Drzewa liściaste do małego ogrodu

Rodzaje drzew liściastych o niewielkich rozmiarach

Jednym z najczęściej spotykanych drzew w ogrodach, w których nie ma za dużo przestrzeni, jest sumak octowiec. Roślina wyróżnia się parasolowatym, prawie regularnym pokrojem korony, co znacznie dodaje jej uroku. Sumak octowiec jest piękny przez cały rok, wiosną zwraca uwagę pokrojem długich, ciekawych liści, latem jest pokryty ciekawymi kwiatami, które mają formę wzniesionych, gęstych kolb w formie stożków. Sumaki to wyjątkowe drzewa liściaste, które wspaniale zdobią ogród jesienią. W jednym czasie ich liście stają się złote lub ognistoczerwone. Każdy atlas drzew liściastych uwzględnia ten gatunek jako jeden z najciekawszych do ogrodu.

Dużą popularnością cieszy się także katalpa, czyli surmia wigoniowa. Jest to jedna z tych roślin, które każdej przestrzeni nadają eleganckiego charakteru. Nieduża, osiągająca zaledwie kilka metrów, katalpa ma prawie regularny, kulisty kształt. Bardzo duże, lekko sercowate liście są bardzo gęste, tworzą naprawdę wyjątkowy parasol. Katalpy to drzewa ozdobne liściaste, które można sadzić nawet na niewielkiej przestrzeni. Nie mają szczególnie wysokich wymagań, wychodzą nawet pod ręką mniej doświadczonych ogrodników.

Nieco większy, ale również nadający się do małych ogrodów, jest klon jesionolistny. To drzew osiąga maksymalnie 10 m wysokości i szybko się rozwija, jest niestety nietrwałe. To wyjątkowa ozdoba na kilkanaście lat, ale nie jest to zła wiadomość – klon jesionolistny najładniej wygląda w pierwszych latach swojego życia, kiedy to piękne, naprzeciwległe liście są tłem dla gładkiej, brązowej kory pnia i konarów. Klony to takie rodzaje drzew liściastych, które są ozdobne pod koniec lata i jesienią za sprawą wyjątkowych owoców – latających „nosków” zawierających nasiona. Sprawdź także nasz artykuł: Które drzewa owocowe i ozdobne wybrać do ogrodu?

Atlas drzew liściastych: niskie odmiany

W małym ogrodzie możesz posadzić nie tylko niewielkie gatunki drzew liściastych. Postaraj się o sadzonki drzew liściastych karłowatych lub po prostu niewielkich odmian. Niezwykle popularna brzoza brodawkowata (łac. Betula pendula) jest dość wysokim drzewem, jednak jej odmiana ‘Youngi’ osiąga jedynie 6 metrów wysokości. To idealna ozdoba do niewielkich ogródków przydomowych.

Brzoza brodawkowata tej odmiany ma bardzo ciekawe i charakterystyczne, zwisające gałęzie, które nieco upodobniają ją do wierzby płaczącej. Ma białą korę, dość gładką i drobne, typowe dla tego gatunku liście o intensywnie zielonym kolorze.

Kolejne drzewa liściaste, które wytwarzają ciekawe, mniejsze odmiany to buk pospolity i klon zwyczajny. Na rynku dostępne są sadzonki buku pospolitego odmiany ‘Purple Fountain’. Jest to odmiana, której wysokość nie przekracza 8 metrów. Dlatego idealnie wpasowuje się w małe ogrody, jednocześnie często zostając ich najważniejszą ozdobą – buk pospolity o karłowatych wymiarach przebarwia się na złocisty, bardzo intensywny kolor. Jest jednak dość wymagający, należy zapewnić mu żyzne i zasobne podłoże.

Niski klon zwyczajny ‘Globosum’ nosi nazwę klon kulisty. To za sprawą jego wyjątkowej korony, która ma prawie regularny, czasami nieco spłaszczony kształt. Jest to bardzo wytrzymałe drzewo, które świetnie sprawdza się nie tylko w ogrodach, a także w parkach i wzdłuż ulic. Nie wymaga żadnej opieki, rośnie powoli, nie zacieniając innych roślin na rabatach. Dla osób, które nie mają czasu zajmować się ogródkiem klony to zdecydowanie najlepsze rodzaje drzew liściastych. Jeśli interesuje cię także uprawa judaszowca, porady na jej temat znajdziesz w tym artykule.

