Nalewka z czosnku niedźwiedziego – sprawdzone przepisy, właściwości, porady
Czosnek niedźwiedzi, znany też jako dziki czosnek, w lecznictwie wykorzystywany jest od dawna. Nie jest tak znany jak pospolity, jednak jego zastosowanie i działanie lecznicze jest równie skuteczne. Idealnym lekarstwem jest chociażby nalewka z czosnku niedźwiedziego. Przepisy na czosnek niedźwiedzi są różne, jednak my skupimy się na tym pysznym trunku i właściwościach, jakie wykazują liście czosnku niedźwiedziego.
Jeśli szukasz więcej inspirujących przepisów, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o alkoholach domowych.
Dziki czosnek niedźwiedzi
Kwiaty czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi to roślina cebulowata. Liście czosnku mają lancetowaty kształt, z kolei kwiaty przybierają formę półkulistych kwiatostanów. Możesz spotkać je od kwietnia do maja – wtedy kwiaty czosnku niedźwiedziego kwitną. Najczęściej czosnek niedźwiedzi występuje na podmokłych siedliskach oraz w lasach łęgowych, dziko porastając leśne runo. Posiada on niesamowite właściwości lecznicze, podobne do czosnku pospolitego. W Polsce spotkasz go na dziko w Sudetach czy Karpatach, a rzadziej w północnej części kraju.
Czosnek pospolity a czosnek niedźwiedzi
Czosnek pospolity charakteryzuje się ząbkami czosnku, a w czosnku niedźwiedzim występuje ziele – wszystkie części tej rośliny są… jadalne – w tym owoce i kwiaty! Co ciekawe, czosnek niedźwiedzi bez problemu można uprawiać w ogródku – wykorzystując liście na leczniczy trunek jakim jest nalewka z czosnku niedźwiedziego, a kwiatami ozdabiając sałatkę, kanapkę lub twarożek. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nalewkach.
Właściwości nalewki z dzikiego czosnku
Czosnkowa nalewka wykazuje lecznicze działanie, dostarczając do organizmu potrzebnych witamin – zwłaszcza wtedy, gdy brakuje ich np. zimą. Najcenniejsze właściwości posiadają liście czosnku – zawierają bowiem sporo witaminy A, E oraz C. W ich składzie znajdują się aminokwasy oraz mikro i makroelementy (selen, siarka, żelazo czy mangan). Właśnie dlatego nalewka z czosnku niedźwiedziego ma zastosowanie lecznicze!
Trunek jest jedną z propozycji wykorzystania drogocennego antybiotyku naturalnego, jakim jest czosnek niedźwiedzi. Może nie smakuje tak słodko jak orzechówka, jednak nie o smak tu chodzi – a o lecznicze właściwości nalewki. Jesteś ciekaw, jakie przepisy są najbardziej skuteczne?
Nalewka z czosnku niedźwiedziego
Właściwości nalewki czosnkowej
Nalewka z czosnku niedźwiedziego posiada wiele dobroczynnych właściwości. Jest bogata w witaminy, więc jej wypijanie wzmacnia odporność, a także działa oczyszczająco na… nerki! Jak ją przyrządzić?
Lista składników
- czosnek niedźwiedzi - 2 szklanki świeżych lub suszonych liści czosnku niedźwiedziego
- 1 litr wódki (40-60 %)
Na tym lista składników się kończy. Pamiętaj o przyszykowaniu sobie wyparzonej butelki, najlepiej przezroczystej. Teraz pora przejść do przygotowania trunku! Sprawdź także ten artykuł z przepisem na nalewkę z wiśni.
„Niedźwiedzia” nalewka – sposób przygotowania
- Opłucz liście czosnku pod bieżącą wodą. Możesz wykorzystać również sitko, żeby odcedzić niepotrzebną wodę i pozostawić czosnek do wyschnięcia.
- Posiekaj liście czosnku na drobne kawałeczki.
- Napełnij przygotowaną butelkę liśćmi aż po szyjkę, jednak niezbyt ciasno. Zalej całość alkoholem, robiąc to bardzo ostrożnie. Odczekaj chwilę, a następnie wyrównaj poziom alkoholu do krawędzi szyjki. Zamknij butelkę i bardzo mocno nią potrząśnij – w ten sposób, aby całe powietrze w butelce znalazło się na górze.
- Pozostaw nalewkę w ciepłym miejscu na około 3 tygodnie.
- Codziennie wstrząsaj butelką! Możesz też co jakiś czas odwrócić ją do góry dnem, aby liście przesiąkły dobrze alkoholem.
- Odcedź liście po wskazanym czasie i… ciesz się trunkiem!
Dawkowanie czosnku niedźwiedziego
Najlepiej jest zażywać nalewkę 3-4 razy dziennie, wypijając od 10 do 15 kropelek alkoholu rozcieńczonego w niewielkiej ilości wody. Kuracjusze wskazują jednak, że wystarczy wypić niewielki kieliszek nalewki dziennie, żeby zauważyć korzystne zmiany w organizmie. Także dawkowanie czosnku niedźwiedziego to kwestia bardzo indywidualna, jednak kieliszek 25ml dziennie powinien w zupełności wystarczyć.
Nalewka będzie zdatna do picia od roku do nawet 3 lat, chociaż zaleca się przygotowywać ten eliksir co rok. Dzięki niej masz szansę raz na zawsze uporać się z przeziębieniem lub chorobą układu krążenia! A może zainteresuje cię także artykuł z przepisem na nalewkę z kaliny?
Kto może pić nalewkę czosnkową?
Nie ma żadnych zastrzeżeń zdrowotnych co do picia nalewki z czosnku niedźwiedziego. Ten leczniczy trunek może pić zupełnie każdy, kto tylko chce być zdrowszy i kto nad wyraz ceni sobie naturalne oraz sprawdzone od lat antybiotyki. Oczywiście, jest to nadal alkohol, a więc nie można podawać nalewki dzieciom. Co ciekawe, ze względu na dużą zawartość siarki taką nalewkę można wcierać w… skórę głowy. Wystarczą jedynie dwie łyżki przed myciem głowy – zobaczysz, jak szybko zaczną rosnąć włosy!
A może… wino z czosnku niedźwiedziego?
Wykazuje podobne właściwości lecznicze, jednak trzeba je inaczej przygotować. Jak? Otóż, należy wrzucić garść posiekanych liści czosnku niedźwiedziego do gotującego się białego wina (około 250 ml), a później zdjąć wywar z ognia. Następnie należy go ostudzić i dodać wybrany miód (może być wielokwiatowy). Wino bez problemu można małymi łykami pić przez cały dzień! Jak widać, czosnek niedźwiedzi to całe bogactwo pomysłów na przetwory. Jeśli szukasz więcej inspiracji nie tylko z czosnkiem niedźwiedzim, sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę malinową.