Odmiany cebuli dostępne w Polsce – wymagania uprawowe oraz cena

Najlepsze warunki do efektywnej uprawy cebuli znajdują się w południowych i środkowych rejonach kraju. Wymagania uprawowe cebuli nie są wysokie. Jest warzywem odpornym na przymrozki. W pierwszym etapie rozwoju sprzyja roślinie chłodniejsza i wilgotna pogoda, natomiast w czasie kształtowania i dojrzewania cebuli – cieplejsza i bardziej sucha. Nasiona cebuli możemy wysiewać wprost do gruntu lub uprawiać ją z rozsady i z dymki.

Odmiany cebuli wiosennej, przeznaczone do uprawy z nasion, siejemy do rozsadnika w drugiej połowie lutego. Do obsadzenia 1 m2 wykorzystuje się około 30 g nasion, wysiewanych na głębokość 1 cm, w rzędy oddalone od siebie co 5 cm. Nasiona cebuli wysiewamy wprost do gruntu od drugiej połowy marca - do połowy kwietnia. Nasiona wysiewamy co 20 cm, w ilości około 10 g na 10 m2, na głębokość 1 cm.

Popularne odmiany cebuli wiosennej

Cebula dymka – to drobne cebulki, uprawiane na młodą cebulkę w pęczkach lub na suchą cebulę, zbieraną latem i jesienią. Cebula dymka udaje się z odmian cebuli, o małych skłonnościach do wybijania się w pędy kwiatostanowe:

  • cebula ‘Rawska’ – polecana jest do uprawy na dymkę. Suche cebule w łusce wyróżniają się średnimi rozmiarami oraz podłużnym lub kulistym kształtem. Sucha łuska ma brązowożółty kolor, natomiast miąższ jest biały. Cebule cenione są za łagodny smak. Nasiona cebuli wysiewamy do gruntu od marca do kwietnia. Cena za 5 g nasion wynosi od około 1,90 zł do około 4,60 zł.
  • cebula ‘Wolska’ – jest odmianą nadającą się do uprawy na dymkę. Suche cebule w łusce mają kulisty, nieco spłaszczony kształt. Łuska wyróżnia się słomkowożółtym kolorem, natomiast miąższ ma białe wybarwienie. Cebula jest ostra w smaku. Zbiór cebuli przeprowadza się od sierpnia do października. W sprzedaży dostępne są nasiona otoczkowane, w cenie około 2 zł za 200 nasion, nasiona zaprawiane, co pozwala wyeliminować choroby cebuli – w cenie 3 zł. Cena za 1250 nasion wynosi 3,50 zł.

Nasiona cebuli holenderskiej – cebula żółta, biała i czerwona

Warzywa holenderskie wyróżniają się wysoką jakością i odpornością na choroby. W sklepach ogrodniczych możemy zaopatrzyć się w nasiona holenderskich warzyw, oferowane zarówno w niewielkich ilościach, posiadaczom przydomowych ogrodów warzywnych, jak i producentom warzyw, hodujących cebule na sprzedaż. Hurtownia ogrodnicza Agro-Plant oferuje nasiona cebuli holenderskiej, odmiany żółtej, białej i czerwonej.

Cebula żółta ‘Exibition’ – to cebula cukrowa, tworząca bardzo duże cebule, osiągające nawet 1 – 2 kg. Nasiona wysiewa się pod osłonami w lutym, natomiast do gruntu- w kwietniu. Cebula cukrowa ma delikatny słodkawy smak, więc świeże warzywa dodawane są do sałatek i surówek. Cebula codawana jest również do potraw mięsnych, podkreśla smak serów i jajek.

Cebula biała ‘Maxia’F1 – wyróżnia siędużymi cebulami, w łusce koloru białego, która mocno przylega do białego miąższu. Odmiana wyróżnia się dużą plennością i możliwością długiego przechowywania, przez około 4 miesiące od zbiorów. Odporna jest na choroby cebuli oraz na susze. Nasiona cebuli wysiewamy w połowie kwietnia, natomiast zbiór następuje w lipcu i w sierpniu.

Sadzenie cebuli, a także nasiona cebuli i odmiany cebuli w Polsce
Jak wybrać nasiona cebuli, a także ciekawe odmiany cebuli w Polsce

Cebula czerwona ‘Red Baron’ – ma fioletowoczerwoną mocną łuskę i biało fioletowe wybarwienie miąższu. Cebule wyróżniają się okrągłym, lekko spłaszczonym kształtem oraz delikatnym słodkawym smakiem. Odmiana wymaga nawadniania w czasie upalnego lata. Nasiona należy wysiewać do gruntu w kwietniu, w miejscu słonecznym, ciepłym, w przepuszczalnym gliniasto-piaszczystym podłożu, w rozstawie co 30 cm. Zbiór cebul możliwy jest w lipcu. Odmiana może być uprawiana także z cebuli dymki. Sprawdź także ten artykuł z poradami, kiedy i jak sadzić cebulę.

Ochrona roślin – szkodniki i choroby cebuli

Wgryzka szczypiorku - jest szkodnikiem, żerującym na cebuli. Niewielkie gąsienice, zielone lub żółte, żerują na liściach cebuli, tworząc długie chodniki. Uszkodzony szczypior zaczyna gnić. Ochrona cebul polega na rozpięciu siatki, w maju i w lipcu, co uniemożliwi motylom złożenie jaj. Systematycznie należy zbierać jaja i gąsienice. Cebule opryskujemy wyciągiem z wrotyczu lub specjalnym preparatem przeciwko szkodnikom.

Do najgroźniejszych chorób grzybowych cebuli należy mączniak rzekomy. W czasie przedłużającej się wilgotnej ciepłej aury, może doprowadzić do zniszczenia upraw. Objawami choroby cebuli jest zahamowanie wzrostu oraz więdnięcie szczypioru. Na roślinie pojawia się grzybnia, w postaci szarego nalotu.

Walka z chorobą grzybową polega na szybkim podjęciu kompleksowych działań:

  • usuwamy porażone rośliny,
  • dbamy o zebranie z grządek wszystkich cebul, bowiem mączniak rzekomy zimuje w ich łuskach,
  • zapobiegawczo opryskujemy rośliny odpowiednimi preparatami na choroby grzybowe - cebule z siewu i z dymki od początku maja, co 10 dni, a cebule z siewu i z rozsady od czerwca, także co 10 dni.
ikona podziel się Przekaż dalej