Róże rabatowe

Ilustracja róże rabatowe

Róże rabatowe to zdecydowanie jedne z najbardziej popularnych ozdobnych roślin ogrodowych. Wyróżniają się imponującym pokrojem i przepięknymi kwiatami, nic więc dziwnego, że ich popularność nie gaśnie od wielu lat. Zawsze będą klasycznym, ale jednocześnie bardzo dekoracyjnym elementem w ogrodzie. Ich dodatkową zaletą są tysiące odmian, rodzajów i gatunków. Nic dziwnego, że osoba, która ma ochotę dopiero zacząć swoją przygodę z różami, czuje się zagubiona, a szkółka róż może ją nieco przerażać. Dowiedz się, jakie sadzonki róż wybrać i jak pielęgnować róże, by uzyskać najpiękniejsze kwiaty.

Filtry0

Róże rabatowe - pozostałe

Najciekawsze artykuły w temacie róże rabatowe

Róże ogrodowe – klasyfikacja gatunków

Róże ogrodowe to tak duży zbiór gatunków, odmian i kolorów, że nawet wytrawnemu miłośnikowi tych kwiatów trudno się w tym odnaleźć. Dlatego została stworzona specjalna klasyfikacja róż, która dzieli te wspaniałe rośliny głównie ze względu na pokrój. Nie wszystkie uprawia się w ogrodzie. Niektóre z nich powinny znajdować się w warunkach szklarniowych, ponieważ są mało odporne na warunki pogodowe. Jest to także zależne w wielu przypadkach od odmiany, a nawet od tego, która szkółka róż wypuściła ją na rynek.

Róże dzielą się na siedem klasycznych gatunków. Róże ogrodowe to właśnie róże rabatowe (jako róże parkowe), róże angielskie i wspaniałe róże okrywowe, a także najbardziej popularne - róże pnące. Dodatkowo możemy wyszczególnić także róże wielokwiatowe i róże wielkokwiatowe, przeznaczone na kwiat cięty oraz róże pienne i miniaturowe – te ostatnie świetnie sprawdzają się w doniczkach.

W naszym klimacie najczęściej można spotkać róże pnące, które wspaniale prezentują się na pergolach i ścianach, często przykrywają werandy i balustrady. Romantyczne i mało wymagające róże pnące cieszą się ogromną popularnością. Trudno wyobrazić sobie bez nich sielski, romantyczny ogród. Na uwagę zasługują także inne róże ogrodowe – tak zwane róże okrywowe. Ich największą zaletą jest to, że mają lekko wiotkie pędy, które kaskadami spływają po rabacie, tworząc przepiękny, kolorowy kobierzec. Ich pielęgnacja nie jest trudna, jednak wymaga trochę uwagi, zwłaszcza przed zimą.

Róże wielkokwiatowe to właśnie te, które najczęściej możesz zobaczyć w każdej kwiaciarni. Są pojedyncze - jeden kwiat pojawia się na wyprostowanej łodydze. Czasami można zobaczyć je także w ogrodzie, jednak wielkokwiatowe róże są raczej przeznaczone do specjalistycznej uprawy na kwiat cięty. Ich pielęgnacja wymaga dużo czasu i specjalistycznych nawozów.

Inne róże ogrodowe, których nie można pominąć, to oczywiście róże rabatowe, popularne jako parkowe róże. Piękne, gęste, bardzo kolorowe, mają setki (jeżeli nie tysiące) odmian, które różnią się między sobą przede wszystkim barwą i budową kwiatów. Z pewnością w tym ogromnym zbiorze znajdziesz swoje ulubione sadzonki róż. Więcej informacji na temat róż ogrodowych znajdziesz w tym artykule.

Popularne od wieków róże rabatowe

Róże rabatowe cieszą się coraz większą popularnością w ogrodach. Ich szczególną zaletą jest fakt, że są bardziej odporne na zimno niż inne gatunki, na przykład róże angielskie czy róże wielkokwiatowe. Niestety pachną także nieco słabiej niż pachnące róże pnące lub róże okrywowe. Ciągle jednak pojawiają się nowe odmiany, o nieco bardziej intensywnym zapachu.

Róże rabatowe mają formę krzewu, najczęściej o nieregularnym pokroju. Ich maksymalna wysokość to ok. 80 cm, co stawia ten gatunek wyżej niż róże okrywowe lub róże angielskie. Wytwarzają bardzo liczne pędy, które są niezwykle gęste, dlatego rośliny wyglądają tak atrakcyjnie. Ich prawdziwa wartość dekoracyjna leży w kwiatach – wyglądają jak gęsto ułożone bukiety, składające się nawet z kilkudziesięciu pełnych lub półpełnych kwiatów. Kwitnienie najczęściej zaczyna się od czerwca i może trwać aż do pierwszych przymrozków.

Podobnie jak róże okrywowe czy róże pnące, prezentowany gatunek może mieć bardzo różne kolory kwiatów. Zaczynają się od śnieżnobiałych, poprzez wszelkie odcienie żółci, aż po pomarańczowe, różowe i czerwone. W ostatnim czasie na rabatach zaroiło się także od ciemniejszych kolorów: atramentowy, ciemny fiolet, granat i czerń stają się coraz bardziej popularne. Pielęgnacja róż rabatowych jest dość prosta, ale żeby się udała, musisz znaleźć najlepsze sadzonki róż.

Wybierz najlepsze sadzonki róż

Szkółka róż, od której kupujesz sadzonki, koniecznie musi być sprawdzona. Od jakości bowiem zależy powodzenie – uprawa róż ma większe szanse, gdy sadzonki są najwyższej klasy, czyli świeże i ładne. Można kupić je najczęściej w trzech wersjach. Niektóre sprzedawane są z gołym korzeniem – ich uprawa jest najtrudniejsza, ponieważ na czas, kiedy czekają na odbiór lub w transporcie, kończą wegetację. Sadzi się je jesienią, żeby mogły rozpocząć rozwój wiosną. Podobnie róże okrywowe i róże pnące, można sadzić jeszcze w listopadzie.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku róż w balocie lub pojemnikach. One mają świetnie zabezpieczone korzenie, które zachowują świeżość i są mniej podatne na uszkodzenia. Dodatkowo róże ogrodowe w tej formie nie zahamowują wegetacji, więc mogą być sadzone w ogrodzie niemal w każdym momencie roku, a ich uprawa także jest nieco ułatwiona. Dzieje się tak, ponieważ ziemia, która je otacza, jest dodatkowo wzmocniona odpowiednim nawozem.

Uprawa róż – najlepsze stanowisko w ogrodzie

Pielęgnacja róż zaczyna się od wyboru odpowiedniego stanowiska. Tylko w takim ich odporność na choroby jest większa, a przepiękne kwiaty w czerwcu będą roztaczały cały swój urok. Rośliny te rosną niemal w każdej glebie, jeżeli jednak chcesz, by najwspanialej kwitły już od czerwca, musisz zapewnić im odpowiedni stanowisko. W innym przypadku nawet najbardziej troskliwa pielęgnacja nie pomoże.

Róże preferują gleby gliniasto-piaszczyste, optymalnie z bardzo dużym udziałem próchnicy. Dobrze, by były przewiewne, a ich odczyn oscylował w granicach 6-7 pH. Trzeba jednak zwrócić uwagę, żeby nie była szczególnie podmokła i ciężka – w takich warunkach uprawa róż się nie uda. Krzewy powinny być posadzone w miejscu zacisznym, gdyż silny wiatr może je połamać i zniszczyć.

Pielęgnacja i uprawa róż w pigułce

Pielęgnacja i uprawa róż w ogrodzie wymaga trochę uwagi, jednak róże rabatowe, podobnie jak róże pnące, nie potrzebują za wiele zachodu. Najważniejsza pielęgnacja, jakiej wymagają te rośliny, to regularne przycinanie i usuwanie przekwitłych pędów. Dzięki temu są bardziej odporne na choroby, a pojawiające się w czerwcu kwiaty w są bardziej gęste i piękniejsze. Wykonując cięcie, należy jednak uważać, żeby na każdym pędzie zostało 6-7 pędów. Ta pielęgnacja róż przypada na wiosnę.

Jak pielęgnować róże poza tym? Cóż, ich uprawa zakłada także wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, które trzeba zrobić przy kwiatach wieloletnich. Pielęgnacja zakłada więc podlewanie i nawożenie. Nawadniamy niezbyt często, za to dużą ilością wody, którą dostarczamy bezpośrednio pod roślinę. Dotyczy to zwłaszcza upalnych dni i okresów suszy, które bardziej szlachetne odmiany róż mogą po prostu nie przetrwać. Poza dostawami wody, należy także pamiętać o regularnym nawożeniu. To ważne, ponieważ róże, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia, mają dość duże zapotrzebowanie na składniki mineralne. Najlepiej używać specjalnego nawozu do róż, który będzie wspierał rozwój roślin i uzupełniał niedobory minerałów.

Chociaż róże rabatowe są bardziej odporne na mróz niż na przykład róże pnące. Róża pnąca wymaga zabezpieczenia przed mrozem i zimą. Jak przygotować taką ochonę? Najważniejsze jest to, by ich korzenie i dolne pędy róż pnących były chronione przed zimnem. W tym celu usypuje się kopczyk z ziemi bądź liści albo zabezpiecza się pnące róże, wykładając agrowłókninę. Samą roślinę także można otoczyć kapturem z agrowłókniny lub owinąć słomą, ale w taki sposób, by mogło do nich dochodzić powietrze. Warto nie przycinać ich na jesień – im dłuższe pędy, tym lepiej poradzą sobie z zimowymi mrozami.

Początkujący ogrodnicy czasami obawiają się, że uprawa róż ich przerośnie. Najczęściej bowiem są postrzegane jako rośliny wymagające i skomplikowane, jednak nie jest to reguła. Nie ma się czego bać. Róże rabatowe czy róża okrywowa jest bardzo łatwa w pielęgnacji i w uprawie, a za uwagę odwdzięczają się przepięknymi kwiatami.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto