Drzewa i krzewy iglaste – wybór i kupno

Sadzonki drzew iglastych – czym się kierować?

Drzewa iglaste bez wątpienia wspaniale prezentują się w każdym ogrodzie. Jednak ich gatunków są setki i trudno się zorientować, które najlepiej się sprawdzą. Wybierając iglaki do swojego ogrodu należy dowiedzieć się trochę więcej o każdym z nich i dopiero wtedy zdecydować. Wygląd to nie wszystko – nie każda iglasta roślina, która ci się spodoba, będzie odpowiednia do ogrodu.

Przede wszystkim zwróć uwagę na jej wielkość. Większość iglaków nie rozwija się zbyt szybko, ale już po krótkim czasie zamiast niewielkiego krzewu możesz mieć potężne drzewa iglaste, które będą zacieniać inne rośliny. Kolejnym ważnym aspektem jest czas, jaki możesz przeznaczyć na pielęgnację drzewek. Niektóre gatunki mogą potrzebować bardzo specyficznej pielęgnacji, przycinanie iglaków zajmuje niestety dużo czasu i umiejętności. Jeśli brakuje ci jednego i drugiego, zdecyduj się na któryś z mniej wymagających gatunków. Warto zaopatrzyć się w odmiany bardziej genetycznie odporne na choroby. Sprawdź także inne nasze inspiracje na iglaki w ogrodzie.

Decydując się na zakup któregoś z egzotycznych gatunków drzew iglastych, zwróć uwagę na to, czy jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki. Niektóre sadzonki drzew iglastych należy posadzić maksymalnie blisko domu, by chronić ich wiotkie gałęzie przed zimowymi wiatrami. Inne muszą być uprawiane w ogromnych pojemnikach, które jesienią trzeba przetransportować do pomieszczenia na okres spoczynku w określonej temperaturze. W domu nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić roślinom wymagane warunki.

Sadzonki drzew iglastych – kupno

Jeśli już zdecydowałeś się na konkretny gatunek, czas wybrać sadzonki drzew iglastych. O ile to możliwe, kup je na miejscu, w szkółce, nie przez Internet czy formularz zamówienia. Dzięki temu będziesz miał okazję ocenić, czy sadzonki drzew iglastych są w dobrej kondycji, dobrze nawodnione i odpowiednio wysokie. Takie mają największą szansę przyjąć się na nowym miejscu.

Wybieraj także sadzonki sprzedawane w balocie lub pojemniku. Takie sadzonki drzew iglastych nie zahamowują rozwoju, nie wysychają i są bardziej podatne na zmianę miejsca. Dobrze się przyjmują i można je w zasadzie sadzić przez cały sezon wegetacyjny. W przeciwieństwie do sadzonek z nagim korzeniem, które można sadzić tylko w określonych miesiącach, najczęściej wczesną wiosną lub jesienią. Sadzonki drzew iglastych z nagim korzeniem są najczęściej nadmiernie wysuszone. Ich system korzeniowy jest bardziej narażony na uszkodzenia w transporcie i podczas sadzenia. Przez to gorzej się przyjmują i są bardziej podatne na choroby.

Drzewa i krzewy iglaste na żywopłot

Żywotnik zachodni – ogrom odmian na żywopłot

Nie ulega wątpliwości, że żywotnik zachodni, czyli po prostu popularna i bardzo powszechna tuja najczęściej pojawia się w naszych ogrodach. Te drzewa i krzewy iglaste cieszą się dużym powodzeniem przede wszystkim ze względu na łatwość w uprawie. Nie bez znaczenia jest oczywiście fakt, ze mają bardzo ładny pokrój i ciekawe kolory.

Odmian żywotnika zachodniego jest mnóstwo. Możesz przebierać w ich barwach – od prawie białej, poprzez intensywnie zielone i seledynowe, aż do ciemnego, głębokiej zieleni. Możesz także wybrać odpowiedni pokrój, chociaż oczywiście na żywopłot nadają się te iglaki, które mają wzniesioną koronę i dość zwartą strukturę. Na żywopłot najlepiej sprawdzają się dwie odmiany ‘Brabant’ i ‘Szmaragd’.

Żywotnik zachodni rozwija się bardzo szybko. Te gatunki drzew iglastych mają około 40-50 cm rocznych przyrostów. Dlatego przycinanie iglaków należy przeprowadzać nawet 3 razy w sezonie. Są także odporne na choroby.

Cis pospolity i cyprysik Lawsona

Dużym powodzeniem cieszy się także cis pospolity. Świetnie nadaje się na żywopłoty, a jednocześnie jest bardzo atrakcyjny przez wzgląd na ciekawe igły. Są rozłożone równomiernie i mają żywy, zielony kolor. Cis pospolity wytwarza także bardzo ładne, czerwone owoce, które dodają mu uroku. Jednak uwaga – są one silnie trujące dla ludzi. Zawarte w nich toksyny nie przeszkadzają ptakom, więc w ogrodzie, w którym rośnie cis będzie ich bardzo dużo. Więcej na temat cisu znajdziesz w tym artykule.

Uprawa cisu wymaga sporo cierpliwości, ponieważ roślina rozwija się wolno. Zanim utworzy się z niej gęsty parawan musi minąć kilka lat. Dlatego wiele osób sięga po inne rodzaje drzew iglastych. Jednym z nich jest cyprysik Lawsona, roślina o charakterystycznym, stożkowatym pokroju i wrzecionowato zakończonej koronie. Oba gatunki drzew iglastych są bardzo popularne, jednakże liczba ich odmian sprawia, że każdy ogród może wyglądać inaczej. Zarówno cis, jak i cyprysik to rodzaje drzew iglastych o potężnych rozmiarach. W naszych warunkach klimatycznych osiągają jednak znacznie mniejsze wymiary.

Świerki w ogrodzie iglastym
Popularne rodzaje drzew iglastych do ogrodu - które sadzinki wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje drzew iglastych

Drzewa iglaste do ogrodu – świerki

Najbardziej znany z iglastych lasów świerk pospolity idealnie sprawdza się do uprawy w ogrodzie. Wiele osób decyduje się na jego zasadzenie, ponieważ jest elegancki i nie wymaga szczególnej pielęgnacji ani nakładów czasu. Warto jednak kupić sadzonki drzew iglastych w szkółce lub sklepie ogrodniczym, ponieważ świerk pospolity przyniesiony z lasu nie zawsze przyjmuje się w nowym miejscu.

Na rynku dostępne są także inne drzewa iglaste z rodzaju świerk. Najpopularniejsze gatunki drzew iglastych z tego rodzaju to świerk srebrny i świerk serbski. Świerk srebrny nazywany jest także świerkiem kłującym, ze względu na swoje krótkie, ostre igły. Jak łatwo się domyślić, drzewko ma wyjątkowy, sino-niebieski kolor. Fantastycznie wygląda w ogrodzie – to ciekawy aspekt kolorystyczny każdej kompozycji. Wspaniale prezentuje się także zimą, kiedy srebrne igły przykryte są warstwą śniegu.

Świerk serbski natomiast uprawia się przez wzgląd na jego wyjątkowy pokrój. Jest strzelisty i bardzo wysoki, a jego korona ma idealnie stożkowaty kształt. Dzięki temu drzewo wygląda bardzo atrakcyjnie. Jest jednak dość duże – te rodzaje drzew iglastych potrzebują sporo miejsca. Można zaprosić je do ogrodu o większych wymiarach. Nie rosną szybko, ale już po kilku latach będą rzucać cień na inne rośliny i rabaty. Więcej na temat świerków znajdziesz w tym artykule.

Popularne drzewa iglaste – jodły

Jodły także bardzo często pojawiają się w naszych ogrodach. Są to drzewa wykorzystywane na choinki, które w warunkach domowych wypuszczają korzenie i nadają się do wsadzenia do gruntu. Można je spotkać w wielu ogrodach jako solitery, ponieważ nie należą do najwyższych i ładnie się prezentują. Najbardziej powszechna jest jodła kaukaska, która jest w pełni mrozoodporna. Początkowo ma stożkową regularną koronę, z biegiem czasu staje się jednak coraz bardziej kolumnowa. Jodła kaukaska osiąga około 20 metrów wysokości i to bardzo rzadko. Znacznie częściej jodła kaukaska to o wiele niższe drzewko.

