Narecznica samcza - opis, uprawa, wymagania, zastosowanie
Narecznica samcza tak jak i bylica pospolita, bylica roczna, czy też mozga trzcinowata, to roślina, która pojawia się w naszych ogrodach przydomowych. Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę tej paproci, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ta roślina, jakie liście wytwarza, jaki jest jej rozmiar, zastosowanie, ale również, jakie stanowisko będzie dla niej najbardziej odpowiednie, jakie ma wymagania i jak przebiega jej uprawa, pielęgnacja i ochrona.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.
Narecznica samcza - opis rośliny
Narecznica samcza - skąd pochodzi paproć
Narecznica samcza - Dryopteris filix-mas, to gatunek paproci, która zalicza się do rodziny narecznicowatych - Dryopteridaceae. Warto wiedzieć, że do rodziny narecznicowatych zalicza się aż 26 gatunków, w których znajduje się około 2115 gatunków roślin. Co więcej, gatunki te rozmieszczone są w trzech podrodzinach.
Do narecznicowatych - Dryopteridaceae, zaliczane są paprocie naskalne i naziemne, ale również hemiepifityczne i epifityczne. Rośliny z tej rodziny naturalnie występują w całej strefie klimatu tropikalnego, ale wielu przedstawicieli pojawia się również w klimacie umiarkowanym. W samej Polsce możemy spotkać się z przedstawicielami z rodzaju paprotnik - Polystichum, a także z rodzaju narecznica - Dryopteris. Do narecznicowatych zaliczane są kłącza. Mogą być to kłącza wyprostowane, płożące lub podnoszące się, a czasami możemy spotkać się nawet z pnącymi i wspinającymi się kłączami.
Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest narecznica samcza - Dryopteris filix-mas, która nazywana jest również paprotnikiem samczym. Powinniśmy wiedzieć, że gatunek ten naturalnie występuje w Azji, Ameryce Północnej oraz Europie, a w samej Polsce narecznica samcza jest pospolitą rośliną. Co więcej, musimy wiedzieć, że jest to paproć naziemna, którą spotkać możemy w cienistych lasach, szczególnie wzdłuż strumieni, natomiast nie nadaje się ona do akwarium roślinnego.
Dryopteris filix-mas - charakterystyka
Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda uprawa, rozmnażanie, ochrona i pielęgnacja narecznicy samczej, warto dowiedzieć się, do jakiego rozmiaru dorasta ta paproć, a także jak wygląda liść rośliny i co jeszcze jest dla niej charakterystyczne. Zacznijmy od tego, że rozmiar rośliny jest całkiem spory, ponieważ ta roślina zielna dorasta do około 50-120 cm wysokości.
Charakterystycznym elementem jest płożące kłącze. Szczyt rośliny pokryty jest bardzo gęsto jajowato-lancetowatymi lub lancetowatymi łuskami, które wybarwiają się na jasnobrązowy kolor. Jednak najważniejszą częścią tej rośliny są jej liście. Narecznica samcza - Dryopteris filix-mas, to roślina, której liście odziomkowe zebrane są w lejkowatą różyczkę. Są one łukowato wygięte i wyrastają na lekko żółtych ogonkach. Same blaszki liści są miękkie, częściowo zimozielone i mają żywozieloną barwę. Z kolei liście zarodnionośne i płonne nie są zróżnicowane. Są one pojedynczo pierzaste, lancetowate i zwężające się na wierzchołku. Charakterystyczne dla nich są głębokie wcięcia. Na ogonkach liściowych znajdują się gruczołowate łuski, a na spodniej stronie liści znajdziemy kupki zarodni.
Nie możemy zapominać o tym, że narecznica pospolita - Dryopteris filix-mas, to roślina, której wszystkie części są trujące. Zdecydowanie najwięcej substancji trujących jest w kłączu rośliny. Pamiętajmy także o tym, że po zjedzeniu większej ilości narecznicy, możemy spodziewać się podrażnień w układzie trawiennym, które mogą wywołać kolki, skurcze, a nawet prowadzą do zaburzeń wzroku, co jest bardzo niebezpieczne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najpiękniejszych bylinach ogrodowych.
Dryopteris filix-mas - jakie ma wymagania i jak przebiega jej uprawa
Narecznica samcza - najlepsze stanowisko pod uprawę
Bez różnicy, czy w naszym ogrodzie ma znaleźć się bylica pospolita - Artemisia vulgaris, bylica roczna - Artemisia annua, mozga kanaryjska - Phalaris canarensis, czy też narecznica samcza - Dryopteris filix-mas, koniecznością jest zapoznanie się z tym, jakie wymagania ma dany gatunek, a nawet i odmiana rośliny.
Tylko znając wymagania narecznicy samczej, bylicy pospolitej, bylicy rocznej, czy też mozgi kanaryjskiej, będziemy w stanie zapewnić tej roślinie odpowiednie warunki do rozwoju. Nie zapomnijmy też o tym, że jeśli nie zadbamy o odpowiednie stanowisko, możemy spotkać się z przykrymi konsekwencjami, jakimi są między innymi choroby, spowolniony wzrost, czy przebarwienia na liściach.
Właśnie z tego powodu powinniśmy wiedzieć, że narecznica samcza, mimo tego, że nie jest ona trudna w uprawie, powinna mieć zapewnione zacienione lub półcieniste stanowisko. Dodatkowo powinniśmy zadbać również o to, że najlepsza gleba pod uprawę to żyzna, stale wilgotna, próchnicza gleba o lekko kwaśnym bądź kwaśnym odczynie pH.
Dryopteris filix-mas - jak powinna być uprawiana i pielęgnowana paproć
Kiedy decydujemy się na uprawę lawendy lub narecznicy samczej, warto zapoznać się z tym, jak przebiega rozmnażanie lawendy i narecznicy. Oczywiście, jeśli weźmiemy pod uwagę sposoby rozmnażania lawendy i narecznicy, dojdziemy do tego, że rozmnażanie lawendy, czy też narecznicy możemy przeprowadzić na różne sposoby.
Zacznijmy więc od tego, że narecznica samcza - Dryopteris filix-mas, to roślina, którą możemy rozmnażać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest rozmnażanie narecznicy samczej poprzez podział roślin, który wykonuje się na wiosnę lub jesienią. Co więcej, paproć tego gatunku może być rozmnażana poprzez sadzonki kłączowe w zimie. Także w zależności od tego, kiedy chcemy rozmnażać i który sposób będzie dla nas najlepszy, możemy wybrać sobie to, w jaki sposób narecznica samcza będzie rozmnożona.
Podczas uprawy narecznicy samczej musimy pamiętać o tym, że jest to roślina, która nie toleruje suszy. Natomiast jeśli planujemy stworzyć akwarium roślinne, nie jest to odpowiednia roślina, ponieważ akwarium roślinne ma zdecydowanie zbyt dużą wilgotność, a narecznica nie jest rośliną wodną. Jednak kiedy uprawiamy roślinę w ogrodzie, musimy pamiętać o tym, że istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie podlewanie.
Podlewanie powinno być regularne, szczególnie w okresie letnim, kiedy panują susze i upały. Natomiast rośliny te nie reagują źle na zimno, przez co zimą nie wymagają one okrywania. Warto wspomnieć także o tym, że rośliny te uprawiane na odpowiednim stanowisku mogą bardzo szybko rosnąć i być ekspansywne, przez co powinniśmy kontrolować to, jak się rozrastają.
Zastosowanie i cena narecznicy - co powinniśmy wiedzieć o tej roślinie
Jeśli chodzi o ceny narecznicy, mogą być one zróżnicowane. Cena zależy od tego, gdzie kupimy sadzonkę rośliny, ale również, na jaką odmianę się zdecydujemy i jaka jest wielkość sadzonki. Jeśli chodzi o miejsca zakupu sadzonek, powinniśmy wiedzieć, że mamy wiele możliwości.
Możemy skorzystać zarówno z zakupu w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Natomiast kiedy korzystamy z zakupów w sklepie internetowym, nie mamy możliwości skontrolowania, w jakiej kondycji jest roślina. Z reguły jednak cena za sadzonkę wynosi około 14 zł.
Decydując się na kupno narecznicy samczej, powinniśmy wiedzieć, że jest to roślina ozdobna z liści, która nadaje się zarówno do sadzenia pojedynczo, jak i sadzenia w grupach, często przy zbiornikach wodnych. Mimo dość dużych właściwości trujących ma ona również właściwości lecznicze.