Nalewka z berberysu - popularne przepisy, sposób wykonania krok po kroku
Krzewy berberysu pojawiają się w ogrodzie, rosną także na obrzeżach lasów. Mają ciekawe, czerwone liście i bardzo drobne owoce o dużych właściwościach leczniczych. Są niepozorne, ale mają ciekawy smak i mogą być wykorzystane do zrobienia nalewki. Poznaj najlepsze przepisy i dowiedz się, na co działa nalewka berberysowa.
Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane tutaj przepisy na nalewki.
Nalewka z berberysu – właściwości
Berberys czasami nazywany jest „polską cytryną”, chociaż jego drobne i czerwone owoce w ogóle jej nie przypominają. Są jednak dość kwaśne w smaku, na dodatek mają bardzo dużo witaminy C. Poza tym jest to bardzo cenne źródło witamin, minerałów, garbników i saponin. Z tego względu nalewka z berberysu może być traktowana jako wyjątkowe lekarstwo na wiele schorzeń.
Od wieków stosowano berberys do leczenia zaburzeń układu pokarmowego. Schorzenia wątroby, kolki wątrobowe, zaburzenia apetytu i spowolnione trawienie – nalewka z berberysu ma zadziałać na to wszystko. Na dodatek sok z berberysu dobrze sprawdza się przy przeziębieniach i grypie. Mądrość ludowa głosi, że owoce berberysu mają właściwości uspokajające, zbliżone do tych, jakie wykazuje melisa. Sok z berberysu lub nalewka na jego owocach w małej ilości to najlepszy sposób na skołatane nerwy, pomoże przetrwać stresujący okres.
Trzeba jednak wiedzieć, że przetworów z berberysu nie można stosować przez długi czas. Jego owoce zawierają berberynę, która w dużych ilościach może być po prostu trująca. Bywa naprawdę niebezpieczna, ponieważ jej cząsteczki odkładają się w trzustce i sercu.
Owoce berberysu – zbiór i przechowywanie
Owoce berberysu zbiera się, kiedy są już bardzo dojrzałe, czyli intensywnie czerwone. Dobrze jest wybrać się na skraj lasu oddalonego od głównych dróg, by nie było na nich spalin i zanieczyszczeń. Można także wykorzystać owoce z własnego ogrodu – berberys to ceniona roślina uprawna.
Drobne owoce najlepiej sprawdzają sie po przemrożeniu. Dlatego możesz zaczekać do momentu, kiedy pojawią się pierwsze nocne przymrozki. Niestety owoce padają często łupem ptaków i czasami opadają, więc możesz zerwać je wcześniej i po prostu na 24 godziny wstawić do zamrażarki. To w zupełności powinno wystarczyć, by straciły na swojej charakterystycznej i niezbyt przyjemniej goryczce.
Nalewka berberysowa z wódką
Nalewka berberysowa nie jest trudna w przygotowaniu. Potrzebny jest mniej więcej 1 kg owoców, które trzeba wrzucić do słoika. Zlewa się je wódką tak, by całe owoce były zakryte. Macerowanie powinno trwać około 1 miesiąca. Słoik stawia się w ciepłym, jasnym miejscu. Nie ma potrzeby, by go często trząść.
Po miesiącu wódkę się zlewa, a nasiąknięte alkoholem owoce zasypuje się cukrem. Czeka się do momentu, aż puszczą sok. Należy lekko wstrząsać słoikiem, by cukier się rozpuścił. W tym momencie należy pomieszać sok z wódką i odstawiamy na 14 dni. Aby dodać nalewce niezwykłego smaku, warto dodać do mieszaniny laskę wanilii i drobne kawałeczki imbiru. Niektórzy dają także świeże liście z drzewka cytrynowego, by podbić aromat nalewki. Po upływie dwóch tygodni całość się zlewa i przelewa przez sitko lub gazę do butelek. Nalewka musi leżakować jeszcze przez miesiąc, zanim będzie się nadawała do picia.
Nalewka z berberysu na spirytusie
Jest jeszcze drugi sposób na przygotowanie nalewki. 1 kg owoców zasypuje się 1 kg cukru i przechowuje w jasnym miejscu, by owoce puściły sok. Po 2 tygodniach słoik powinien być pełen soku, a cukier całkowicie rozpuszczony. Dopiero wtedy można dolać alkohol do nastawu.
Najlepiej sprawdza się 0,5 l wódki i 0,25 l spirytusu, ale proporcje można dowolnie zmieniać, w zależności, czy masz ochotę na mocniejszą, czy delikatniejszą nalewkę. Nalewka z berberysu stosowana na przeziębienia powinna być nieco mocniejsza. Wymieszany sok z alkoholem rozlewa się do butelek, które przechowuje się przez 3 miesiące w chłodnym, zaciemnionym miejscu. Dopiero wtedy nalewka nadaje się do spożycia.