Odmiany hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa – charakterystyka gatunku

Hortensja bukietowa znana również jaki Hydrangea paniculata to gatunek należący do rodziny hortensjowatych. Jej pochodzenie to Japonia oraz Chiny, natomiast naturalny obszar występowania ogranicza się do cieplejszych krajów Azji. Co ciekawe, na świecie istnieje ok. 70 gatunków tej rośliny! Hortensja bukietowa na zimę zrzuca swoje liście – są one jajowate i barwy ciemnozielonej, będące ostro zakończone i „piłkowane”. Jesienią przez krótki okres liście stają się żółte. Hortensja bukietowa jest gatunkiem, który kwitnie jako… ostatni w roku.

Hortensja bukietowa bez problemu zimuje na terenie całego kraju i nie wymaga okrywania – bez względu na to, czy są to odmiany niskie czy wysokie. Stanowisko dla roślin powinno być możliwie słoneczne oraz ciepłe. Gleba musi być z kolei żyzna i przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym – musisz także regularnie ją nawadniać. Jeżeli chodzi o nawóz do hortensji, najlepiej używać preparatów zawierających wapń oraz nawozy organiczne. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji bukietowej.

Poszczególne odmiany hortensji bukietowej

Odmian hortensji wśród gatunków hortensji bukietowej można wyróżnić naprawdę wiele. Przyjrzyjmy się bliżej tym z odmian hortensji, które najchętniej sadzone są w ogrodach.

Polecane do uprawy odmiany hortensji bukietowej

Gatunki

Charakterystyka

Hortensja Grandiflora

Białe kwiatostany są w kształcie stożka, natomiast składają się głównie z kwiatów płonnych (osiągając do 30 cm długości). Kwitnie od sierpnia aż do późnej jesieni. Z czasem bujne kwiaty zmieniają barwę na lekko różową. Mocno rozgałęziona hortensja bukietowa biała dorasta do 200 cm, będąc jedną z najbardziej okazałych odmian hortensji bukietowej.

Hortensja Dębolistna

W Polsce jeszcze mało popularna. Posiada bardzo duże liście o długości około 20 cm z charakterystycznymi, głębokimi wcięciami na bokach. Gatunek jest jedynym o liściach dekoracyjnych, które przebarwiają się jesienią. Te hortensje bukietowe to wybór wart rozważenia.

Hortensja Limelight

Posiada kremowo-białe, stożkowe kwiaty. Krzew może osiągnąć 200 cm wysokości i 140 cm szerokości.

Hortensja Diamant Rouge

Jej kwiaty rozwijają się stosunkowo wcześnie (w maju). Początkowo są kremowo-białe, jednak później przybierają barwę głębokiej… czerwieni. Bez wątpienia, gatunki te przyciągną wzrok w każdym ogrodzie!

Hortensja Vanilla Fraise

To różowa hortensja bukietowa, której kolor w październiku przemienia się w głęboką purpurę. Krzew rośnie do ok. 200 cm wysokości. Ma wyprostowany pokrój, będący jednocześnie umiarkowanie rozgałęziony. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji Vanilla Fraise.

Hortensja Polar Bear

Hortensja krzewiasta o białych kwiatostanach, lekko różowiejących w trakcie kwitnienia. Dorasta do wysokości 150 cm. Odmiana polecana na stanowisko uprawy umiarkowanie żyzne, wilgotne i przepuszczalne.

Hortensja Silver Dollat

Krzew dorasta do 200 cm, a kwiaty rozwijają się dosyć późno (w sierpniu.) Odmiany hortensji bukietowej potrafią stworzyć w ogrodzie atrakcyjny akcent nawet… zimą. Kwiaty tej hortensji na początku są zielonkawe, później robi się z nich hortensja bukietowa biała – by ostatecznie zabarwić się na lekki róż.

Hortensja Phantom

Kwiatostan o długości do 30 cm płynnie zmienia barwę od białej do różowoczerwonej. Odmiany niskie o prostym pokroju wyglądają równie dobrze zarówno jako pojedyncze rośliny, jak i element grupy.

Hortensja Anabelle

Dorasta do 150 cm wysokości, a jej kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia. Jest to roślina o wspaniałych, kremowobiałych kwiatach – jednak na rynku dostępna jest również różowa hortensja bukietowa z tego rodzaju.

Hortensja Kyushu

Hortensja bukietowa biała, której miły aromat wabi do ogrodu… motyle. Osiąga wysokość do 250 cm i szerokość do 300 cm, wyraźnie górując nad innymi gatunkami hortensji bukietowych. Ludzie często mówią, że są to ich najpiękniejsze hortensje w ogrodzie.

Co warto wiedzieć o hortensjach bukietowych?

Sadzenie i uprawa hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa najbardziej lubi stanowiska słoneczne, które są możliwie osłonięte od wiatru. Rośnie nieźle również w półcieniu, a nawet potrafi przyzwyczaić się do całkiem zacienionego kawałka gleby – jednak bez większego entuzjazmu. Idealną porą do sadzenia hortensji bukietowej jest początek maja – wówczas przymrozki nie zagrażają kwiatom (robi się to zazwyczaj z rozsady). Ważne, aby na swoim stałym stanowisku hortensja bukietowa mogła głęboko zapuścić korzenie. Jeśli sadzisz wiele kwiatów obok siebie, zachowuj między nimi odstęp przynajmniej jednego metra! A może zainteresuje cię także ten artykuł o hortensji dębolistnej?

Hortensja bukietowa w doniczkach i odmiany hortensji bukietowej, czyli najpiękniejsze hortensje do uprawy
Najpiękniejsze odmiany hortensji bukietowej – przegląd i porady praktyczne

Zanim wykopiesz dołek do posadzenia hortensji, roślinę z doniczką wstaw na ok. 10 minut do… wody. Następnie delikatnie wyjmij hortensję z doniczki i umieść ją w przygotowanym dołku. Ziemię dookoła sadzonki musisz jeszcze dobrze ucisnąć i obficie podlać (zwłaszcza, kiedy kwitnie). Uzupełniając warstwę podłoża kompostem, zapewnisz dobry wzrost rośliny i zabezpieczysz ją przed ewentualnym przesychaniem. Do podlewania idealna jest woda deszczowa – lepiej nie stosować tej ze studni, ponieważ hortensje wykazują dużą wrażliwość na wapń.

Hortensja bukietowa - o czym jeszcze pamiętać?

Nie martw się o przetrwanie krzewu zimą – niemal wszystkie odmiany hortensji bukietowej są dostatecznie mrozoodporne. Zawsze możesz ewentualnie zabezpieczyć je przed mrozem kopczykiem z kory, torfu lub liści – takie rozwiązanie na pewno ochroni system korzeniowy przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi niską temperaturą.

Ważnym zabiegiem w uprawie hortensji bukietowych jest również ich przycinanie. Krzew tworzy pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, więc musisz systematycznie ciąć je każdego roku. U młodych roślin należy skracać wiosną wszystkie pędy o połowę, natomiast u starszych odmian mocne pędy obcinać możesz nawet o 2/3 długości. Dzięki takiemu zabiegowi hortensja bukietowa dłużej zachowa swój ładny pokrój i wyda dużo więcej pięknych kwiatów w ogrodzie! Warto wybrać hortensje bukietowe do swojego ogrodu. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji drzewiastej.

ikona podziel się Przekaż dalej