Nalewka z mirabelek - przepis krok po kroku na nalewkę z żółtych śliwek
Mirabelki to owoce bardzo popularne, które często można spotkać w różnorodnych przepisach kulinarnych. Ze względu na to, że są one bardzo drobne, warto wiedzieć, jak wypestkować mirabelki. Coraz bardziej popularna staje się nalewka ze śliwek żółtych, czyli nalewka z mirabelek. Zobaczmy, jak wygląda przepis na śliwowicę.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykułu o nalewkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mirabelka - informacje, które musisz znać
Mirabelka to owoc śliwy ałycza, przez co mówiąc o nalewce z tego owocu, można się spotkać z taką nazwą jak nalewka z ałyczy. Z powodu małych rozmiarów, powinniśmy wiedzieć jak wypestkować mirabelki. Odpowiedź na pytanie, jak wypestkować mirabelki, jest bardzo prosta. Można to robić na kilka sposobów.
Pierwszym sposobem jest ściskanie w palcach i wtedy pestka powinna sama wyskoczyć. Można to też robić obieraczką, nożem z ostrym końcem, wygiętym drutem lub najbardziej popularną i mało męczącą metodą, jaką jest drylownica. Istnieje także możliwość podsmażenia owoców w całości i przetarcia przez sitko.
Nalewka z mirabelek, tak samo, jak nalewka z kwiatu czarnego bzu, nalewka z pigwy, nalewka malinowa czy też orzechówka, ma wiele korzystnych właściwości. Dzieje się to dlatego, że posiada ona duże ilości witamin: A, B6, C, E i K oraz wapnia, żelaza, fosforu, potasu, magnezu, błonnika i polifenoli. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na nalewkę z aronii?
Nalewka z mirabelek - jakie właściwości posiada?
Nalewka ze śliwek mirabelek żółtych szczyci się korzystnymi właściwościami oddziałującymi na nasz organizm. Przede wszystkim poprawia ona pracę naszych jelit, co powoduje, że nie mamy zaparć, usuwa niepotrzebne tłuszcze z organizmu oraz pozbywa się złego i toksycznego cholesterolu.
Śliwowica ma właściwości antyoksydacyjne i regenerujące. Usuwa ona wolne rodniki, które odpowiedzialne są za nowotwory, chroni jelito grube przed rakiem, reguluje ciśnienie krwi i chroni organizm przed miażdżycą. Dodatkowo korzystnie wpływa na układ nerwowy, uszczelnia naczynia krwionośne i pomaga w procesie krzepnięcia krwi. Niesamowite jest to, że nalewka z ałyczy opóźnia proces starzenia skóry.
Poza nalewkami ze śliwek żółtych popularnością cieszą się inne przepisy kulinarne, które wykorzystują ten owoc. Takie przepisy kulinarne to np. przepis na powidła z mirabelek, dżem, kompot, konfiturę, syrop, ale także wino. Niesamowitym powodzeniem cieszą się ciasta i tarty z mirabelkami. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na nalewkę z wiśni.
Nalewka ze śliwek mirabelek żółtych - przepis
Nalewki ze śliwek mirabelek żółtych mogą być przygotowywane według różnych przepisów. Bardzo często dodawane są do nich przyprawy i produkty, które mają wzbogacić smak nalewki z ałyczy. Przy produkcji nalewki można sugerować się własnymi odczuciami i dodawać takie przyprawy, które nam smakują.
Nalewka ze śliwek żółtych z miodem
Ta nalewka jest bardzo popularnym i cieszącym się uznaniem przepisem, ze względu na słodycz, jaką można osiągnąć podczas przygotowywania. Zobaczmy więc, co jest potrzebne i jak wygląda przepis do przygotowania tego alkoholu.
Składniki:
- 1 kg dojrzałych śliwek żółtych/ mirabelek,
- 250 g cukru,
- 0,5 l spirytusu,
- 1 szklanka wody,
- 1 szklanka miodu lipowego.
Jeśli lubimy bardzo słodkie nalewki, można dołożyć trochę więcej miodu lub cukru, jeśli natomiast nie lubimy takiego słodkiego alkoholu, wtedy, zamiast 250 g cukru można użyć 100 g.
Przygotowanie:
- Mirabelki musimy umyć i wypestkować (stosujemy jeden z wymienionych wcześniej sposobów).
- Wydrylowane mirabelki wrzucamy do słoja lub gąsiora i zasypujemy je cukrem.
- W takim stanie odstawiamy je w ciepłe i słoneczne miejsce na tydzień, pamiętając, by co jakiś czas nimi wstrząsnąć. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę śliwkową.
- Po tygodniu zalewamy zmieszanym z wodą spirytusem i odstawiamy na kolejny tydzień.
- Po tym czasie zlewamy alkohol i mieszamy go z płynnym miodem.
- Rozlewamy w butelki i odstawiamy na 3- 4 miesiące.
Przechowujemy nalewkę ze śliwek żółtych w ciemnym i chłodnym miejscu. Najlepiej odczekać około pół roku przed otworzeniem butelki. Im dłużej nalewka leżakuje, tym lepiej.
Nalewka z mirabelek z goździkami
Nalewka z mirabelek z goździkami to bardzo smaczny sposób na przygotowanie tego alkoholu. Zobaczmy więc, jak wygląda przepis na zrobienie tej nalewki krok po kroku.
Składniki:
- 1 kg owoców śliwy ałycza,
- 1 kg cukru,
- 0,25 l wody,
- 0,5 l spirytusu,
- 0,5 l wódki,
- goździki.
Ilość goździków zależy od tego, jak intensywny chcemy mieć ich smak. Możemy użyć od kilku do kilkunastu sztuk.
Przygotowanie:
- Myjemy i drylujemy żółte śliwki.
- Wydrylowane mirabelki wsypujemy do słoja, dodajemy goździki i cukier.
- Zostawiamy na tydzień w słonecznym miejscu i co jakiś czas potrząsamy.
- Po tygodniu dodajemy wymieszaną wódkę ze spirytusem i odstawiamy na miesiąc.
- Nalewkę zlewamy do butelki przez gazę, a owoce zalewamy wódką.
- Po miesiącu zlewamy alkohol przez gazę i łączymy z pierwszym zlewem.
Nalewka powinna być przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu przez minimum 3 miesiące.
Nalewka ze śliwek mirabelek żółtych to bardzo wartościowy napój o właściwościach leczniczych. Śliwowica jest nie tylko zdrowa, ale i smaczna, a na dodatek prosta w przygotowaniu, dlatego też warto zastanowić się nad przygotowaniem jej do swojej domowej spiżarni. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy na domowe alkohole.