Drzewa ozdobne liściaste o większych rozmiarach

Szybko rosnące gatunki drzew liściastych

Duży ogród oznacza dużą przestrzeń. A to znów oznacza, że w momencie jego założenia może być w nim dość pusto. Dlatego właśnie właściciele dużych ogrodów przeglądają atlas drzew liściastych, by znaleźć te gatunki, które rozwijają się najszybciej. Do najpopularniejszych należy lipa drobnolistna, która może osiągnąć nawet 30 metrów wysokości. Błyskawicznie się rozwija i szybko będzie centralnym punktem każdego ogrodu, rzucając miły cień, w którym możesz przyjemnie wypoczywać. Lipy to drzewa ozdobne liściaste o średnich wymaganiach, potrzebują dużo słońca. Ich pokrój jest bardzo atrakcyjny, jednak największą wartość ozdobną mają w czasie kwitnienia, kiedy całe obsypują się drobniutkimi, maleńkimi i bardzo intensywnie pachnącymi kwiatami. Lipa drobnolistna to drzewo miododajne.

Kolejnym gatunkiem, który szybko się rozwija jest dąb błotny. Po kilkunastu latach może mieć nawet 20 metrów wysokości, więc bardzo szybko będzie zdobił twój ogród. To niezwykle atrakcyjne drzewo, bardzo potężne, które potrzebuje sporo przestrzeni. Dąb błotny wytwarza bardzo rozległy system korzeniowy, jest więc konkurencją dla innych roślin. Jest to bardzo atrakcyjna roślina zwłaszcza jesienią, kiedy liście przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor i pozostają na gałęziach aż do pierwszych przymrozków.

Dęby to ulubione drzewa liściaste, drugim gatunkiem, który często można spotkać w ogrodzie jest dąb czerwony. Te drzewa ozdobne liściaste osiągają aż 40 metrów wysokości, jednak w naszych warunkach mogą być nieco niższe. Dąb czerwony swoją nazwę zawdzięcza temu, że jego duże liście wspaniale przebarwiają się jesienią. Intensywne pomarańcze, głęboki kolor bordo i strażackie czerwienie – jesienią ogród zamieni się w bardzo kolorowe miejsce. Jeśli planujesz wycięcie starych drzew na działce, w tym artykule znajdziesz niezbędne informacje prawne.

Drzewa liściaste w ogrodach bardzo ładnie się prezentują. Do najbardziej popularnych należą brzoza brodawkowata i różnego rodzaju klony.
Popularne rodzaje drzew liściastych w Polsce - atlas drzew liściastych

Brzoza brodawkowata i inne tradycyjne drzewa do ogrodów

Niektóre gatunki drzew liściastych cieszą się niegasnącym powodzeniem od lat i można je spotkać w większości dużych ogrodów. Jednym z nich jest brzoza brodawkowata (łac. Betula pendula), która teraz jest dostępna w dziesiątkach odmian. Sadzonki drzew liściastych tego gatunku można zdobyć w każdym sklepie ogrodniczym, zarówno balotowane, jak i z nagim korzeniem. Brzoza brodawkowata jest uważana za drzewo emanujące pozytywną energią, jej posadzenie w ogrodzie od dawien dawna ma przynosić powodzenie i szczęście.

Kolejne rodzaje drzew liściastych, które często pojawiają się w ogrodzie to miłorząb dwuklapowy i ambrowiec balsamiczny. Te drzewa ozdobne liściaste wyróżniają się niezwykłą urodą, dlatego często są sadzone jako solitery, zresztą potrzebują dość dużo miejsca, ponieważ są potężne. Miłorząb dwuklapowy ma niecałe 30 metrów wysokości, jego korona jest prawie regularnie stożkowata. Najbardziej ozdobnym elementem gatunku są podwójnie klapowane liście, które mają, w zależności od odmiany, ciemnozieloną lub wyjątkową, głęboką, czerwoną barwę. A może zainteresują cię także krzewy ozdobne do ogrodu?

Ambrowiec balsamiczny to hit ostatnich lat. Jego urok polega na bardzo licznych, nieregularnie rozłożonych gałęziach, które całe oblepione są liśćmi o dłoniastym kształcie. Roślina jest bardzo gęsta, przepięknie prezentuje się przez cały rok. Ambrowiec balsamiczny nie ma zbyt wielu wymagań, dlatego często można spotkać go w nasadzeniach parkowych. Potrzebuje jednak słonecznego stanowiska, ponieważ może być podatny na zimno.

Żaden atlas drzew liściastych nie może oczywiście obejść się bez dębu szypułkowego. To bardzo potężne drzewo, które po jakimś czasie może osiągnąć nawet 40 m. Dąb szypułkowy to gatunek bardzo rozpowszechniony w Polsce. Do tej pory często spotykany w lasach, na łąkach i przy drogach, teraz zaczyna powoli wchodzić do dużych ogrodów. Dąb szypułkowy potrzebuje oczywiście bardzo dużo miejsca, więc należy starannie przemyśleć to, czy naprawdę zasadzić go w swoim ogrodzie.

Kwitnące gatunki drzew liściastych

Drzewka owocowe

Drzewka owocowe sadzi się w ogrodzie nie tylko ze względu na ich owoce, które każdy chętnie zjada. To bardzo ozdobne rodzaje drzew liściastych, które ładnie wyglądają szczególnie w czasie kwitnienia i owocowania. Niektóre gatunki są bardziej atrakcyjne, jak brzoskwinia, która osiąga niewielki pokrój i obsypuje się kwiatami w wyjątkowym, różowo-brzoskwiniowym kolorze, niepowtarzającym się w przypadku innych gatunków.

Ostatnio ogromną popularnością cieszą się ozdobne odmiany drzew liściastych. Drzewka owocowe występują w formie karłowatej lub kolumnowej. Osiągają niewiele ponad 1,5 metra wysokości, a kwitną i owocują jak standardowe odmiany. Drzewka owocowe o karłowatym pokroju można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w większych donicach. W każdym wydaniu będą bardzo ozdobne. Sadzonki drzew liściastych tego rodzaju są dostępne niemal w każdym sklepie ogrodniczym, najczęściej w pojemnikach. Dobrze się przyjmują na nowym miejscu i już w pierwszym sezonie zaczynają kwitnąć i owocować.

Rodzaje drzew liściastych o ozdobnych kwiatach

Poza drzewami owocowymi w twoim ogrodzie może kwitnąć znacznie więcej drzew. Wiele gatunków drzew liściastych jest ozdobne z kwiatów, niektóre nawet wytwarzają je znacznie wcześniej niż liście. Dobrym przykładem jest migdałek, który z reguły osiąga niewielkie rozmiary i potrzebuje naprawdę szczególnej opieki. Bardzo wczesną wiosną, mniej więcej wtedy, gdy kwitną magnolie, bezlistne gałęzie migdałka pokrywają się gęstymi kwiatami, ułożonymi jeden obok drugiego.

Jednym z najpiękniejszych drzew liściastych, które zachwycają swoimi kwiatami, jest judaszowiec. To kapryśne i bardzo wymagające drzewo, warte jednak każdej chwili uwagi i zachodu, którego potrzebuje. Wiosną, bardzo wcześnie pokrywa się kwiatami w kolorze lila lub różowym. Zarówno gałęzie, pędy, jak i cała kora pnia jest oblepiona przepięknymi kwiatami miejsce przy miejscu. Jest to naprawdę bajkowy, niezapomniany widok. Drzewko przekracza 10 metrów wysokości, ale nie ma zbyt rozłożystego pokroju, warto więc zasadzić go nawet w małym ogrodzie. Sadzonki drzew liściastych tego gatunku podbijają rynek i stają się coraz popularniejsze z roku na rok. Zaproszenie go do swojego ogrodu wprowadzenie do niego odrobiny bajkowej, magicznej atmosfery.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny