Gatunki hortensji do ogrodu

Wszystkie gatunki hortensji są chętnie sadzone w ogrodzie ze względu na przepiękne kwiatostany – bujne, duże, barwne. Kwitną przez całe lato i wtedy są najpiękniejszą ozdobą ogrodu. Na dodatek mogą wspaniale rosnąć także w cieniu i półcieniu.

W uprawie w naszych warunkach klimatycznych pojawiają się właściwie wyłącznie cztery gatunki hortensji: hortensja ogrodowa, bukietowa, krzewiasta i pnąca. Poza nimi o wiele rzadziej spotkać można jeszcze inne rodzaje hortensji, jak hortensja drzewiasta czy hortensja piłkowana, ale one mogą mieć większe wymagania siedliskowe i klimatyczne.

Wszystkie rodzaje hortensji mają ze sobą wspólne jedno – zachwycające kwiatostany. Można je jednak dowolnie ze sobą mieszać, ponieważ odmiany i gatunki hortensji są bardzo różne. Kilka różnych kwiatów może sprawić, że ogród zamieni się w bajkową krainę pełną barw. Hortensja czerwona, różowa, niebieska czy biała? Sprawdź, która lepiej będzie wyglądała w twoim ogrodzie! Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne odmiany. Są podzielone nie na gatunki hortensji, ale według kolorów, by łatwiej było Ci je znaleźć i dopasować do aranżacji swojego ogrodu.

Odmiany hortensji o białych kwiatach

 • Hortensja ‘Silver Lining’ to hortensja pnąca o bardzo ciekawych, białych kwiatach. Jej najważniejszą cechą są piękne liście – mają niezwykłe, srebrzyste obwódki na bokach, dzięki którym roślina prezentuje się naprawdę niezwykle. Jest to bardzo powoli rosnąca hortensja pnąca – docelowa długość pędów po kilku latach sięga 3 m.
 • Hortensja ‘Grandiflora’piękna odmiana o pysznych, olbrzymich białych kwiatach. To hortensja drzewiasta (hortensja krzewiasta), która może osiągnąć nawet 3 m wysokości. Szybko rozrasta się przez odrosty i wspaniale się prezentuje. Potrzebuje jednak sporo miejsca w ogrodzie, ale jeśli je masz, warto o niej pomyśleć. To jedna z odmian o maksymalnie dużych kwiatostanach, które są niezwykłą, bardzo cenną ozdobą. Nazwa hortensja ‘Grandiflora’ może dotyczyć także mniej znanej odmiany hortensji bukietowej.
 • Hortensja ‘Polar Bear’jak sama nazwa na to wskazuje, to odmiana o pięknych, białych kwiatach. Jest to hortensja bukietowa, wyróżniająca się mrozoodpornością i długością stożkowatych kwiatostanów – mogą mieć nawet 40 cm. Hortensja ‘Polar Bear’ swoją nazwę zawdzięcza temu, że jej kwiaty, jak misie polarne, dobrze znoszą chłód i utrzymują się na krzewie przez całą zimę.
 • Hortensja ‘Kyushu’to jedna z najstarszych odmian japońskich. Te rodzaje hortensji są bardzo odporne na mróz i świetnie się sprawdzają w ogrodzie. Ma ładne,  kwiaty, które nie kwitną równomiernie – to dodaje im co nieco uroku. To hortensja biała, czasami sprzedaje się ją w formie szczepionej na pniu.
 • Hortensja ‘Levana’odmiana o bardzo ciekawych kwiatach. Mają stożkowaty kształt, są białe i nie rozwijają się w jednym czasie. Nieco przypomina je hortensja ‘Kyushu’. Jest dość mrozoodporna i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Hortensja ‘Levana’ świetnie sprawdza się do uprawy w średniej wielkości ogrodach.
 • Hortensja ‘Annabelle’– to hortensja krzewiasta (drzewiasta) o bardzo ciekawych kwiatach. Jest biała i może osiągnąć nawet 2-2,5 m wysokości. Wyróżnia się pięknymi kwiatostanami, które mogą mieć bardzo duże rozmiary.

Hortensja czerwona – ciekawe odmiany

 • Hortensja ‘Diamant Rouge’to niska i bardzo atrakcyjna odmiana. Ta hortensja ogrodowa jest karłowa, dodatkowo wyróżnia ją także barwa kwiatów. Początkowo różowe, później stają się bardziej czerwone, wręcz purpurowe. To jedna z najciekawszych odmian do ogrodu.
 • Hortensja ‘Pink Diamond’to hortensja czerwona, która wyróżnia się jednak wybarwieniem kwiatostanów. Ich wierzch jest zazwyczaj białawy, a dół intensywnie kolorowy. Dlatego ładnie wygląda. Kwiaty mają stożkowaty kształt – to typowy kształt dla hortensji bukietowej. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji i jest dość odporna na chłód.
Czerwona hortensja w czasie kwitnienia, a także odmiany hortensji, gatunki hortensji
Ciekawe odmiany hortensji i gatunki hortensji, czyli jakie krzewy warto wybrać

Odmiany hortensji o różowych/niebieskich kwiatach

 • Hortensja ‘Vanille Fraise’– to wyjątkowa hortensja bukietowa. Ma nietypowy kwiatostan, który z pewnością przypadnie Ci do gustu. Duże kwiaty szybko stają się różowe, ale nie mają tendencji do przemieniania się w niebieskie w kwaśnym podłożu. Jest to odmiana odporna na mróz. Hortensja ‘Vanille Fraise’ nie ma szczególnych wymagań co do podłoża.
 • Hortensja ‘Candlelight’odmiana naprawdę wygląda jak płomień świecy, ponieważ jej niższa część jest intensywnie różowa, a górna – jasna, wręcz biała. To sprawia, że hortensja ‘Candlelight’ jest jedną z najpiękniejszych odmian. Niektóre rodzaje hortensji dwubarwnej z biegiem czasu stają się jednobarwne, ale ta odmiana bardzo długo nie zmienia koloru kwiatów.
 • Hortensja ‘Pink Wonder’ – to odmiana o intensywnie różowych kwiatach. Ta hortensja ogrodowa jest naprawdę wyjątkowa. W kwaśnym podłożu jest to hortensja niebieska. Ma pełne, bardzo duże i kuliste kwiatostany. Krzew ma nieco więcej niż 120 cm wysokości i świetnie sprawdza się jako soliter w mniejszym lub element większej kompozycji w większym ogrodzie.
 • Hortensja ‘Crug Coral’ – odmiana o ładnych, różowych kwiatach. To hortensja pnąca o dość rzadkich, ale bardzo interesujących kwiatostanach. Składają się one z kwiatów o nieco bardziej rurkowatym kształcie. Mają delikatnie różowy kolor, a ich największą ozdobą są przebarwiające się na czerwono liście o błyszczącej powierzchni, które oblepiają całe pędy. To najlepszy sposób na ozdobienie pergoli. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji bukietowej.

Odmiany hortensji o kwiatach zielonych i nietypowych

 • Hortensja ‘Limelight’to jeden z najbardziej popularnych wyborów. Jest to przepiękna hortensja bukietowa, która ma wspaniałe wiechowate kwiatostany o zmieniającej się barwie. Początkowo limonkowe, później żółtawe, by na końcu zamienić się w różowe. Ta odmiana dorasta nawet do 150 cm wysokości! Potrzebuje zatem sporo miejsca w ogrodzie.
 • Hortensja ‘Magical Candle’to piękna hortensja bukietowa o bardzo ciekawych kwiatach. Rozwijające się kwiatostany są lekko pistacjowe, później stają się bardziej kremowe. Latem kwiat może być bardziej różowy. Hortensja ‘Magical Candle’ bywa dość wysoka – krzew może osiągnąć około 2 m wysokości przy 150 cm średnicy. Kwiaty utrzymują się aż do zimy.
 • Hortensja ‘Little Lime’jej przodkiem jest hortensja ‘Limelight’, jednak nieco się od siebie różnią. Przede wszystkim hortensja ‘Little Lime’ jest znacznie niższa – to karłowa hortensja bukietowa. Ma jednak charakterystyczne dla swojego protoplasty zielonkawo-limonkowe kwiaty, które z biegiem czasu mogą zmieniać się na białe.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny