Nalewka z czereśni – właściwości

Nalewka czereśniowa nie tylko wspaniale rozgrzewa. Jej cenne właściwości sprawiają, że zalecana jest szczególnie dla tych, którzy zmagają się z problemami żołądkowymi. Dawniej spożywano kieliszek nalewki po każdym posiłku w celu poprawy trawienia.

Nalewka z czereśni to także wspaniały lek na choroby wieńcowe i reumatyzm. Owoce czereśni posiadają mnóstwo cennych właściwości, które bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm. Dlatego tak wiele osób decyduje się na tworzenie różnych trunków na ich bazie.

Nalewki można wykonać w dowolny sposób. Wszystko zależy od naszych preferencji. Trunek bowiem może być słodki lub wytrawny. Owoce nadają się także na likier lub przetwory. Sam sok pozyskiwany z czereśni stanowi ogromne bogactwo potasu. Uważany jest za świetny lek na serce i naczynia krwionośne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzewkach owocowych do ogrodu.

Nalewka z czereśni na spirytusie w ozdobnym kieluszku na nóżce i szklanej karafce na okrągłej tacy w otoczeniu dojrzałych owocow czereśni
Nalewka z czereśni - proste przepisy na przygotowanie nalewki czereśniowej na spirytusie

Nalewka czereśniowa na spirytusie – przepis

Jak zrobić nalewkę z czereśni? Do wykonania domowej nalewki potrzebne są dojrzałe oraz nieuszkodzone czereśnie. Należy wybierać starannie te, które nie mają robaków. Odmiana drzewka nie ma tutaj znaczenia. Czereśniówkę przyrządza się z wykorzystaniem najlepiej 70% spirytusu.

Najprostszy przepis na czereśniówkę składa się z 1 kg owoców, 0,5 kg cukru, 1l spirytusu oraz soku z 1 cytryny. Na początek należy dobrze umyć i wydrylować owoce, po czym ułożyć je w słoju. Następnie zasypuje się cukrem, a po kilku dniach zalewa się spirytusem. Można uzupełnić płyn zwykłą wodą. Kolejny krok to włożenie do słoja skórki z cytryny.

Po tej czynności pojemnik należy zakręcić i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 4 tygodnie. Co jakiś czas zaleca się potrząsanie słojem w celu mieszania. Po upływie miesiąca nalewkę zlać do osobnego pojemnika, dodać sok z cytryny i rozlać do butelek. Odstawić w chłodne miejsce. Trunek będzie nadawał się do spożycia po ok. 3 miesiącach. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także te artykuły o czereśniach.

Nalewka z czereśni na soku z owoców w ozdobych kieliszkach z owocami jasnoczerwonej czereśni, ozdobionymi jasnozielonymi, świeżymi listkami z drzewka
Nalewka z czereśni - proste przepisy na przygotowanie nalewki czereśniowej na spirytusie

Inne trunki z czereśni

Czereśnie stanowią bazę do wielu wyrobów. Można wykonać z nich smaczne przetwory w postaci soków, kompotów czy konfitur. Jeśli natomiast chodzi o produkty alkoholowe, można z nich stworzyć pyszny likier oraz nalewkę na bazie spirytusu.

Bardzo popularna jest także czereśniówka, którą wykonuje się z dodatkiem czystej wódki. Smakoszy tego typu trunków nie brakuje. Chociaż nie są one przeznaczone dla każdego. W przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży nie zaleca się spożywania tego typu wyrobów alkoholowych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj ten artykuł o uprawie brzoskwiń w ogrodzie.

Domowej roboty nalewka czereśniowa na spirytusie albo tradycyjna czereśniówka – to dobry pomysł, np. na ugoszczenie znajomych czy rodziny. Z pewnością docenimy te trunki także w chłodne, jesienne i zimowe wieczory. Nawet przetwory z czereśni będą przypominały nam smak lata. A może zainteresują cię także artykuły o wiśniach w ogrodzie?

ikona podziel się Przekaż dalej