Które narzędzia ogrodnicze będą niezbędne w każdym ogrodzie?
Pielęgnacja ogrodu jest czasochłonna i pracochłonna. Aby sobie ją ułatwić, należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia ogrodowe. Powinny być to narzędzia najlepszej jakości, takie, które posłużą ci przez dłuższy czas. Dowiedz się, jaki sprzęt ogrodowy koniecznie musisz kupić, zanim zabierzesz się za urządzanie ogrodu.
Niezbędne narzędzia ogrodnicze – narzędzia ręczne
Sprzęt ogrodowy – podstawowe narzędzia ogrodnicze
Niezbędne narzędzia ogrodowe to te, które służą do przekopywania, spulchniania i naruszania gleby. Najważniejszymi są łopaty, szpadle i widły, czyli wszystko, co służy do kopania i przenoszenia gleby, nawozu i kompostu. W zasadzie warto zaopatrzyć się w dwa egzemplarze każdego z tych produktów. Narzędzia ręczne do lżejszych prac powinny być lekkie i poręczne. Warto także zaopatrzyć się w przyrządy ogrodnicze nieco bardzo stabilne, twarde i większe, które przydadzą się do większych robót i kopania w twardszej warstwie gleby.
W każdym ogrodzie niezbędne będą także motyki. Te także warto kupić w kilku rozmiarach i typach. Do spulchniania gleby i wyznaczania grządek przyda ci się motyka o długim trzonku. Niezbędne narzędzia ogrodnicze tego rodzaju to także tak zwane „pazurki”, czyli motyka wyposażona w kilka zębów. Świetnie sprawdza się do pielenia, zwłaszcza, jeśli ma krótki trzonek. Dzięki temu łatwo nią manewrować na małych rabatkach.
To oczywiste, że w ogrodzie nie może zabraknąć grabi. Te przyrządy ogrodnicze także mają kilka rodzajów i warto się zaopatrzyć w każdy z nich. Każdy sklep ogrodniczy oferuje szerokie, lekkie, zrobione z aluminium grabie o szeroko rozstawionych zębach, które dobrze sprawdzają się do grabienia liści czy trawnika. Sprzęt ogrodniczy do poruszania bardziej zbitej gleby powinien być znacznie cięższy, dlatego należy wybrać grabie stalowe, dobrej jakości i odpowiednio masywne.
Narzędzia ogrodowe do przycinania
W każdym ogrodzie niezbędne są także akcesoria i narzędzia używane do przycinania. Koniecznie trzeba kupić sekatory, i to w kilku rodzajach. Większe i solidniejsze przydadzą się do cięcia krzewów ozdobnych i drzewek, małe, ręczne przyrządy ogrodnicze mogą być stosowane w czasie cięcia kwiatów i ogławiania. Przyda się także sekator teleskopowy lub taki o bardzo długich rączkach, który sprawdza się w przypadku drzew.
Niezbędne narzędzia ogrodnicze to także nożyczki do żywopłotu. Dzięki nim nadasz krzaczkom pożądaną wielkość i oczekiwany kształt. Do tej pracy są o wiele wygodniejsze niż sekatory. Można je wykorzystać także do przycinania krzewów iglastych.
Narzędzia ogrodowe – elektronarzędzia
Elektryczne narzędzia ogrodowe do koszenia
Niezbędny sprzęt ogrodowy to także oczywiście kosiarki i wszelkie narzędzia używane do skracania trawnika. Kosiarki do trawy dzielą się na spalinowe i elektryczne. Kosiarki spalinowe są większych rozmiarów, mają dość dużą moc silnika. Świetnie sprawdzają się w miejscach, w których nie ma zasięgu kabel do energii elektrycznej. Taką kosiarkę warto wybrać w ogrodach o większej powierzchni. Elektryczne narzędzia ogrodowe mają silniki o mocy nieprzekraczającej 1700 W. Jednak takie kosiarki świetnie sprawdzają się w przydomowych ogrodach, można je wykorzystywać także na nierównych terenach o nieregularnych kształtach.
W ogrodzie przyda się także podkaszarka oraz wertykulator. To także akcesoria elektryczne, ułatwiające zadbanie o trawnik. Podkaszarka pozwala skrócić trawę w trudno dostępnych miejscach, na przykład wokół drzewek, wzdłuż krawężnika czy przy płocie. Jest wygodna w użyciu i błyskawicznie poradzi sobie z kłopotliwymi zaroślami.
Elektronarzędzia do ogrodu
Elektronarzędzia, czyli narzędzia ogrodowe zasilane energią elektryczną, także mają bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie. Każdy sklep ogrodniczy i market ogrodniczo-budowlany oferuje oczywiście piłę elektryczną, która może się okazać niezbędna do ogrodu. Piły łańcuchowe tego rodzaju są używane dość rzadko, jednak od czasu do czasu ich wykorzystanie jest konieczne.
Na uwagę zasługują także odkurzacze i dmuchawy do liści. To szybsza alternatywa grabienia, niezbędna w dużych ogrodach i na znacznych powierzchniach. Za ich pomocą zamiast „wyczesywać” liście z trawnika, można strumieniem powietrza przenieść je do wybranego miejsca w ogrodzie i usunąć. To znacznie przyspiesza pracę.
Kolejne elektronarzędzie, które warto mieć w swoim ogrodzie to rozdrabniarki. Dzięki nim błyskawicznie przerobisz liście i gałęzie drzew na drobne elementy, które łatwiej jest wyrzucić lub kompostować. Rozdrabniarki są zarówno przeznaczone do elementów zielonych, jak i do gałęzi i zdrewniałych części.
Na podwórku nie może zabraknąć także myjki wysokociśnieniowej, zwłaszcza, jeśli masz kostkę brukową. To najszybszy pomysł na jej wyczyszczenie i jednoczesne pozbycie się chwastów, rosnących w szczelinach między elementami kostki. Myjka tego rodzaju pomoże ci także utrzymać w czystości płot, altany i różnego rodzaju zabudowania, można ją wykorzystać także do mycia samochodu. To uniwersalne narzędzie, które z pewnością ci się przyda.
Narzędzia ogrodnicze – zakup i jakość
Narzędzia ogrodnicze– czym się kierować przy zakupie
W tym przypadku zasada jest prosta - jeśli coś jest droższe, z pewnością jest lepszej jakości. Wynika to z tego, że produkcja narzędzi ogrodniczych z dobrej, wytrzymałej stali nierdzewnej jest znacznie droższa. Dlatego to ten element, na którym pod żadnym pozorem nie można oszczędzać. Wręcz przeciwnie, należy szukać jak najlepszych opcji.
Przede wszystkim zwróć uwagę na materiał. Stal nierdzewna lub włókno węglowe to niezbędny element. Narzędzia powinny być także pokryte warstwą uniemożliwiającą niszczenie i korozję. Takie właśnie są narzędzia marki Fiskars. Producent oferuje także narzędzia malowane metodą proszkową, które także są świetnie zabezpieczone przed korodowaniem. Na ryku jest ogromny wybór narzędzi różnych rozmiarów i wielkości, więc z pewnością wybierzesz coś dla siebie.
Warto zwrócić uwagę także na rodzaj uchwytu. Powinien być anatomicznie wyprofilowany do dłoni i zrobiony z dobrej jakości materiału sztucznego. Dzięki temu nie będzie się ślizgał i wypadał w czasie pracy, co zwiększa poziom bezpieczeństwa. Wszelkiego rodzaju nożyce, sekatory i inne narzędzia wyposażone w ostrza powinny mieć zamontowany system blokowania, aby dziecko nie mogło ich samodzielnie otworzyć.
Pielęgnacja narzędzi ogrodniczych
Chociaż jakość narzędzi jest najważniejsza, warto pamiętać, że trzeba je odpowiednio przechowywać i czyścić, aby naprawdę mogły nam służyć przez długi czas. Narzędzia ogrodowe mają kontakt z wilgocią i glebą, w której znajdują się kwasy i bakterie. Dlatego więc narzędzia używane powinny być od razu umyte i wytarte do sucha. Należy je przechowywać w taki sposób, by nie miały dostępu do wilgoci. Nie powinny rdzewieć, zwłaszcza, jeśli są dobrej jakości, jednak mogą się tępić zbyt szybko. Powinny znajdować się także w bezpiecznym miejscu i być zawsze zabezpieczone i wsunięte w odpowiednie futerały.
Stępione nożyki sekatorów czy brzeg szpadla można naostrzyć. Niektóre marki proponują wymienialne ostrza, które łatwo można zmienić i znów bezpiecznie i szybko przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie.