Najpopularniejsze odmiany pelargonii w Polsce
Pelargonie to najbardziej popularne i najpiękniejsze ozdoby większości naszych balkonów i tarasów. Dzięki niewielkim wymaganiom i efektownym kwiatom są bardzo chętnie hodowane nie tylko przez doświadczonych ogrodników. Różnorodne gatunki i odmiany pelargonii pozwalają stworzyć niebanalne kompozycje na naszych balkonach.
Jeśli interesuje cię uprawa tych kwiatów, przeczytaj więcej informacji na temat pelargonii.
Pelargonie – królowe balkonów i tarasów, czyli prawa i pielęgnacja pelargonii
Pelargonie to rośliny mało wymagające, odporne na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli zapewnimy im odpowiednie podłoże oraz optymalne podlewanie i nawożenie, będziemy mogli cieszyć się ich pięknem, aż do samych przymrozków.
Jak uprawiać pelargonie w ogrodzie i w doniczkach? Aby pelargonie efektownie się prezentowały, bardzo ważne jest nadanie im odpowiedniego pokroju. Uzyskamy to poprzez uszczykiwanie pędów wierzchołkowych u młodych sadzonek. W okresie kwitnienia należy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany w celu zainicjowania wytwarzania nowych pąków kwiatowych. Sprawdź także, jakie kwiaty na balkon wybrać.
Pelargonie – odmiany o ozdobnych liściach i dekoracyjnych kwiatach
Kwiaty pelargonii posiadają bardzo zróżnicowane barwy, od białej, poprzez różową aż do fioletowej. W wyniku krzyżówek hodowcy wciąż uzyskują nowe odmiany i gatunki pelargonii, charakteryzujące się barwnymi liśćmi. Nikogo już nie dziwią czerwone liście pelargonii, ale można też spotkać odmiany o liściach fioletowych, a nawet dwu i trójbarwnych, np. Vancouver Centennia, Contrast czy Mrs Pollock. Warto jednak wiedzieć, że czerwone liście pelargonii pojawiają się na roślinie wówczas, gdy temperatura otoczenia jest zbyt niska. A może zainteresujesz się także innymi kwiatami doniczkowymi?
Na szczególną uwagę zasługują też gatunki, których kwiaty mają ciekawe kształty i barwy. Można więc spotkać pelargonie o dwukolorowych czy postrzępionych płatkach. Duże zainteresowanie wzbudzają również gatunki o pełnych lub półpełnych kwiatostanach o intensywnym wybarwieniu.
Najpiękniejsze odmiany pelargonii: pelargonia bluszczolistna i pelargonia rabatowa
Pelargonia bluszczolistna to najpopularniejsza pelargonia zwisająca. Jej łodygi dochodzące do 120 cm długości, dlatego pięknie się prezentuje na balkonach. Pelargonia ta wytwarza różnokolorowe kwiaty osadzone na długich szypułkach, które są pojedyncze, pełne lub półpełne. Ta pelargonia zwisająca swój urok zawdzięcza również oryginalnym liściom, które u niektórych odmian są wielobarwne i pięknie powycinane. Najpopularniejszymi odmianami z tej grupy są: Ville de Paris Rot o pięknych czerwonych kwiatach i Ville de Dresden kwitnąca na biało. Pelargonie bluszczolistne warto uprawiać w ogrodzie w doniczkach oraz jako rośliny balkonowe.
Pelargonia rabatowa posiada wzniesiony i krzaczasty pokrój. Jej wielobarwne kwiaty zebrane są w baldachy o kształcie kulistym. Liście tych pelargonii posiadają okrągławy kształt i otoczone są ciemniejszym pierścieniem. Pelargonia rabatowa dorasta do 50 cm wysokości i może być uprawiana zarówno na rabatach kwiatowych, jak i w donicach na tarasach. Jej bardzo ważną cechą jest odporność na deszcz i wahania temperatury. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana Fireworks Bicolor, której kwiaty są wiśniowo – białe.
Pelargonia wielkokwiatowa
Pelargonia wielkokwiatowa to roślina o dużych, bardzo dekoracyjnych kwiatach, osiągających średnicę nawet 5 cm. Ich barwa jest bardzo zróżnicowana. Pelargonia ta wytwarza duże i ząbkowane, często kolorowe liście. Najciekawsze odmiany z tej grupy to: Destiny o białych kwiatach z czerwoną plamką i Country Girl z różowymi kwiatami. Sprawdź także, które kwiaty na taras warto wybrać.
Pędy pelargonii wielkokwiatowej są wzniesione, pojedyncze, nierozgałęzione. Roślina ta jest wrażliwa na chłód, dlatego częściej jest uprawiana w pomieszczeniach niż na zewnątrz. Jednak jeśli dysponujemy osłoniętym i zacisznym tarasem, warto pokusić się o uprawę tej jakże dekoracyjnej piękności.