Sadzenie drzew owocowych — kluczowe kroki i wskazówki

Pielęgnacja drzew owocowych zaczyna się już w chwili wyboru stanowiska do posadzenia. Powinno być ono w miejscu dość dobrze nasłonecznionym, co będzie mieć odzwierciedlenie w wybarwieniu owoców. Sadzenie drzew owocowych nie może być w żadnych zagłębieniach, bo może tam się pojawić zastoisko mrozowe, a drzewa mogłyby przemarznąć. W przypadku takich roślin jak morela, czy brzoskwinia, które są ciepłolubne, ma to szczególne znaczenie. Kolejną kwestią jest termin. Sadzenie drzew owocowych w doniczkach może być od wiosny do jesieni. Natomiast w przypadku drzew z gołym korzeniem może być tylko wiosną i jesienią.

Przed sadzeniem korzeń drzewka należy umieścić w wiadrze z wodą i przygotować glebę – należy wykopać dołek, spulchnić glebę, dodać kompost lub żyzną ziemię. Przed włożeniem drzewka przegląda się system korzeniowy i skraca uszkodzone i połamane korzenie. Po zasadzeniu roślinę trzeba od razu obficie podlać.

Podlewanie i nawożenie drzew owocowych — zapewnienie optymalnych warunków wzrostu

Bardzo ważnym elementem pielęgnacyjnym jest podlewanie drzew owocowych. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku świeżo posadzonych roślin, które mają zredukowane systemy korzeniowe. Nawadnianie musi być głębokie, a woda wniknąć dużo poniżej powierzchni. Podlewanie ma być systematyczne i częste. Z kolei nawożenie drzew owocowych wykonuje się wiosną, kiedy widać oznaki wzrostu. Zaleca się, by nawóz zastosować po co najmniej 2 miesiącach od sadzenia. Przy czym w pierwszym roku stosuje się połowę zalecanej przez producenta dawki, a w kolejnych pełną dawkę dwukrotnie w terminie od maja do lipca.

Przycinanie drzew owocowych — techniki i korzyści

Przycinanie drzew owocowych pozwala uzyskać optymalną rozpiętość korony. Wpływa też na lepsze owocowanie, zapobiega chorobom wirusowym i grzybowym. Są trzy terminy przycinania – cięcie może być zimą, wiosną i latem, ale pierwsze przycinanie drzew owocowych zawsze musi odbywać się wczesną wiosną. Szczególnie ważne jest przycinanie pędów, co zapobiega łamaniu się gałęzi, a czas owocowania jest szybszy. Przy drzewach rozgałęzionych odcina się wszystkie pędy boczne znajdujące się niżej niż 50 cm. Pędy przy gałęziach tnie się zawsze skośnie. Zastanawiasz się, jak się do tego zabrać i jakie narzędzia przygotować? Sprawdź, jak przycinać drzewa owocowe na https://www.vidaron.pl/poradnik/kiedy-przycinac-drzewa-owocowe-zasady-i-terminy-ciecia.

Zwalczanie szkodników i chorób — ochrona zdrowia drzew owocowych

Kolejną kwestią, o jakiej trzeba pamiętać, jest ochrona roślin. Zazwyczaj młode drzewka rzadko chorują, ale mogą paść atakiem szkodników. Przed nastaniem zimy należy zabezpieczyć pień przed gryzoniami. Wystarczą plastikowe osłonki sadownicze. Ważna jest również ochrona przed mrozem. Dotyczy to nie tylko części nadziemnej, ale i korzenia. Wokół nasady usypuje się kopczyk zapewniający dodatkową izolację.

Pielęgnacja drzew owocowych obejmuje także walkę z chorobami, jeśli te się pojawiają. O ile młode drzewa chorują rzadziej, o tyle starsze rośliny nie są tak odporne. Od razu, kiedy widać, że opada więcej liści, pojawia się na nich nalot lub przebarwienia, trzeba interweniować. W zależności od tego, co zaatakowało drzewo, postępowanie będzie inne. Szybka reakcja daje większą pewność, że roślina się zregeneruje po pozbyciu choroby.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej