Bergenia - jedna z najpiękniejszych bylin - pielęgnacja, uprawa, ciekawostki

Bergenia cordifolia, czyli polska bergenia sercowata lub bergenia sercolistna to przykład długowiecznej byliny, która, chociaż egzotyczna, świetnie sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Przepięknie wygląda w ogrodzie, zwłaszcza na skalniaku, ale wspaniałym towarzystwem dla niej są także liściaste krzewy. Ozdobna, mało wymagająca i bardzo wyrozumiała, bergenia sercowata to roślina, która z pewnością zauroczy cię swoim wdziękiem.

Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Bergenia sercowata w okresie kwitnienia

Bergenia sercowata, czyli Bergenia cordifolia – kilka słów o gatunku

Bergenia cordifolia w ogrodach to gatunek z rodziny skalnicowatych. Jest to roślina górska, naturalnie porasta wzniesienia Azji Środkowej. Przepiękna i bardzo wytrzymała, bergenia świetnie przyjęła się w naszych warunkach klimatycznych i zyskała popularność w całej Europie. Można ją spotkać w ogrodzie skalnym, nadaje się także na rabaty.

Jak wygląda bergenia sercowata?

Na pierwszy rzut oka bergenia sercowata może się wydawać niepozorna – niewysoka, osiąga zaledwie 25-30 cm wysokości. Na dodatek wytwarza tylko jeden pęd kwiatostanowy. Jednak w okresie kwitnienia, który przypada na wiosnę, jest po prostu zachwycająca. Na pędzie pojawiają się liczne, fioletowo-różowe kwiaty, które są po prostu zachwycające. Co więcej, sam pęd wytwarza wiele drobnych rozłóg, więc cały kwiatostan tworzy wiechę drobnych, dzwonkowatych kwiatów, osadzonych na czerwonawej łodyżce. To bardzo ciekawy kolorystyczny element kompozycji na rabaty. Jeśli planujesz aranżację ogrodu, sprawdź cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych.

Skąd nazwa bergenia sercowata?

Swoją nazwę zarówno po polsku – bergenia sercolistna, jak i po łacinie - Bergenia cordifolia roślina zawdzięcza kształtowi swoich liści. Są duże, mają wyraźnie sercowaty kształt i ciemnozielony kolor. Wyrastają na długich i wyraźnych ogonkach. Same w sobie także są dość dekoracyjne, więc te byliny są atrakcyjne nie tylko w czasie kwitnienia. Do kwietnia, kiedy to zaczyna kwitnąć, pozostaje w zasadzie w uśpieniu, ale w tym czasie dekoracją w ogrodzie są rośliny cebulowe jednoroczne. Ich miejsce zajmuje kwitnąca bergenia sercolistna. Popularna jest nie tylko sercowata bergenia, ale także bergenia grubolistna, jeśli chodzi o te byliny cebulowe.

Roślina dość szybko się rozprzestrzenia, ponieważ wytwarza nad poziomem ziemi kłącze. Zajmuje sporo miejsca w ogrodzie, szybko się rozprzestrzenia. Na dodatek jest niezwykle wytrzymała. Są to długowieczne byliny, które na jednym stanowisku mogą utrzymać się nawet dziesięć lat. Bergenia cordifolia to naprawdę wyjątkowy gatunek, którego odmiany warto zaprosić do swojego ogrodu.

Bergenia cordifolia – wyjątkowo atrakcyjne odmiany

Chociaż bergenia sercolistna to bardzo powszechny gatunek, jej odmiany nie są zbyt liczne. Najczęściej wybiera się odmiany mieszańcowe, które wyróżniają się dłuższym okresem kwitnienia i wytwarzają znacznie większe, a przez to bardziej atrakcyjne kwiaty. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Bergenia cordifolia ‘Purpurea’, która wytwarza intensywnie czerwone kwiaty. Świetnie sprawdza się na rabaty, ponieważ jest bardzo wyrazista. Jeśli w tle posadzisz liściaste krzewy lub trawy ozdobne, będzie się wspaniale wyróżniała, także w cieniu pod drzewami.

Kolejną odmianą, która zasługuje na uwagę jest bergenia sercolistna ‘Silverlight’. Wyróżnia się większymi i ciemniejszymi liśćmi, które jednocześnie są wspaniałym kontrastem dla białych kwiatów, które w czasie przekwitania zmieniają się w różowawe. Jeśli lubisz rośliny ozdobne z liści, albo chcesz, by od przekwitania do kwietnia roślina była maksymalnie atrakcyjna, koniecznie zainteresuj się odmianami o ozdobnych liściach. Bergenia ’Lunar Glow’ to naprawdę niezwykła odmiana, która ma właśnie jasnożółte lub kremowe zabarwienie liści. Zimą te przebarwiają się na czerwono, więc bergenia sercowata tej odmiany jest także ciekawym aspektem kolorystycznym w ogrodzie zimowym.

Jeżeli chcesz, by bergenia sercowata była bardziej wyrazista w ogrodzie, koniecznie kup jedną z bardziej wysokich odmian, niż przeciętne. Przykładem takiej odmiany może być bergenia ‘Robusta’, która ma silniejszy wzrost, wytwarza dużo większe kwiaty, które są osadzone na samym szczycie niezwykle długich pędów. Kwiaty mają delikatniejszy, bardziej liliowy kolor, utrzymują się od kwietnia do końca maja. Być może interesuje cię także uprawa begonii? Więcej na ten temat dowiesz się z lektury tego artykułu.

Bergenia sercowata – stanowisko dla tej byliny

Bergenie to byliny, więc musisz zwrócić uwagę na to, by wybrać dla nich naprawdę najlepsze stanowisko, ponieważ zostaną na nim przez dłuższy czas. Bergenia sercowata nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych, a jednak trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki, by miała piękne kwiaty.

Podłoże pod uprawę bergenii sercowatej

Optymalnym miejscem dla tej byliny jest pobliże zbiorników wodnych, ponieważ bergenia bardzo lubi dobrze wilgotne podłoże. Jednocześnie jednak bergenia sercowata jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki, więc można sadzić ją naprawdę wszędzie – dobrze czuje się zarówno na przesychających, jak i dłużej utrzymujących wodę stanowiskach. Jeśli jednak zależy ci na dużych kwiatach i atrakcyjnych liściach, powinieneś zadbać o to, by podłoże było maksymalnie żyzne. Bergenia lubi zasobne podłoże, a dzięki niemu staje się bardziej bujna i szybciej się rozwija, jednak może rosnąć nawet na skałach i tam także będzie roztaczała urok swoimi kwiatami.

Bergenia - jedna z najpiękniejszych bylin - pielęgnacja, uprawa, ciekawostki 2

Bergenia i jej wymogi w uprawie

Bergenia sercolistna może być uprawiana zarówno w słońcu, jak i cieniu, zacienienie nie ma dla niej większego znaczenia.  Dlatego można sadzić ją w podłożu większych roślin – liściaste krzewy czy trawy ozdobne tworzące ogromne kępy są dla niej dobrym towarzystwem. Warto wiedzieć, że w pełnym słońcu bergenia lepiej kwitnie, jednak w delikatnym zacienieniu intensywniej się krzewi i tworzy większą kępkę.  Poznaj także najlepsze kwiaty ogrodowe, wybrane specjalnie dla ciebie.

Sadzenie bergenii

Sadzenie bergenii przeprowadza się w połowie jesieni lub wczesną wiosną, najlepiej do kwietnia. Chociaż roślina jest niewielka, odległości między pojedynczymi powinny wynosić aż 30-45 cm, ponieważ ma tendencję do rozprzestrzeniania się. Warto więc wyznaczyć jej takie miejsce, w którym będzie mogła się swobodnie rozwijać.

Najlepsze mieszanki kwiatów ogrodowych - sprawdź je!

Pielęgnacji i rozmnażanie bergenii - co warto wiedzieć?

Bergenia sercolistna to roślina idealnie nadająca się dla początkujących ogrodników amatorów, przede wszystkim dlatego, że jej uprawa jest bardzo prosta. Nie ma żadnych większych wymagań, a jej pielęgnacja na poziomie minimalnym wymaga wyłącznie obrywania starych pędów i zdrewniałych łodyg.

Pielęgnacja bergenii

Chociaż roślina lubi zasobne podłoże, można nawieźć ją jednorazowo, jeszcze przed posadzeniem. Wtedy warto wzmocnić glebę dodatkiem kompostu lub innego wieloskładnikowego nawozu, który jest przeznaczony do nawożenia ogrodowych roślin kwitnących. Poza tym nie trzeba jej specjalnie nawozić w trakcie sezonu.

Jednak bergenia od czasu do czasu wymaga podlewania, zwłaszcza, jeśli nie jest posadzona w pobliżu oczka wodnego. Bergenia sercowata potrzebuje przede wszystkim wilgotnego podłoża, więc od czasu do czasu trzeba ją nawadniać, zwłaszcza jeśli jest posadzona w pełnym słońcu – wtedy gleba szybciej przesycha. Zwłaszcza w czasie upalnego lata podlewanie to konieczność. Nie musisz jednak robić tego zbyt często, wystarczy, że w czasie standardowego podlewania wieczornego zwrócisz uwagę także na bergenię.

Bergenia sercowata – rozmnażanie

Bergenia to roślina, którą można rozmnożyć bez większego wysiłku. Jest to bardzo proste działanie, które można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to rozmnażanie za pomocą podziału kęp, ponadto bergenię rozmnaża się także z nasion.

Rozmnażanie przez podział jest możliwe w dwóch terminach: wiosną i jesienią. W tym celu dzieli się duże, bardzo rozrośnięte kępy na kilka mniejszych. Bergenia samoczynnie się bardzo rozprzestrzenia, więc już po kilku sezonach będziesz musiał wykopać kępy i dokonać podziału, ponieważ istnieje ryzyko, że roślina zdominuje całą rabatę.

Drugim sposobem jest rozmnażanie rośliny z nasion, co jednak jest dużo trudniejsze. Nasiona kiełkują w temperaturze 15 stopni Celsjusza, jednak jest to proces długotrwały i nierówny. Wysiewa się je na powierzchnię podłoża, ponieważ bez słońca nie powinny wykiełkować. Uzyskane młode rośliny wysadza się do ogrodu dopiero wiosną, kiedy ostatecznie minie widmo powrotu przymrozków, ponieważ mogą być nieco bardziej wrażliwe na zimno niż dorosłe okazy.

Zastosowanie bergenii sercowatej w ogrodzie

Bergenia sercowata ma bardzo wiele różnego rodzaju zastosowań. Choć nie jest to roślina okrywowa, można ją tak traktować, także dlatego, że bardzo szybko się rozprzestrzenia. Może rosnąć nawet w cieniu, dlatego sadzi się ją także w miejscach, gdzie nie chce rosnąć trawa, stworzy gęstą darń, która dodatkowo będzie ozdobiona pięknymi, różowymi kwiatami. Co więcej, świetnie sprawdza się także jako pojedyncza ozdoba na rabatach lub ozdabia oczko wodne. W takich miejscach dobrym towarzystwem dla niej będą rośliny cebulowe jednoroczne, a także niewielkie liściaste krzewy.

Ze względu na niskie wymagania uprawne, bergenię sadzi się także na skalniach, może rosnąć na skałach i kamieniach. Dobrze prezentuje się także w pobliżu oczek wodnych, to wyjątkowa ozdoba zbiorników i zacienionych miejsc. Jest bardzo bujna, więc świetnie sprawdzi się w zestawieniach naturalistycznych i imitujących leśne. Dobrze będzie wyglądała w połączeniu z paprociami czy bodziszkami, a także innymi roślinami zielnymi. Bergenie to rośliny o małych wymaganiach, dlatego można je sadzić wszędzie tam, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć.

Co ciekawe, bergenia to nie tylko roślina ozdobna, ale także lecznicza. Jej liście mają szereg właściwości leczniczych, warto więc z tego skorzystać. Herbata z nich ma działanie oczyszczające, świetnie sprawdza się w przypadku wrzodów żołądka lub dwunastnicy, ma także działanie przeciwzapalne, błyskawicznie eliminuje bakterie układu trawienia. Świetnie goi układ pokarmowy. Co więcej, ma działanie także moczopędne i przeciwkrwotoczne.

