Nalewka z czeremchy krok po kroku – sprawdzone przepisy, działanie, właściwości
Owoce czeremchy posiadają szereg właściwości zdrowotnych, nic więc dziwnego, że przetwory z niej cieszą się sporym zainteresowaniem. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się nalewka z czeremchy, ale popularne jest także wino z czeremchy czy też dżem z czeremchy. To, na jakie przepisy padnie nasz wybór, zależy już od indywidualnych preferencji. Jedno jest pewne – owoce czeremchy warto włączyć do diety, co za chwilę udowodnimy, przedstawiając jej właściwości.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy na nalewki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czeremcha amerykańska i czeremcha zwyczajna – właściwości zdrowotne rośliny
Owoce czeremchy swoim wyglądem przypominają nieco jagody borówki amerykańskiej. Są jednak od niej ciemniejsze. Czeremcha to drzewo lub sporych rozmiarów krzew, które w Polsce występują w stanie dzikim w dwóch odmianach – czeremcha amerykańska i czeremcha zwyczajna. Owoce czeremchy to pokarm dla ptaków, ale z ich dobrodziejstw czerpią także ludzie. W zielarstwie wykorzystuje się oprócz nich także liście, kwiaty, a nawet korę.
Czeremcha wykazuje działanie antyseptyczne i moczopędne, a także przeciwreumatyczne. Zawiera mi.in. dużo witaminy C, sole wapnia i fosforu, garbniki, olejki eteryczne, a także kwasy organiczne. Zawarte w owocach substancje przyczyniają się do zahamowania rozwoju takich drobnoustrojów w organizmie, jak pierwotniaki i bakterie. Oprócz wspomnianych już właściwości wykazują także działanie przeciwzapalne, pomagają obniżyć ciśnienie krwi, wspomagają pozytywnie przemianę materii oraz regulują pracę układu nerwowego. Kobiety od wieków doceniają także jej zbawienny wpływ na wygląd skóry. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na nalewkę z berberysu?
Warto podkreślić, że te owoce nieco podobne do borówki amerykańskiej posiadają pestki, których spożywanie może być niebezpieczne dla zdrowia. Zawarte w nich glikozydy cyjanogenne po spożyciu zamieniają się w cyjanowodór. O ile jego niewielkie ilości nie są szkodliwe, o tym spożycie wielu pestek może nieść niekorzystne konsekwencje. Warto podkreślić, że dotyczy to tylko surowych owoców. Te poddane obróbce, na przykład fermentacji czy gotowaniu w wysokiej temperaturze są dla nas bezpieczne. Zatem nalewka z czeremchy, wino z czeremchy czy też inne przetwory, jak dżem z czeremchy mogą być spożywane na zdrowie.
Przepis na nalewkę z czeremchy
Przygotowanie nalewki z czeremchy nie należy do najtrudniejszych zadań, więc jeśli tylko w naszej okolice znajdują się te wyjątkowe owoce, warto pokusić się o zbiory i wykonanie domowego trunku. Przepis na nalewkę z czeremchy jest krótki i nieskomplikowany, a w jej wpływ na zdrowie w jesienne i zimowe wieczory będzie wręcz nieoceniony, dlatego warto podjąć się tego zadania.
Nalewka czeremchowa wymaga zgromadzenia następujących składników:
- owoce czeremchy – 1 kg,
- cukier – 0,5 kg,
- spirytus – 1 l.
Przygotowanie: przed przystąpieniem do realizacji pomysłu przygotowania domowego trunku z czeremchy może pojawić się pytanie: skąd w ogóle wziąć jej owoce? Zarówno czeremcha amerykańska, jak i czeremcha zwyczajna to tak popularne drzewo lub krzew, że z całą pewnością rośnie gdzieś w sąsiedztwie lub w okolicach domu rodziców. Wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę i sok z rokitnika.
Wracając do przygotowań, zebrane owoce czeremchy przebieramy i myjemy. Następnie umieszczamy je w słoju, zasypujemy cukrem i zalewamy alkoholem. Jego woltaż jest zależy od indywidualnych preferencji co do osiągnięcia mocy nalewki. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na tydzień do dziesięciu dni. Dłuższe odczekanie mogłoby spowodować znaczne zgorzknienie i tak już wytrawnych i cierpkich w smaku owoców. Po upływie wyznaczonego czasu nalewka z czeremchy wymaga już tylko przefiltrowania przez gazę lub bardzo drobne sitko i rozlania do butelek.
Jak widać, przepis na nalewkę z czeremchy nie należy do najtrudniejszych w wykonaniu, a co najważniejsze jej przygotowanie nie trwa długo. W przypadku innych nalewek często czas, jaki trzeba odczekać po połączeniu składników jest znacznie dłuższy. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na nalewkę z czereśni?
Nalewki z czeremchy – przepisy na wytrawny lub słodki trunek
Nalewka czeremchowa, pomimo cierpkości owoców, może ostatecznie przybrać wytrawną lub słodką postać. Przepisy tutaj różnią się od siebie nieznacznie, a kluczową rolę odgrywa niewielka różnica w sposobie przygotowania oraz czas. Opisany powyżej przepis jest na nalewkę w wariancie słodkim. Aby wydobyć z niej wytrawny smak, owoce należy zalać samym alkoholem. W tym wypadku zaleca się połączenie w równych proporcjach wódki i spirytusu, aby wydobyć z trunku więcej smaku i aromatu.
Tak przygotowana mieszkanka powinna odstać około czterech do sześciu dni. Wówczas nalewkę wytrawną można zlać, a pozostałe owoce zasypać cukrem i odstawić na kolejne cztery dni. Wówczas otrzymujemy słodki syrop, który można dowolnie łączyć z wytrawną nalewkę w celu uzyskania trunku półsłodkiego lub słodkiego.
Zarówno nalewka z czeremchy, jak i inne przetwory z tych jednak niedocenianych owoców mogą przynieść wiele dobrego naszemu zdrowiu. Skoro na dodatek owoce można pozyskać zupełnie za darmo, dlaczego nie spróbować swoich sił w ich przetwórstwie? Efekty z całą pewnością będą zadowalające. Picie jednego małego kieliszka nalewki z czeremchy w czasie obniżonej odporności pomoże skutecznie zabezpieczyć organizm w walce z bakteriami i innymi drobnoustrojami, a dodatkowo także grzybami. Jeśli szukasz więcej inspiracji na domowe alkohole, przeczytaj także ten artykuł o nalewce z derenia jadalnego z przepisem krok po kroku.