Nalewka z orzechów włoskich na pasożyty krok po kroku
Orzechówka, czyli nalewka z orzechów włoskich, to od setek lat stosowany produkt w medycynie ludowej. Uważa się, że jest idealna na żołądek i faktycznie tak może być. Dowiedz się jak ją przygotować i na co działa nalewka z zielonych orzechów włoskich.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nalewkach.
Nalewka z orzecha włoskiego na pasożyty i nie tylko
Zazwyczaj uważa się, że nalewka z orzecha włoskiego na pasożyty jest najlepsza. I faktycznie – kiedy tylko pojawiają się problemy trawienne, warto wypić kilka kropli nalewki. Wszystko dlatego, że orzech włoski zawiera naturalne herbicydy, które nie pozwalają na rozwijanie się w organizmie grzybów, pasożytów, bakterii i drożdży. Dawniej też podawano nalewkę z orzecha włoskiego „na robaki”, czyli pasożyty układu trawiennego. Jest to dobre remedium na biegunkę, wzdęcia, niestrawności. Orzech włoski podobnie jak orzech laskowy działa oczyszczająco i odtruwająco.
Jednakże dobrze sprawdza się także w innych przypadkach. Obecnie wiadomo, że ten niezwykły napój ma o wiele więcej właściwości. Nalewka z orzechów włoskich na spirytusie działa przeciwkrwotocznie, ponieważ ma właściwości ściągające błony śluzowe. Wykazuje także działanie przeciwzapalne i przeciwzakażeniowe.
Nalewka z zielonego orzecha włoskiego reguluje działanie tarczycy ze względu na dużą zawartość jodu. Można stosować ją zewnętrznie, wiele wskazuje także na to, że może być pomocna w leczeniu chorób skóry, żylaków, ran, zapaleń i zakażeń. Wpływa na leczenie paciorkowca i gronkowca. Czasami dawniej stosowaną ją także na nadpotliwość stóp, zmiany ropne i trądzik. Wyciąg z orzecha włoskiego może posłużyć do robienia parówek i nasiadówek i ma dobroczynny wpływ na skórę. Syrop z orzecha włoskiego jest polecany na wiele różnych schorzeń.
Orzechówka – sposób przygotowania
Wykonanie nalewki z orzechów włoskich nie jest trudne. Tak naprawdę potrzebne są do tego jedynie owoce oraz alkohol. Można przygotować ją na spirytusie lub na 40-procentowej wódce. Nalewka ma specyficzny, gorzki smak surowych, niedojrzałych orzechów, jednakże jeśli chcesz przygotować ją do celów leczniczych, nie należy jej dosładzać. Jednakże jeśli chcesz przygotować napój odpowiedni do kosztowania, użyj więcej cukru i przypraw, na przykład wanilii. Do zrobienia słodkiej, przyjemnej orzechówki może raczej posłużyć orzech laskowy.
- 20-30 sztuk zielonych orzechów,
- 1 l alkoholu 40% lub spirytusu
Przygotowanie nalewki zajmuje jakiś czas, ponieważ dopiero po roku nalewka ma swoją maksymalną moc właściwości leczniczych. Wcześniej może nie działać tak mocno leczniczo. Orzechy używa się w całości, razem z zieloną skórką. To właśnie ona zawiera naturalne herbicydy, dlatego nie można ich obierać.
- Orzechy umyj, osusz i pokrój w ćwiartki.
- Pokrojone orzechy włóż do słoika o objętości co najmniej 2 l, najlepiej większego.
- Zalej orzechy alkoholem tak, żeby były całkowicie przykryte.
- Odstaw zamknięte naczynie na miesiąc, by powstał wyciąg z orzechów. W tym czasie od czasu do czasu potrząsaj naczyniem.
- Zlej nalewkę do butelek i przechowuj w chłodnym miejscu.
Nalewka jest gotowa, jeśli nabierze ciemnobrązowego koloru. Nalewkę można pić już po 2-3 miesiącach, jednakże najbardziej skuteczna jest mniej więcej po roku. Po macerowaniu orzechów możesz dodać do nalewki trochę wody z rozpuszczonym cukrem. Jeśli jednak używasz do tego wódki, nie używaj za dużo wody – nalewka musi mieć więcej niż 17%, żeby się nie psuła i naprawdę miała działanie lecznicze. Smak nalewki możesz urozmaicić goździkami lub laskami wanilii. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na orzechówkę na spirytusie.
Nalewka z zielonych orzechów: zbiór owoców
Do przygotowania orzechówki potrzebne są zielone, niedojrzałe orzechy włoskie. To właśnie one zawierają najwięcej składników odżywczych i przeciwpasożytniczych. Dlatego właśnie z nich robi się nalewkę. Nie je się ich na surowo, jednakże w spirytusie i niewielkiej ilości nalewki może naprawdę świetnie zadziałać.
Zielone orzechy włoskie zbiera się w końcu czerwca lub na początku lipca. Orzechy powinny być prawie tak duże, jak dojrzałe, ale jeszcze zupełnie zielone i miękkie. Powinno się bez problemu je przekroić nożem, orzech włoski powinien być miękki w środku. Zbierając orzechy a także przygotowując nalewkę należy mieć na dłoniach rękawiczki, ponieważ zawierają one sok, który brudzi dłonie na długo. Trudno to zmyć, więc nie można zapomnieć o rękawiczkach.
Nalewka z orzecha włoskiego na pasożyty: dawkowanie
Nie można zapomnieć, że nalewka z orzecha włoskiego to naturalny środek na pasożyty, który można stosować tylko doraźnie. W razie problemów żołądkowych pije się ją maksymalnie przez kilka dni, optymalnie trzy razy dziennie po 5 ml. Nalewka bez cukru nie jest szczególnie smaczna, dlatego można ją rozcieńczyć w połowie szklanki wody. Łyżkę nalewki można zastosować jednorazowo w czasie niestrawności lub po przejedzeniu.
Nalewka z orzecha włoskiego na robaki nie jest rzecz jasna polecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Jednakże one, w porozumieniu z lekarzem, mogą używać syrop z orzecha włoskiego. Natomiast wszystkich produktów z niedojrzałych orzechów włoskich powinny unikać osoby cierpiące na refluks.