Szczeć barwierska i pospolita - opinie na temat rośliny i krótka charakterystyka

Szczeć barwierska - Dipsacus sativus, zdecydowanie różni się od szczeci pospolitej - Dipsacus fullonum. Natomiast szczeć barwierską, tak jak i szczeć pospolitą, łączy to, że należą one do tej samej rodziny, czyli szczeciowatych - Dipsacaceae. Warto wiedzieć, że dla szczeci pospolitej rodzimym obszarem występowania jest Azja Zachodnia, Europa, a także Afryka Północna. Możemy ją również spotkać na pogórzu i niżu Polski.

Jeśli interesuje nas nalewka ze szczeci, jeszcze zanim dowiemy się, jakie ma ona działanie i jakie jest odpowiednie dawkowanie tego specyfiku, powinniśmy dowiedzieć się, gdzie swoje zastosowanie znajduje roślina, jaką jest szczeć, a także, jakie zyskuje ona opinie na swój temat.

Szczeć cieszy się bardzo dobrymi opiniami ze względu na swoje zastosowanie. Zacznijmy od tego, że szczeć to roślina, która sadzona jest jako roślina ozdobna, szczególnie na wysokich rabatach. Dodatkowo wykorzystywana jest ona przy suchych bukietach, ponieważ jej przekwitnięte kwiatostany stanowią niesamowity i niecodzienny element w różnych kompozycjach.

Powinniśmy również wiedzieć o tym, że szczeć jest rośliną miododajną, a także wykorzystywaną w przemyśle włókienniczym. Obecnie jednak najbardziej pożądanym elementem jest korzeń szczeci. Korzeń szczeci bardzo mocno się rozgałęzia, lecz częścią przewodnią jest charakterystyczny pal. Korzenie mogą dorastać nawet do około 60 cm długości i to właśnie z korzeni wyrabia się nalewki, podobne do nalewek z lipy. Nalewka ze szczeci ma działanie lecznicze, lecz musimy wiedzieć, w jaki sposób ją zastosować.

Nalewka ze szczeci - jakie ma działanie i jak ją stosować

Nalewka ze szczeci może nie jest aż tak popularna, jak nalewka z lipy, natomiast powinniśmy wiedzieć o tym, że ma ona bardzo dobre opinie i cechuje się właściwościami leczniczymi. Jej cena nie jest wysoka, lecz pamiętajmy o tym, że nie każda apteka może mieć ją w swojej ofercie. Jeśli chcemy zakupić tego typu nalewkę, lepszym miejscem zakupu będzie apteka zielarska. Z reguły ceny za te specyfiki na boreliozę, wynoszą około 30-40 zł.

Jednak zanim kupimy nalewkę ze szczeci, powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie ma ona działanie, a także, jak ją dawkować, by nie przyniosła niepożądanych skutków. Jeśli chodzi o dawkowanie, musimy wiedzieć, że zaleca się stosowanie preparatu trzy razy dziennie w porcji około 0,5 ml na czczo. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jest on zalecany dla kobiet karmiących i w ciąży.

Nalewka ze szczeci jest bardzo kojarzona z boreliozą. Otóż specyfik ten uznawany jest za naturalny środek, który pomaga w leczeniu tej ciężkiej choroby. Dodatkowo nalewka niszczy bakterie chorobotwórcze, ale również i pierwotniaki, czy niektóre gatunki grzybów. Do działań nalewki zaleca się także właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ponadto działa ona korzystnie na skórę i chroni naszą wątrobę przed uszkodzeniami. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat korzenia szczeci.

Nalewka ze szczeci - jak zrobić nalewkę na boreliozę z korzenia

Nalewka ze szczeci to specyfik, który dostępny jest w aptekach. Jednak niewiele osób wie, że można ja zrobić samodzielnie w domu, korzystając w kilku przepisów. Zobaczmy więc, jak wygląda przepis na leczniczą nalewkę i jak prawidłowo dobrać proporcję, by nalewka miała odpowiednie działanie.

Składniki:

  • 100 g suchego korzenia szczeci,
  • 600 g wódki 40%.
Nalewka ze szczeci i z korzenia szczeci podczas przygotowania, a także właściwości i dawkowanie
Jakie właściwości lecznicze ma nalewka ze szczeci, a także najlepsze przepisy

Warto wiedzieć, że suchy korzeń możemy kupić w sklepach zielarskich.

Przygotowanie:

  1. Suchy korzeń wkładamy do buteleczki z ciemnego szkła.
  2. Całość zalewamy alkoholem.
  3. Buteleczkę zakręcamy i odstawiamy na 2 tygodnie.
  4. Po tym czasie przecedzamy nalewkę przez sitko i wlewamy znowu do buteleczki.

Pamiętajmy, że w trakcie tych dwóch tygodni, powinniśmy kilkakrotnie wstrząsnąć buteleczką.

Poza nalewką ze szczeci możemy skorzystać także z odwaru ze szczeci, który ma również pozytywne działanie na nasz organizm. Taki odwar możemy pic przez nawet 3 tygodnie. Pamiętajmy jednak, by pić po 3 filiżanki odwaru dziennie. Zobaczmy, czego potrzebujemy do wykonania odwaru.

Składniki:

  • 1 łyżeczka rozkruszonego korzenia lub liści szczeci,
  • 0,75 szklanki wody.

Przygotowanie:

  1. Liście lub korzenie wsypujemy do garnka.
  2. Całość zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia.
  3. Gotujemy 5 minut na małym ogniu.
  4. Po tym czasie przecedzamy odwar i wlewamy do filiżanki.

Jak widać, przygotowanie nalewki ze szczeci, a już tym bardziej odwaru ze szczeci, nie jest skomplikowane. Właściwie nie ma w tym nic trudnego i nie jest to pracochłonne. Dlatego, zamiast kupować gotową nalewkę możemy z powodzeniem przygotować ją samodzielnie dla siebie i całej rodziny.

ikona podziel się Przekaż dalej