Nie tylko jodła kaukaska jest ciekawą opcją. Kolejne drzewa iglaste tego rodzaju to jodła koreańska i jodła kalifornijska. Jodła kalifornijska w Europie osiąga około 6 metrów wysokości, jest więc jeszcze mniejsza. Nadaje się do ogrodu o niewielkiej powierzchni, nie stanowi konkurencji dla innych roślin. Jest zasadniczo odporna na choroby i mróz, chociaż w bardzo ciężkie zimy może trochę przemarzać. Te iglaki mają ciekawy, stożkowaty pokrój i charakterystyczny, bardzo ciemny, głęboki, zielony kolor.

Najbardziej wymagająca jest jodła koreańska. Jej krótkie igły mają ciekawy, białawy spód, który dodaje im uroku. Jest to roślina mrozoodporna, jednak ma dość duże wymagania pod względem podłoża. Jodła koreańska ma mnóstwo uroku zwłaszcza w okresie wytwarzania szyszek. Mają około 7 cm i nietypowy, bardzo rzadko spotykany fioletowy kolor. Warto zaprosić ją do ogrodu jako soliter, w większej grupie rośliny nie prezentują się szczególnie ciekawie.

Inne gatunki drzew iglastych

Drzewa i krzewy iglaste do ogrodu - jałowce

Bardzo popularne w naszej strefie klimatycznej iglaki to jałowce. Najbardziej znani przedstawiciele tego rodzaju to jałowiec chiński i jałowiec płożący. Obie rośliny wspaniale prezentują się w każdym ogrodzie, można wykorzystywać je w ogrodach skalnych. To krzewy iglaste o niewielkim pokroju – są niewysokie, zwłaszcza jałowiec płożący, który rozkłada się tuż przy ziemi.

Jałowiec chiński jest nieco większy, ale nigdy nie osiągnie rozmiaru drzewa. To krzewy iglaste, które mają kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Idealnie nadają się do zasadzenia w małych ogrodach, wzdłuż ścieżek lub na trawniku.

Mniej powszechne drzewa iglaste

Jednym z mniej znanych, ale bardzo atrakcyjnych gatunków, jest modrzew europejski. To wyjątkowe drzewko ma bardzo ciekawe ulistnienie – jego krótkie, zielone igiełki ułożone są w wiązki. Dzięki nim modrzew europejski prezentuje się tak interesująco. Często spotyka się go w lasach tatrzańskich, w ogrodach można zobaczyć go rzadko, jednak naprawdę warto postarać się o jego sadzonki. Zwłaszcza odmiany o „płaczącym” pokroju są szczególnie atrakcyjne. Modrzew jednak jest dość wrażliwy na błędy uprawowe i zaniedbanie. Nie znosi suszy, źle reaguje także na zanieczyszczenie powietrza. To zdecydowanie roślina dla wytrwałych i doświadczonych ogrodników. Warta rozważenia jest także choina kanadyjska.

Mniej kapryśna jest długowieczna sosna czarna. To gatunek, który znosi i zimno, i upały, zasolenie podłoża i zanieczyszczenie powietrza. A na dodatek jest bardzo atrakcyjny. Sosna czarna swoją nazwę zawdzięcza ciemnej barwie igieł, które są bardzo charakterystyczne. Roślina ma stożkowy pokrój, jednak z biegiem czasu staje się bardziej nieregularna i lekko spłaszczona, co tylko dodaje jej uroku. Sosna czarna to potężne drzewo o szybkim tempie wzrostu. Nie do każdego ogrodu się nadaje – musi mieć naprawdę wiele przestrzeni. Często można ją spotkać w miejskich parkach i ozdobnych nasadzeniach przypałacowych. A może interesują cię także tuje w ogrodzie? Porady, jak je przycinać, znajdziesz w tym artykule.

Dowiedz się też, jak przygotować syrop z pędów sosny

.
ikona podziel się Przekaż dalej