Nasiona roślin krok po kroku - jak wybierać i na co zwrócić uwagę

Każdy sklep ogrodniczy oferuje nasiona kwiatów i warzyw. Wiele gatunków roślin ozdobnych i jadalnych można odnaleźć w mniejszych i większych marketach. Sprzedawcy zachwalają towar na kolorowe etykiety i atrakcyjne ceny zachęcają do zakupu. Nie należy jednak działać pod wpływem impulsu. Najpierw warto dowiedzieć się jak wybierać nasiona i na co należy zwracać uwagę. Właśnie tym zajmujemy się w niniejszym artykule.

Podstawowe informacje o tym jak wybierać nasiona warzyw i kwiatów

Nasiona to nic innego jak organy roślin nasiennych, z których wyrastają nowe organizmy. W ich budowie wyróżnia się trzy podstawowe elementy. Jest to zarodek, łupina nasienna oraz tkanka spichrzowa. Nasiona traw czy innych okazów są sprzedawane w torebkach, na których powinny znajdować się ważne informacje. Takie jak nazwa rośliny(gatunek, odmiana), nazwa producenta, data zapakowania nasion oraz termin przydatności do wysiewu. Na etykietach umieszczany jest też termin kwitnienia(kwiaty) lub zbiorów(warzywa), rozmiar rośliny, sposoby siewu i uprawy. W żadnym wypadku nie należy kupować nasion bez wspomnianych oznaczeń.

Każdy sklep ogrodniczy i niejeden market oferuje nasiona kwiatów. Do dyspozycji klientów jest wiele gatunków i odmian. By nie zagubić się w gąszczu propozycji zakup należy dobrze przemyśleć. Pierwszym krokiem jest stworzenie listy roślin, które mają znaleźć się w ogrodzie. Warto dobrać kilka bylin i okazów jednorocznych. Dobrze, gdy będą różnić się wysokością i kolorem kwiatów. W ten sposób tworzy się barwną kompozycję. Następnie należy sprawdzić czy w ogrodzie uda się zapewnić warunki uprawowe wymagane przez rośliny. Jeśli nie listę trzeba zmodyfikować. Dla osób zapracowanych polecane są okazy o niewielkich wymaganiach i nieskomplikowanej pielęgnacji.

Hurtownie i sklepy oferują także nasiona warzyw. Rośliny tego typu uprawia się w ogrodach by mieć dostęp do zdrowego, naturalnego pożywienia. Podstawowym kryterium wyboru również są wymagania uprawowe i pielęgnacyjne. Najlepiej zdecydować się tylko na te gatunki, które rozwiną się w danym gruncie. Do tego trzeba mieć na uwadze walory smakowe wybranych okazów. Warto też wybierać te warzywa, które są najchętniej spożywane przez całą rodzinę. Nie bez znaczenia jest też termin dojrzewania i zbiorów oraz odporność na najczęstsze choroby. Im rośliny odporniejsze tym mniej problemów podczas uprawy.

Nasiona w sprzedaży wysyłkowej i stacjonarnej

Nasiona kwiatów i warzyw oferowane są w sprzedaży wysyłkowej i stacjonarnej. Niezależnie od formy transakcji zawsze należy wybierać produkty sprawdzonych producentów. Renomowane firmy i hurtownie są zazwyczaj gwarancją jakości. Niezależnie od tego czy chodzi o nasiona arbuza, kwiatów czy warzyw. Odwiedzając sklep z nasionami warto też zwracać uwagę na opakowanie. Jeśli jest rozdarte lub wilgotne należy zrezygnować z zakupu To samo tyczy się opakowań wyblakłych. Znajdują się w nich nasiona traw czy innych roślin, które mogą nie nadawać się już do wysiania.

Dużą popularnością cieszy się sprzedaż nasion w opakowaniach hermetycznych. Dzięki takiemu pakowaniu nasiona arbuza i innych roślin są zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Nie są narażona na działanie wilgoci i promieniowania słonecznego. Co równie ważne nie starzeją się i na dłużej zachowują zdolność do kiełkowania. Zatem wysoka jakoś w ich wypadku jest gwarantowana. To właśnie, dlatego sprzedaż nasion pakowanych hermetycznie jest tak popularna. Sprawdza się i przez internet i stacjonarnie. Na koniec należy wspomnieć jeszcze o dodatkowych oznaczeniach na etykietach.

Dobry sklep z nasionami oferuje produkty opatrzone zestawem skrótowych oznaczeń. Dostarczają dodatkowe informacje na temat produktu. Najważniejsze oznaczenia to:

    MIX – mieszanka nasion tego samego gatunku, ale różnych odmian,
  • F1 – odmiana mieszańcowa odznaczająca się szczególnymi cechami,
  • Jakość WE – w opakowaniu znajdują się nasiona spełniające normy Wspólnoty Europejskiej,
  • Nasiona ekologiczne – nasiona uzyskane dzięki ekologicznym sposobom uprawy,
  • Nasiona zaprawiane/Nasiona inkrustowane – pierwsze są obsypane chemicznymi środkami ochrony roślin, drugie zawierają środek zwiększający przyczepność preparatów chemicznych.