Nalewka czosnkowa - jakie właściwości ma czosnek i co znajduje się w jego wnętrzu?

Jak wiadomo, czosnek jest bardzo zdrowym warzywem. Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat tego warzywa, ponieważ dzięki niemu poprawić się może nasze zdrowie i to w znacznym stopniu. Nie trzeba tłumaczyć, że czosnek jest najzdrowszy spożywany na surowo, ale istnieje wiele możliwości przygotowania go w taki sposób, by właściwości lecznicze w nim pozostały. Nalewka z czosnku jest warta przygotowania.

Z czosnku często przygotowywane są różne przetwory. Do nich należy także nalewka z czosnku na wódce albo nalewka czosnkowa na spirytusie. Można się spotkać z takim określeniem, jak nalewka tybetańska, które również określa tę nalewkę. Wykorzystuje się ją na grypy, przeziębienia, jako antybiotyk, na cholesterol, infekcje bakteryjne i wirusowe, a nawet do zwalczania owsików, tasiemców i glist.

Ważne jest, że czosnek nie ma efektów ubocznych i nie szkodzi florze bakteryjnej. Czosnek i krople czosnkowe zawierają olejki eteryczne, w których są siarczki i allicyna, poza tym związki flawonoidowe, saponiny, aminokwasy, związki śluzowe, sole mineralne, witaminy- B1, B2, C, PP, A; oraz rzadkie sole mineralne, którymi są przede wszystkim kobalt, chrom i nikiel. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykułu o nalewkach.

Jakie są najważniejsze są właściwości czosnku, które posiada także nalewka tybetańska? Nalewka czosnkowa działa przeciwzakrzepowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ważne jest jej działanie na cholesterol. Czosnek obniża szkodliwe działanie i poziom cholesterolu w organizmie. Warto dodać, że obniża ciśnienie tętnicze i ciśnienie krwi, zwalcza wirusy i infekcje, obniża gorączkę, korzystnie wpływa na drogi oddechowe, poprawia przepływ krwi i trawienie, a ponadto może zapobiec zawałowi serca i udarowi mózgu. To tylko część z właściwości, dzięki którym nalewka czosnkowa cieszy się dobrymi opiniami i znana jest jako mikstura.

Przepis na nalewkę czosnkową na spirytusie

Nalewki czosnkowe na spirytusie wpływają korzystnie na nasz wygląd. Opóźnia ona proces starzenia się organizmu poprzez zwalczanie wolnych rodników i uniemożliwianie im się pojawienia znowu. Dowiedzmy się zatem, jaki jest przepis na nalewkę czosnkową, wykorzystując przy tym spirytus. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na nalewkę z aronii?

Nalewka czosnkowa na spirytusie jest bardzo prosta w przyrządzeniu i nie trzeba długo czekać do jej spożycia.

Składniki:

  • 350 g czosnku,
  • 200 ml spirytusu.

Wśród różnych przepisów na nalewki tybetańskie, które można znaleźć, jest wielka różnorodność ilości czosnku. Dla osób, które nie lubią smaku ani zapachu czosnku, wystarczającą ilością będzie nawet około 250 g.

Dodatkowo stosowany jest także miód, do urozmaicenia smaku. Wtedy używa się jedną do dwóch łyżek na takie proporcje. Jak zrobić nalewkę z czosnku?

Przygotowanie:

  • Czosnek obieramy i ścieramy go na drobnej tarce.
  • Po starciu wsypujemy go do słoiczka i zalewamy spirytusem.
  • Słoiczek szczelnie zakręcamy i odstawiamy w ciemne oraz chłodne miejsce na okres 10 dni.
  • Po tym czasie nalewka z czosnku musi być odcedzona przez bardzo drobne sitko.
  • Cały płyn musimy teraz przelać do nowego słoika i znowu odstawić, tym razem na 4 dni.

Po tym czasie nalewka jest już gotowa do spożycia.

Ważne, by mikstura była odpowiednio dawkowana. Zaczynamy więc od niewielkich ilości. Nalewka czosnkowa powinna być spożywana 3 razy dziennie (do śniadania, do obiadu i do kolacji). Pierwszy dzień dawkujemy 1 kroplę czosnkową do śniadania, 2 krople czosnkowe do obiadu i 3 krople do kolacji. Na następny dzień zwiększamy do 4, 5, 6 i cały czas powoli podnosimy dawki.

Nalewka czosnkowa na spirytusie ma bardzo dobre opinie wśród osób, które ją przygotowują. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na nalewkę z wiśni.

Inne przepisy na nalewki z czosnku

Przepisy na nalewki z czosnku są zróżnicowane. Popularne są przepisy na spirytusie, ale spotkać się można z takimi, do których wystarczy wódka. Nalewka wtedy jest słabsza, ale ma równie wiele zastosowań i właściwości. Zobaczmy więc, jak wygląda przepis na nalewki czosnkowe z wódką.

Sposób przygotowania nie jest trudny tak jak w wyżej wymienionym przykładzie.

Nalewka czosnkowa w butelce z korkiem oraz świeży czosnek i przepis na nalewkę czosnkową na przeziębienie i grypę - najlesza receptura
Nalewka czosnkowa krok po kroku- sprawdzone przepisy na nalewkę na spirytusie

Składniki:

  • 100 g czosnku,
  • 0,5 l wódki.

Ilość czosnku może różnić się w zależności od przepisów i zależy od indywidualnych upodobań i preferencji.


Przygotowanie:

  • Czosnek obieramy i trzemy na tarce.
  • Następnie wsypujemy go do słoika lub butelki i zalewamy wódką.
  • Zakręcamy naczynie i odstawiamy na tydzień w ciepłe miejsce. Najlepiej odczekać nawet 10 dni.
  • Raz dziennie musimy wstrząsnąć naczyniem.
  • Po tygodniu przecedzamy nalewkę przez drobne sitko lub pieluchę tetrową i wlewamy do innej butelki.

Tak przygotowana nalewka czosnkowa musi być przechowywana w lodówce.

Dawkowanie:

2 razy dziennie po 10- 20 kropli rozcieńczonych w 1/4 szklance przegotowanej wody. Po miesiącu stosowania należy zrobić kilkutygodniową przerwę.

Nalewka czosnkowa jest bardzo dobrym sposobem na obniżenie cholesterolu i ciśnienia krwi, pomaga też na bóle reumatyczne i działa przeciwmiażdżycowo. Bardzo ważne jest, by nasza w naszej diecie była wprowadzona taka nalewka, ponieważ poprawi to funkcjonowanie naszego organizmu. Sprawdź także ten artykuł o nalewce z czosnku niedźwiedziego.

ikona podziel się Przekaż dalej