Jak działają namiotniki na roślinach

Dlaczego namiotniki uważane są za szkodniki roślin

Nierzadko możemy zauważyć charakterystyczne oprzędy pajęczyny pokrywające gałęzie drzew lub krzewów. Zdarza się, że pajęczyną pokryte jest nawet całe drzewo lub krzew. Zaś pod pajęczyną zauważamy żółtawe, dość duże gąsienice. Żywią się one blaszką liściową i w przypadku masowego występowania szkodnika, mogą zjeść większość liści, a nawet doprowadzić do gołożeru. Gąsienice zjadają także zawiązki owoców, dlatego też mogą spowodować znacznie obniżony plon z drzew owocowych. Sprawcą tych szkód drzew i krzewów jest niepozorny motyl o białych skrzydłach z czarnymi kropeczkami, czyli namiotnik jabłoniowy.

Namiotnikowate stanowią rodzinę owadów należących do rzędu motyli. Na świecie występuje 500 gatunków namiotnikowatych, z czego w Polsce żyje 28 gatunków. Nazwa namiotnikowate pochodzi od oprzędów, które tworzą gąsienice tych owadów. Oprzędy te wyglądają jak białe namioty i chronią gąsienice przed deszczem, wiatrem, pasożytami lub opryskami. W przypadku masowego wystąpienia tych owadów, mogą one otoczyć swym oprzędem całe drzewo. Motyle dorosłe namiotnika charakteryzują się długimi skrzydłami w kolorze białym z czarnymi kropkami lub są w różnych kolorach.

Najbardziej popularne gatunki namiotników:

  • namiotnik czeremszaczek,
  • namiotnik jabłoniaczek,
  • namiotnik śliwowy,
  • namiotnik trzmieliniaczek.

Za szczególnie niebezpieczne szkodniki uważane są namiotniki jabłoniaczki. W przypadku masowego występowania mogą one pokryć całe drzewo przędzą i doprowadzić do gołożerów. Namiotniki najchętniej żerują na drzewach owocowych jak jabłonie czy śliwy. Bytują również na drzewach i krzewach ozdobnych, jak czeremchy, głogi, tarniny, dzikie róże, trzmieliny, jarzęby lub morwy.

Jak wyglądają namiotniki

Największym utrapieniem naszych ogrodów jest namiotnik jabłoniowy. Jego motyl wygląda dość niepozornie. Jest mały o długich białych skrzydłach nakrapianych czarnymi kropeczkami. Owady dorosłe nie czynią szczególnych szkód na drzewach. Ich zadaniem jest złożenie jaj. Prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia ukrywają się na spodzie liści. Składają one jaja, które pokrywają wydzieliną. Wskutek twardnienia wydzieliny tworzą się tarczki chroniące jaja i wykluwające się z nich gąsienice, które zostają pod tarczkami do końca sezonu i w czasie zimy.

Namiotniki i ich larwy, które zaatakowały drzewo, a także zwalczanie i zapobieganie krok po kroku
Szkodniki namiotniki i ich żerowanie na roślinach w ogrodzie, a także sposoby zwalczania krok po kroku

Gąsienice namiotnika mają około 2 cm długości, są żółte, z czarnymi cętkami wzdłuż ciała i czarnymi głowami. Gąsienice zimują i uaktywniają się pod koniec czerwca, kiedy to rozpoczynają żerowanie na liściach drzew. Atakują głównie drzewa owocowe. Na początku czerwca gąsienice tworzą na drzewie oprzędy, w których przepoczwarzają się. Pod koniec czerwca wylatują z nich już jako owady dorosłe. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat szkodników drewna?

Jak walczyć z masowym wylęgiem namiotników

Najlepsze domowe sposoby na namiotniki

Zwalczanie namiotników jest dość trudne. Najlepsze domowe sposoby ich zwalczania to usuwanie tarczek z jajami. W tym celu należy dokładnie obejrzeć drzewa i krzewy i mechanicznie usunąć pędy, na których zobaczymy złoża jaj. Czynność tę należy wykonać wczesną wiosną, zanim gąsienice opuszczą tarczki. Najlepszym okresem jest marzec. Niestety jest to zadanie pracochłonne i nie zawsze łatwe do wykonania, jeśli drzewa są wysokie. Jednak tego rodzaju domowe sposoby są najbardziej przyjazne dla środowiska.

Prócz mechanicznego usuwania gałązek z jajami owada, możemy również wykorzystać naturalnych wrogów namiotnika. Poczwarki tego owada są atakowane przez pasożytnicze błonkówki lub pluskwiaka dziubałka gajowego. Dobre efekty dają również opryski wyciągiem z wrotycza. Podobnie jak w przypadku preparatów ekologicznych czy chemicznych, opryski z wrotycza należy stosować, zanim gąsienice uprzędą pajęczyny.

Jak walczyć z namiotnikami - czy preparaty i opryski chemiczne to skuteczne sposoby na te szkodniki

Mechanicznie usuwanie jaj owadów nie zawsze jest skuteczne. Jeśli dużo drzew zostało opanowanych przez szkodniki, możemy zastosować opryski chemiczne. W tym celu stosujemy preparaty ochrony roślin. Zwalczanie namiotników przy pomocy oprysków i preparatów chemicznych ma sens tylko dopóki gąsienice nie stworzą oprzędów.

Oprzędy, w których chowają się gąsienice, są tak gęste, że żadne preparaty nie są w stanie ich przeniknąć. Dlatego też na tym etapie, jedynym sposobem jest usuwanie ich mechaniczne, a nawet wycięcie całego drzewa lub krzewu.

W przypadku namiotników należy jednak bardzo starannie ocenić szkody i nie podejmować pochopnych działań. Zwalczanie małej ilości namiotników w ogrodzie mija się z celem. W przypadku masowego wylęgu larw, jeśli domowe sposoby okazały się nieskuteczne i drzewko zostało pokryte oprzędami, warto wstrzymać się z wycinaniem drzewa i zaczekać do kolejnej wiosny. Wtedy możemy spróbować usunąć mechanicznie jaja owadów i mieć nadzieję, że drzewko lub krzew się zregenerują. Warto pamiętać, że atak tych szkodników nigdy nie trwa dłużej niż 2 - 3 sezony. Po tym okresie plaga namiotników zanika na 10 lat.

ikona podziel się Przekaż dalej