Nalewka z lipy - sprawdzone przepisy na nalewkę na spirytusie
Nie od dzisiaj wiadomo, że kwiat lipy ma wyjątkowe właściwości zdrowotne. Wykorzystuje się go do robienia herbatek i soków, jednakże bardzo skuteczny jest także w połączeniu ze spirytusem. Nalewka z lipy to jeden z najlepszych sposobów na pokonanie przeziębienia. Dowiedz się, jak ją przygotować.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nalewkach.
Nalewka z lipy – działanie
Kiedy lipowe kwiaty zaczynają się otwierać, upojnie, słodko pachną. Przyciągają mnóstwo pszczół i trzmieli, a na dodatek ładnie wyglądają. Od setek lat są wykorzystywane w celach leczniczych. Najczęściej zbiera się je w czerwcu, kiedy dopiero zaczynają rozkwitać, układa się je na płachtach i suszy, by zrobić z nich herbatę. Jednakże na Podlasiu wykorzystywano je nieco inaczej – przygotowywało się z nich nalewkę, która także miała działanie lecznicze.
Jej właściwości docenią osoby, które zmagają się z przeciągłym kaszlem. Jednakże niewielkie ilości nalewki z lipy pomogą także w walce z przeziębieniem i grypą. Warto pić ją już od pierwszych objawów choroby – kiedy czujesz się „niewyraźnie”, nalewka powstrzyma rozwój infekcji, kiedy już ta się zacznie, pomoże zwalczyć jej objawy.
Kwiat lipy zawiera witaminę C, flawonoidy i garbniki. Ma także wiele kwasów organicznych. W naszym organizmie działa napotnie i wspomaga system odpornościowy do działania. Dlatego właśnie jej właściwości najczęściej przydają się w czasie przeziębienia. Nalewka z lipy jako lekarstwo nie jest przykra do wypicia – wręcz przeciwnie, ma wspaniały smak. Bywa bardzo słodka, zwłaszcza jeśli jest przygotowana na miodzie. Można także dodać do niej różne inne składniki, które jeszcze podbiją posmak. Dlatego może mieć także zastosowanie deserowe – świetnie komponuje się z ciastem, kremami czy innego rodzaju deserami.
Nalewka z lipy – prosty przepis
Nalewka z kwiatu lipy jest zupełnie inaczej robiona niż z owoców. Robi się nią inaczej, ponieważ kwiaty nie puszczają tyle soku. Nie oznacza to jednak, że przepis na nalewkę z lipy musi być skomplikowany. Jak zrobić ją prosto?
- 5 garści kwiatów lipy,
- 3 szklanki spirytusu,
- 2 szklanki wody,
- 600 g cukru,
- 1 laska wanilii
Wanilia w tym przypadku jest opcjonalna, ale warto ją dodać, by nalewka miała ciekawy smak i ładniejszy aromat.
- Kwiaty lipy umieść w słoiku. Zalej spirytusem i wodą.
- Odstaw słoik w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Od czasu do czasu potrząsaj słoikiem.
- Dodaj laskę wanilii.
- Przecedź kwiaty lipy przez gazę lub gęste sitko.
- Przygotuj syrop cukrowy – kolejną szklankę wody zagotuj z cukrem na wolnym ogniu.
- Przestudzony syrop cukrowy dolej do alkoholu lipowego.
Tak przygotowana nalewka powinna leżakować co najmniej 4-5 tygodni, zanim ją skosztujesz. Możesz ją przechowywać około 2 lat, później może zgęstnieć i stracić kolor oraz właściwości. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z orzechów.
Tradycyjna nalewka z lipy na miodzie
Tradycyjny przepis na nalewkę z lipy na spirytusie to ten, w którym stosuje się także miód. Oczywiście lipowy, chociaż generalnie każdy inny także się sprawdzi. W tym połączeniu najbardziej wyróżnia się smak – jest on delikatny, subtelny, po prostu wyśmienity.
- 700 ml miodu,
- 250 ml wody,
- 300 ml wódki,
- 700 ml spirytusu,
- 3 szklanki kwiatów lipy,
- 1 cytryna – skórka
Ten przepis na nalewkę z kwiatu lipy przygotowuje się nieco inaczej. Przede wszystkim warto najpierw zrobić miodowy nastaw. Dzięki niemu lipowa nalewka nabierze smaku i charakteru.
- Wymieszaj miód z alkoholem.
- Dodaj kwiaty lipy i skórkę z cytryny.
- Odstaw na 2 tygodnie, od czasu do czasu mieszając.
- Przelej nalewkę przez sitko. Dodaj wodę, by rozcieńczyć trunek.
- Przelej trunek do butelek.
Nalewkę odstaw na kilka tygodni, by wszystkie smaki się przegryzły i wyrównały. Możesz dodać do niej różne przyprawy, jak trybula lub wanilia. Nalewka powinna mieć jasnożółty kolor, jak ananas.
Nalewka lipowa na spirytusie z dodatkiem miodu
Ta nalewka z lipy jest wykonywana nieco inaczej. Najpierw przygotowuje się 1,5 l tak zwanej miodówki, czyli nalewki miodowej, dopiero potem dodaje się do niej kwiaty lipy. Jest to przepis pochodzący z Kresów. Można dodać do niej nieco goździków, by miała wyraźniejszy i bogatszy aromat.
- 0,5 l wody,
- 2 goździki,
- 0,5 l miodu
- 0,5 l spirytusu
- 1,5 szklanki kwiatów lipy,
- 1 cytryna – sok i skórka
I w tym wypadku przygotowanie nalewki nie jest trudne, ale jest nieco czasochłonne. Trzeba pamiętać, by miodówkę przyrządzić odpowiednio wcześniej – około 3 tygodnie przed okresem kwitnienia lip. Kwiaty bowiem zbiera się, kiedy tylko się otwierają, wtedy są pełne smaku, miodu i zapachu.
- Zagotuj wodę z goździkami. Przestudź.
- Dodaj miód i dobrze wymieszaj.
- Do syropu dodaj spirytus, wymieszaj.
- Przelej do szczelnie zamykanego pojemnika szklanego, na przykład słoja, i odstaw na 3 tygodnie.
- Kwiaty lipy włóż do miodówki. Zostaw na 2 tygodnie.
- Przełóż sok i skórkę z cytryny do nalewki. Odstaw na tydzień.
- Przecedź nalew.
W tym wypadku przyjmuje się, że nalewka powinna leżakować około 6 miesięcy. Jeśli użyjesz jasnego miodu, na przykład rzepakowego czy lipowego, trunek będzie miał delikatny kolor, zbliżony do tego, jaki ma ananas.