupełnie innego lekko pikantnego smaku, co z pewnością urozmaici zimowe dania obiadowe.