Bergenia to roślina, która z bardzo wielu powodów powinna znaleźć się w każdym ogrodzie. Wymaga naprawdę mało uwagi, więc powinien skusić się na nią każdy. Sadzi się ją nie tylko ze względu na niewielkie potrzeby, ale także ze względu na piękny pokrój. Zobacz także nasz artykuł: Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Ocena: 4,3/5 (głosów 6)
, aktualizacja 1 listopada 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Dimorfoteka ogrodowa - piękny kwiat - wysiew, uprawa, pielęgnacja, porady
Dimorfoteka ogrodowa - piękny kwiat - wysiew, uprawa, pielęgnacja, porady
Kwiat kosmos (onętek) - charakterystyka, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady
Kwiat kosmos (onętek) - charakterystyka, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady
Gloksynia doniczkowa (syningia okazała) - uprawa, pielęgnacja, porady
Gloksynia doniczkowa (syningia okazała) - uprawa, pielęgnacja, porady
Żagwin (obrecja) - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady
Żagwin (obrecja) - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady
Rozwar wielkokwiatowy - wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Rozwar wielkokwiatowy - wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Pysznogłówka - opis, odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady praktyczne
Pysznogłówka - opis, odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady praktyczne
Runianka japońska - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, choroby
Runianka japońska - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, choroby
Parzydło leśne - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady
Parzydło leśne - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady
Tawułka Arendsa - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, cięcie
Tawułka Arendsa - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, cięcie
Najlepsze byliny do cienia - co warto posadzić w zacienionym miejscu
Najlepsze byliny do cienia - co warto posadzić w zacienionym miejscu
Kalatea (Calathea) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, podlewanie
Kalatea (Calathea) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, podlewanie
Zawciąg nadmorski (zawciąg pospolity) - wymagania, odmiany, uprawa, pielęgnacja
Zawciąg nadmorski (zawciąg pospolity) - wymagania, odmiany, uprawa, pielęgnacja
Goryczka w ogrodzie - gatunki, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Goryczka w ogrodzie - gatunki, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Najpopularniejsze byliny ogrodowe - przegląd ciekawych roślin wieloletnich
Najpopularniejsze byliny ogrodowe - przegląd ciekawych roślin wieloletnich
Trytoma - sadzenie, odmiany, uprawa, pielęgnacja, zimowanie, rozmnażanie
Trytoma - sadzenie, odmiany, uprawa, pielęgnacja, zimowanie, rozmnażanie
Liatra kłosowa - odmiany, sadzenie, uprawa, cena, porady
Liatra kłosowa - odmiany, sadzenie, uprawa, cena, porady
Byliny na skalniak ogrodowy – co najlepiej wybrać?
Byliny na skalniak ogrodowy – co najlepiej wybrać?
Byliny kwitnące wiosną i jesienią – co wybrać do ogrodu?
Byliny kwitnące wiosną i jesienią – co wybrać do ogrodu?
Byliny kwitnące latem – co wybrać do ogrodu?
Byliny kwitnące latem – co wybrać do ogrodu?
Krzewy i byliny cieniolubne – co warto wybrać do ogrodu?
Krzewy i byliny cieniolubne – co warto wybrać do ogrodu?
Byliny wieloletnie – najpopularniejsze odmiany długo kwitnące do ogrodu
Byliny wieloletnie – najpopularniejsze odmiany długo kwitnące do ogrodu
Trytoma groniasta - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cena
Trytoma groniasta - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cena
Ułudka wiosenna - sadzenie, pielęgnacja, uprawa, wymagania
Ułudka wiosenna - sadzenie, pielęgnacja, uprawa, wymagania
Chryzantemy w ogrodzie - odmiany, sadzonki, uprawa, pielęgnacja, podlewanie
Chryzantemy w ogrodzie - odmiany, sadzonki, uprawa, pielęgnacja, podlewanie
Rozplenica japońska - cena, odmiany, pielęgnacja, uprawa
Rozplenica japońska - cena, odmiany, pielęgnacja, uprawa
Sasanka w ogrodzie – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Sasanka w ogrodzie – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Guzmania - pielęgnacja, porady, ciekawostki dla każdego ogrodnika
Guzmania - pielęgnacja, porady, ciekawostki dla każdego ogrodnika
Najpiękniejsze rośliny wiosenne w Twoim ogrodzie – przegląd
Najpiękniejsze rośliny wiosenne w Twoim ogrodzie – przegląd
Wrzosy w domu - uprawa, pielęgnacja, hodowla i podlewanie wrzosów w doniczkach
Wrzosy w domu - uprawa, pielęgnacja, hodowla i podlewanie wrzosów w doniczkach
Smagliczka skalna i nadmorska - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, ciekawostki ogrodnicze
Smagliczka skalna i nadmorska - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, ciekawostki ogrodnicze
Rudbekia - co warto wiedzieć, jak sadzić i uprawiać
Rudbekia - co warto wiedzieć, jak sadzić i uprawiać
Najpopularniejsze róże rabatowe w polskich ogrodach
Najpopularniejsze róże rabatowe w polskich ogrodach
Hortensja ogrodowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, ceny sadzonek
Hortensja ogrodowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, ceny sadzonek
Begonia stale kwitnąca - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, odmiany
Begonia stale kwitnąca - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, odmiany
Róże pnące w ogrodzie - pielęgnacja, uprawa i inne porady
Róże pnące w ogrodzie - pielęgnacja, uprawa i inne porady
Begonia bulwiasta - uprawa, pielęgnacja, sadzenie i inne porady
Begonia bulwiasta - uprawa, pielęgnacja, sadzenie i inne porady
Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych 2017
Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych 2017
Róże ogrodowe - odmiany, sadzenie, pielęgnacja i cięcie róż w ogrodzie
Róże ogrodowe - odmiany, sadzenie, pielęgnacja i cięcie róż w ogrodzie

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij