Nalewka z miodu – sprawdzone przepisy na nalewkę miodową na spirytusie
Miód od dawna cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Dość szybko zorientowano się, że można z niego robić różne alkoholowe napitki, jak nalewka z miodu. Nalewka miodowa uchodzi za rarytas, który posiada lecznicze właściwości i… wyborny smak. Jak samodzielnie przygotować trunek?
Jeśli szukasz więcej inspirujących przepisów, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o alkoholach domowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przepis na nalewkę miodową na spirytusie
Prosta nalewka z miodu
Przed wykonaniem trunku pamiętaj, że miód często posiada silny zapach i smak. Żeby nie zdominować smaku nalewki i nie zaburzyć całości kompozycji staraj się wybierać do dosładzania jej miody o niezbyt dominującym smaku (np. lipowy). Nalewka miodowa wyleczy, zagrzeje i wzmocni osłabiony organizm. Przygotujesz ją szybko i bez leżakowania butelek w piwnicy przez kilka miesięcy! Smakuje równie dobrze jak chociażby nalewka z aronii czy słodka nalewka z pigwy, a jej wytworzenie zajmuje niewiele czasu.
Lista składników
- 100 g miodu
- 0,25 l wody źródlanej
- 0,5 l spirytusu
Do przyrządzenia nalewki miodowej koneserzy cenią sobie głównie miód akacjowy lub spadziowy. Woda powinna być wysokojakościowa bądź kranowa – uprzednio przegotowana. Staraj się również wybierać spirytus możliwie najwyższej próby (najmocniejszy). Nalewka na miodzie nabierze wówczas wyraźnego smaku! Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nalewkach.
Miodówka – sposób przygotowania
- Rozpuść miód w wodzie, wykonując to bardzo ostrożnie. Możesz lekko podgrzać wodę, aby miód się rozpuścił. Zbierz pianę, gdy pojawi się na wierzchu.
- Jak rozrobić spirytus z miodem? Cóż, wystarczy, że rozpuszczony miód wlejesz do słoja i dolejesz do niego spirytus. Spirytus momentalnie zareaguje ze słodką substancją.
- Szczelnie zamknij słój i odstaw całość na około 3 dni.
- Po upływie wskazanego czasu przelej nalewkę do butelek. Możesz od razu skosztować przyrządzonego trunku!
Podsumowanie
Jeżeli chcesz przełamać smak słodyczy, możesz dodać do nalewki odrobinę soku z cytryny – stworzy się wówczas swego rodzaju nalewka cytrynowa z wódką i… miodem! Jak widzisz, przepis na nalewkę miodową na spirytusie jest bardzo łatwy i naprawdę każdy może zrobić ją sam w domu – i to bez większego doświadczenia! Sprawdź także ten artykuł z przepisem na nalewkę z wiśni.
Waniliowo-imbirowa nalewka z miodu i cytryny
Aromatyczna miodówka
Kiedy wiesz już, jak rozrobić spirytus z miodem, możesz wykorzystać swoją wiedzę na kilka sposobów. Nalewka z miodu będzie doskonałym źródłem rozgrzewającym, kiedy połączysz miód z wanilią, imbirem oraz gałką muszkatołową i cytryną. Wówczas nie będzie to zwykła nalewka z miodu i cytryny, ale aromatyczny trunek dla prawdziwych koneserów!
Lista składników
- 500 g miodu (może być spadziowy)
- pół cytryny
- 1 szt. laski wanilii
- kilka plastrów świeżego imbiru
- 0,5 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
- 0,6 l wody
- 0,7 l spirytusu
Przygotuj również gąsior bądź dużą butlę o pojemności ok. 3 litrów, gazę, a także butelki do przelania trunku. Pamiętaj również, że potrzebujesz doliczyć około 2 tygodnie do czasu pełnego przygotowania nalewki na miodzie.
Nalewka z miodu, wanilii i cytryny – sposób przygotowania
- Wylej miód na patelnię i dodaj do niego sok z cytryny oraz laskę wanilii. Dorzuć plastry imbiru i startą gałkę muszkatołową.
- Doprowadź składniki do zagotowania i gotuj je przez około 3 minuty na małym ogniu. Przykryj i odstaw do wystygnięcia.
- Wystudzony wywar połącz ze spirytusem, dokładnie wymieszaj i przelej do gąsiora (lub butli). Szczelnie zamknij miksturę i zanieś ją na 2 tygodnie w ciepłe miejsce.
- Po upływie wspomnianego czasu przecedź nalewkę przez gazę i przelej ostrożnie do wyparzonych uprzednio butelek. I już, gotowe!
Podsumowanie
Nalewka miodowa z tymi aromatycznymi składnikami ma większe działanie wzmacniające, ułatwiające trawienie i działające napotnie. Kiedy wrócisz do domu w zimowy wieczór kieliszek domowego trunku błyskawicznie rozgrzeje od środka! A może zainteresuje cię także artykuł z przepisem na nalewkę z kaliny?
Miodówka z kawą i rumem
Wzmacniający „napój-lekarstwo”
Nic tak doskonale nie wzmacnia organizmu, jak miód w połączeniu z aromatyczną kawą. Z powodzeniem napój ten ożywi oraz ułatwi zwalczanie przeziębienia, które pojawia się podczas chłodniejszych pór roku.
Lista składników na miodówkę z dodatkami
- 2 szklanki miodu
- wysuszona skórka pomarańczy
- 2 czubate łyżki kawy mielonej
- ½ łyżeczki startej gałki muszkatołowej
- 1l spirytusu
- 1 szklanka rumu
W przypadku tego specyfiku, czas oczekiwania na degustację to ok. 2 miesiące.
Nalewka z miodu – sposób przygotowania
- Rozgrzej miód w rondlu i dodaj do niego szklankę wody oraz skórkę pomarańczową. Zagotuj całość i usuń z wierzchu pianę. Pozostaw do wystudzenia.
- Wymieszaj kawę z gałką muszkatołową i zalej wrzątkiem. Nakryj spodkiem i parz ok. 5 minut.
- Wlej do miodu przecedzoną kawę, spirytus oraz rum – wymieszaj i przelej całość do butelek. Zakorkuj je i odstaw na ok. 6 tygodni.
- Zlej alkohol znad osadu, przefiltruj i połącz resztę ze zlaną nalewką. Rozlej do butelek, zakorkuj i daj im poleżeć ok. tydzień. Smacznego!
Podsumowanie
Pamiętaj, żeby kupować wyłącznie miód od sprawdzonego pszczelarza! Inaczej możesz paść ofiarą oszustów i narazić się na kupno… syropu cukrowego. Wówczas nalewka z miodu może i będzie miała „jakiś” smak, ale na pewno zero właściwości prozdrowotnych! Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę malinową.