Nasiona kukurydzy – rodzaje

Chociaż może to się wydawać zaskakujące, kukurydza to obecnie najczęściej uprawiana roślina na świecie. Nam kojarzy się głównie z sałatką czy kolbami podawanymi do obiadu, ale na azjatyckim i amerykańskim rynku mąka kukurydziana jest powszechniejsza niż pszenna, na dodatek jest to wartościowa pasza dla drobiu i trzody.

Kukurydza może mieć różne właściwości. Różnią się smakiem, wielkością kolb i ziaren, a także ich twardością czy szybkością dojrzewania. Do jedzenia nadaje się kukurydza cukrowa lub pękająca, z której robi się popcorn. Taka kukurydza nadaje się do uprawy na działce lub w ogrodzie. Rolnicy częściej uprawiają kukurydzę pastewną, która służy do zrobienia ziarna dla zwierząt, jest przeznaczona na kiszonkę albo na paszę. Warto wiedzieć, że by kukurydza nadawała się na ziarno, musi nieco dłużej zostać do domu niż ta do zjedzenia czy dla zwierząt.

Nasiona kukurydzy na ziarno – uprawa i zbiory

Siew kukurydzy można zrobić z ziaren kupionych lub wyhodowanych samodzielnie. W tym drugim przypadku jest to znacznie tańsze, ale warto wiedzieć, że kukurydza do siewu musi nieco dłużej dojrzewać w kolbach. Dlatego bardzo wiele osób zbiera kukurydzę do zjedzenia lub na kiszonkę wcześniej, ale pozostawia na polach część plonu, by zebrać ją później.

Jeśli chcesz produkować kukurydzę na ziarno, warto zadbać o jakość podłoża odpowiednio wcześniej. Bardzo ważne są zabiegi wiosenne, które mają na celu zwiększenie rezerw wody w podłożu. Mało dojrzała kukurydza ma jej w sobie bardzo dużo i potrzebuje sporo wody. Jednak z każdym ciepłym dniem traci od 0,5 do 1% wody. Dlatego właśnie kukurydzę do zjedzenia zbiera się wcześniej, kiedy jest już dojrzała, ale jeszcze słodka i soczysta, a czeka się na kukurydzę na ziarno aż nasiona będą wysuszone. Optymalny termin zbioru to przełom września i października, mniej więcej 2 tygodnie po pojawieniu się czarnej plamki. Warto pamiętać, że odmiany kukurydzy na ziarno nadają się także do przygotowywania kiszonki. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kukurydzy w ogrodzie.

Odmiany kukurydzy do różnych zastosowań

Ponieważ kukurydza jest raczej używana przez profesjonalnych rolników, do uprawy amatorskiej nadaje się zaledwie kilka odmian kukurydzy cukrowej. Wśród nich dominuje ‘Złota Karłowa’ idealna do ogrodu, ‘Ramondia’ i bardzo słodka ‘Mirus F1’. Możesz także zasiać kukurydzę pękającą ‘Dobosz’, która idealnie sprawdzi się na popcorn, ponieważ pęka w wysokiej temperaturze.

Siew kukurydzy, czyli nasiona kukurydzy na ziarno i na kiszonkę oraz cena za kilogram ziaren kukurydzy krok po kroku
Nasiona kukurydzy do siewu i na ziarno - rodzaje, ceny, opinie, porady

Jednak rynek kukurydzy do uprawy polowej jest znacznie większy. Tutaj niektóre odmiany nie mają nazw – są to najczęściej dwu- lub trójliniowe mieszańce różnych raz nazywane symbolami. Mieszańce dwuliniowe są bardziej plenne i raczej dość równomierne, ale nieco droższe. Trójliniowe są bardziej wydajne w produkcji nasiennej, chociaż charakteryzują się mniejszym efektem heterozji, co oznacza, że kolejne pokolenie może mieć inne cechy niż roślina mateczna. Dlatego też są tańsze. Odmiany kukurydzy na ziarno powinny być także średnio wczesne lub wczesne, by zdążyły dojrzeć przed nadejściem chłodów. Co ciekawe, najlepsze odmiany dla jednego województwa nie sprawdzą się w innym krańcu Polski ze względu na różny czas trwania okresu wegetacji.

Najlepsza kukurydza na ziarno, które sprawdzą się w każdym zakątku kraju to ‘Plantus’ lub ‘ES Plantus’, ‘SY Telias’, ‘ES Inventive’ – to odmiany średnio wczesne, które można posiać wszędzie. Wczesne odmiany kukurydzy ziarnowej polecane do uprawy to ‘Agro Fides’, ‘Kwintus’ i ‘LG31255’. Odmiany późne i średnio późne można siać tylko w północnej i zachodniej części kraju, granica przebiega mniej więcej na województwie łódzkim. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się maksymalnie plenna ‘Walterinio KWS’.

Siew kukurydzy – cena kukurydzy do uprawy i na paszę

Cena kukurydzy paszowej wynosi najczęściej około 750-780 zł za 1000 kg. Jest to najczęściej kukurydza wysuszona i zamknięta w workach, ale w całości – ziarna wymagają ześrutowania. Jeśli chcesz kupić kukurydzę do uprawy w ogrodzie, w sklepach ogrodniczych znajdziesz małe opakowania, które ważą około 10-20 g. Ich cena najczęściej nie przekracza 4 złotych.

Kukurydza na siew jest sprzedawana w jednostkach siewnych po 50 lub 80 tysięcy nasion. Ceny wahają się w zależności od odmiany od 300 do 370 zł za mniejszą partię i około i od 414 do 450 zł za większą paczkę. Ceny kukurydzy są zmienne i zależą od wielu czynników, między innymi od poziomu opadów latem, pogody jesienią i ogólnych zbiorów w kraju.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny