Narzędzia ogrodnicze - najpopularniejsze narzędzia, opinie, ceny, producenci

Narzędzia ogrodnicze dobrej jakości odgrywają bardzo ważną rolę. Dzięki nim uprawa i pielęgnacja roślin staje się znacznie łatwiejsza. Część akcesoriów usprawnia i przyspiesza prace porządkowe w ogrodzie. Warto wiedzieć, że opisywany sprzęt dzieli się na dwie podstawowe kategorie. W pierwszej znajdują się narzędzia ręczne a w drugiej urządzenia mechaniczne. Które przyrządy z obu grup cieszą się największa popularnością ? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Kosiarki – podstawowy sprzęt ogrodowy

Na początek zajmujemy się grupą skupiającą urządzenia mechaniczne. Wśród nich najpopularniejsze są kosiarki. Ich najprostszy podział obejmuje wersje elektryczne i spalinowe. Pierwsze z wymienionych czerpią zasilanie z sieci elektrycznej lub wbudowanego akumulatora. Istnieją kosiarki hybrydowe łączące zasilanie sieciowe i akumulatorowe. Niezależnie od wersji, ten sprzęt ogrodowy jest wyposażony w silniki o mocy 700-1600W. Dodatkowe funkcje to regulacja długości koszenia oraz rozdrabniacz do trawy. Urządzenia tego typu nadają się do koszenia niewielkich trawników. Przedział cenowy kosiarek elektrycznych to 250-1000 zł. Popularni producenci to Bosch, Makita, Hecht, Stihl.

Kolejne mechaniczne narzędzia ogrodowe w naszym zestawieniu to kosiarki spalinowe. Mają większą moc od poprzedniczek, wynoszącą od 3,5 do 6 KM. Wyposaża się je w chłodzone powietrzem silniki 2 lub 4-suwowe z ręcznym lub elektrycznym rozrusznikiem. Największym uznaniem cieszą się egzemplarze z rozdrabniaczem. Trzeba tu dodać, że pisywane kosiarki mogą mieć automatyczny napęd umożliwiający jazdę z określona prędkością. Inne z kolei mają kilkustopniowa przekładnie. Są też oczywiście odmiany poruszane wyłącznie siłą ludzkich mięśni. Uznani producenci to, podobnie jak w przypadku wersji elektrycznych, Bosch, Makita, Hecht, Stihl. Do tego dochodzą też firmy Yato, NAC, Stiga. Średni przedział cenowy wynosi 500-1000 zł.

Spalinowe i elektryczne narzędzia do ogrodu

Tam gdzie nie dotrze klasyczna kosiarka doskonale poradzi sobie podkaszarka zwana też kosą spalinową. Służy do precyzyjnego modelowania trawników i usuwania zarośli. W niedużych lub średnich ogrodach najlepiej radzą sobie urządzenia o mocy sięgające 1 KM. Nie można zapominać o tym, że podkaszarki występują w wersji spalinowej oraz elektrycznej. Te drugie mają przeważnie zasilanie akumulatorowe. Jeśli zaś chodzi o ceny to utrzymują się w granicach 450-1100 zł. Oczywiście wpływ na ostateczną cenę ma rodzaj urządzenia i jego moc.

Pracę w ogrodzie czy też na działce znacznie ułatwiają piły łańcuchowe. Mają dość szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do podcinania grubych gałęzi drzew czy też do całkowitego ścinania. Przy ich pomocy przygotowuje się drewno na opał. Ten sprzęt ogrodowy, podobnie jak kosiarki, dostępny jest w wersji spalinowej lub elektrycznej. Pierwsze z wymienionych mają zazwyczaj dużą moc, co ma odzwierciedlenie w cenie. Za dobre piły spalinowe trzeba zapłacić 700-1300 zł. Znacznie tańsze, ale też przeznaczone do lżejszych prac są piły elektryczne zasilane z sieci. Można je nabyć za 400-700 zł. Wiele osób decyduje się na bardziej mobilne piły akumulatorowe kosztujące 700-1100 zł. Popularni producenci wszystkich opisanych odmian to Stihl, Bosch, Makita, NAC, Stiga.

Wymieniając mechaniczne narzędzia ogrodnicze nie można zapominać o nożycach do żywopłotu. Egzemplarze elektryczne kosztują mniej więcej 200 zł. Tymczasem odmiany spalinowe są dostępne za około 300 zł. Co do innych urządzeń to warto zainwestować w dmuchawę do liści. Może nie jest tak popularna jak kosiarka, ale z pewnością okaże się przydatna. Dla osób o dużym doświadczeniu w pracach ogrodowych polecane są glebogryzarki, kultywatory jak również wertykulatory.

Najważniejsze ręczne narzędzia ogrodowe

Narzędzia mechaniczne są przydatne, lecz za ich pomocą nie da się wykonać wszystkich prac. I tu na scenę wchodzą ręczne akcesoria ogrodnicze. Podczas aranżowania rabat czy usuwania chwastów lub spulchniania gleby absolutnie niezbędna jest motyka. Najczęściej ma dwa ostrza, jedno większe a drugie mniejsze. Poza motyką w każdym ogrodzie i na każdej działce potrzebne są łopaty i szpadle. Ile kosztują wymienione przyrządy? Za motykę należy zapłacić od 20 do 50 zł, ceny dobrych łopat i szpadli utrzymują się w przedziale 30-60 zł. Uznani producenci wspomnianych narzędzi to Fiskars, Verto, Yato.

Kolejne niezbędne akcesoria ogrodnicze to grabie. Część modeli służy do wyrównywania gleby, inne wykorzystuje się do zgarniania liści. Obie wersje produkują firmy Fiskars, Gardena, Greenmill. Na rynku znajdują się też widły wymienionych marek. Widły są używane do rozrzucania kompostu czy przewracania skoszonej trawy. Jeśli zaś chodzi o ceny to dobrej jakości grabie kosztują 30-60 zł w zależności od odmiany. Za widły trzeba zapłacić 25-55 zł. To jeszcze nie wszystkie popularne narzędzia do ogrodu.

Przy uprawie kwiatów i krzewów niezwykle ważną rolę odgrywają sekatory i nożyce. Te pierwsze przyrządy stworzono do ścinania przekwitłych kwiatów, usuwania chwastów oraz formowania niewielkich krzewów. Sekatory występują w wersji nożycowej i kowadełkowej a ich ceny to przedział 35-150 zł. Tymczasem ręczne nożyce są używane do przycinania żywopłotów. Narzędzia ogrodnicze togo typu można kupić za około 100 zł. Często wybierani producenci obu akcesoriów to Yato, Geko, Hecht, Greenmill, Fiskars.