Nalewka z czerwonej porzeczki - przepis krok po kroku na przygotowanie porzeczkówki
Nalewki domowe - napoje alkoholowe, do wyrobu których używa się sezonowych owoców oraz ziół, wytwarzane są od wieków. Pite w małych ilościach przynoszą ulgę w niestrawności, wzmacniają układ krwionośny, pomagają na kaszel i obniżają gorączkę. Każdy miłośnik nalewek owocowych ma własny przepis, który gwarantuje otrzymanie zdrowego i smacznego trunku. Porzeczkówka, czyli nalewka z czerwonej porzeczki polecana jest osobom cierpiącym na ogólne wyczerpanie. Do sięgnięcia po apetyczny napój zachęcają piękny kolor i wytrawny smak.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z czarnej porzeczki.
Nalewka z czerwonej porzeczki, czyli porzeczkówka na spirytusie – łatwy przepis dla każdego
Podstawą dobrego trunku jest surowiec.
- Do przygotowania nalewki potrzebujemy dojrzałych owoców czerwonej porzeczki. Odrzucamy jagody niedojrzałe, przejrzałe i zepsute.
- Równie ważna jest woda. Wybieramy tę najlepszej jakości – wolną od zapachów i zanieczyszczeń. Najlepsza jest niegazowana woda źródlana, którą po zagotowaniu odstawiamy, by wytrącił się osad. Zanim użyjemy wody do nalewki, warto ją przefiltrować.
- Nalewka z czerwonej porzeczki przyrządzana jest na spirytusie. Na 1 kg świeżych porzeczek, dodajemy 1-1,5 l spirytusu o mocy 70%. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przetworach i nalewkach.
- Zbyt esencjonalna nalewka z porzeczek wymaga rozcieńczenia wódką o mocy, jaką ma mieć nasza porzeczkówka.
Składniki nalewki:
- ½ kg owoców czerwonej porzeczki
- Spirytus 70% - 0,7 litra
- ½ kg cukru
Nalewka z czerwonej porzeczki - wykonanie:
- Po przebraniu i wypłukaniu owoców przekładamy je do dużego słoja. Całość zalewamy spirytusem i słój, szczelnie zamknięty, odstawiamy na miesiąc w ciepłe, nasłonecznione miejsce. Czas dojrzewania nalewu zależy od temperatury otoczenia – im jest wyższa, tym czas jest krótszy.
- Po upływie miesiąca nalew zlewamy, a pozostałe w słoju owoce przesypujemy cukrem i odstawiamy na około 2 tygodnie. Cukier można zastąpić ciepłym miodem. Codziennie wstrząsamy zawartością naczynia.
- Kiedy powstanie syrop, należy go przefiltrować i zmieszać z podstawowym alkoholowym nalewem. Najczęściej nalewka z porzeczek wymaga kilkakrotnego filtrowania, które poprzedza rozlanie trunku do butelek z ciemnego szkła. Klarowna nalewka wyróżnia się pięknym kolorem.
- Butelki powinny zostać umieszczone w ciemnym miejscu, na około pół roku. Po tym czasie nalewki domowe gotowe są do degustacji. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły na temat porzeczek?
Nalewki domowe z sezonowych owoców i liści na wódce i na spirytusie
Ratafia
Słodka nalewka owocowa, zwana ratafią, otrzymywana jest z przynajmniej 7 gatunków owoców, które po przebraniu układa się warstwowo, przesypuje cukrem i zalewa alkoholem. Przez cały sezon do gąsiora wrzucamy mieszankę złożoną z malin, z czarnych porzeczek, z wiśni, z czerwonych porzeczek, śliwek, truskawek i jagód.
Składniki ratafii na wódce 40% i na spirytusie 70%
- 7x250 g owoców sezonowych
- goździki
- cukier
- wódka 40%
- spirytus o mocy 70%
Wykonanie:
- Każdą warstwę owoców przesypujemy 100 g cukru. Dodajemy 3 goździki i zalewamy spirytusem w taki sposób, by przykrył owoce.
- W trakcie macerowania należy wstrząsać nalewką.
- Jesienią, kiedy dodamy ostatnią warstwę owoców, odstawiamy gąsior na 6 miesięcy.
- Po upływie zalecanego czasu, przecedzamy naszą nalewkę do czystego naczynia. Pozostałe owoce zalewamy wódką i odstawiamy na 4 miesiące w ciepłe miejsce.
- Po upływie zalecanego czasu, nalew z owoców łączymy z pierwszym nalewem.
- Ratafię filtrujemy i przelewamy do ciemnych butelek, które odstawiamy w ciemne miejsce.
- Nalewka gotowa jest do wypicia po półrocznym leżakowaniu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domowych alkoholach.
Ratafia przybiera kolor użytych owoców. Najlepiej smakuje podawana w temperaturze około 14 stopni Celsjusza. Wyróżnia się właściwościami rozgrzewającymi, co czyni z niej pożądany trunek w czasie chłodnych jesienno-zimowych wieczorów.
Listówka
Nie wszyscy wiedzą, że smaczną nalewkę zwaną listówką można otrzymać z młodych liści czarnej porzeczki. Do jej przyrządzania potrzebne są około 4 garście liści, 200 g cukru, 2 l wódki 40% oraz ½ łyżeczki kwasku cytrynowego.
Listówkę z czarnych porzeczek przyrządzamy tak, jak każdą nalewkę.
- Osuszone liście umieszczamy w słoju i zalewamy wódką.
- Po 3. tygodniach nalew zlewamy, a liście przesypujemy cukrem i kwaskiem cytrynowym. Odstawiamy w ciepłe miejsce do maceracji.
- Powstały syrop zlewamy, łączymy z pierwszym nalewem i filtrujemy.
- Listówkę z czarnych porzeczek przelewamy do ciemnych butelek. Jest od razu gotowa do degustacji.
Trunek, o głęboko zielonym kolorze, podaje się w charakterze aperitifu, schłodzony do temperatury 10 stopni Celsjusza. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie malin?